Udostępnij ten artykuł.

Co powinieneś wiedzieć o Airedale Terierach?

Airedale Teriery to rasa pełna skrajności. Wielu właścicieli uważa, że są to psy wyjątkowo trudne w wyszkoleniu, uparte i samodzielne w działaniu. Inni chwalą sobie ich chęci do pracy i komunikatywność. Jak zatem jest naprawdę? Jaki jest Airedale terrier?

Idealny właściciel dla psa airedale terriera

Po pierwsze należy zaznaczyć, że Airedale Teriery nie są psami odpowiednimi dla osoby niemającej doświadczenia w szkoleniu psów. To samodzielne, uparte i bardzo temperamentne czworonogi, które z łatwością wyczują słabość właściciela. Osoba, która nie będzie w stanie zaznaczyć dominującej roli w domowej hierarchii, musi liczyć się z brakiem posłuchu u psa.
Jeżeli mamy wystarczająco silny charakter i jesteśmy konsekwentni, Airedale stanie się naszym najlepszym przyjacielem. Pies, który zna swoje miejsce w stadzie, będzie posłuszny, wierny i oddany swojemu panu. Zanim jednak zdecydujemy się wziąć do domu małego erdelka, zastanówmy się, czy jesteśmy przygotowani na prawdziwą „burzę”. Młode psy są bardzo radosne, ruchliwe i energiczne; uwielbiają spędzać czas z właścicielem i chodzą za nim krok w krok. Kochają gry i zabawy, dlatego – przynajmniej na wczesnym etapie – należy uważać na domowe sprzęty i kontrolować poczynania pupila. Airedale nie są psami dla osób leniwych, które spędzają większość czasu w domu. Do pełni szczęścia potrzebują ruchu i wysiłku fizycznego, oraz długich i stymulujących spacerów. Najlepiej czują się w domach z ogrodem, ale mogą mieszkać w zasadzie wszędzie – byle właściciel nie zaniedbywał codziennych spacerów.

Co powinieneś wiedzieć o Airedale Terierach

Airedale bywa cwany i uparty – jeżeli coś go zainteresuje, zrobi wszystko, aby to dostać. Teriery są znane ze swoich skłonności do kopania, dlatego zostawiając psa w ogrodzie, musimy liczyć się z tym, że  rozkopie rabatki i wykopie małe drzewka. Jeżeli zechce sprawdzić, co dzieje się za płotem, z łatwością wykona podkop. Pies mieszkający w domu z ogrodem powinien biegać po specjalnie wyznaczonym terenie. Co powinieneś wiedzieć o Airedale Terierach, Co powinieneś wiedzieć o Airedale Terierach

Inteligencja i gorący temperament

Airedale potrafi poruszyć każdego. To prawdziwy cyrkowiec wśród psów, który swoimi sztuczkami, podskokami i mimiką, jest w stanie wywołać uśmiech na twarzy największego mruka. To czworonóg o wybitnej pasji sportowej, przyjazny wobec ludzi i zawsze skłonny do zabawy. Jest poza tym bardzo inteligentny i z łatwością przyswaja nowe komendy. Niestety, dość szybko się nudzi, dlatego szkolenie nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. Nie znosi także powtórzeń – szybko się zniechęca. Jeżeli chcemy wydobyć z niego potencjał, pracujmy intensywnie, szybko i bezstresowo. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są szkolenia z wykorzystaniem metod pozytywnych. 
Młode, ciekawe świata Airedale Teriery, bardzo chętnie uczą się nowych sztuczek i uprawiają psie dyscypliny sportowe, np. obedience czy agility. Psie sporty dają możliwość wyżycia się i zawiązania szczególnej więzi między psem a opiekunem. Mając pod swoim dachem Teriera, po prostu nie możemy nie skorzystać z tej szansy!

szczeniaki alredale terriera

Pies towarzysz

Airedale terrier jest przede wszystkim psem towarzyszącym człowiekowi, dlatego pójdzie za swym panem wszędzie. Zawsze jest gotowy na nową przygodę i chętnie potowarzyszy człowiekowi w czasie najbardziej zwariowanych eskapad, np. pływania kajakiem, górskiej jazdy na rowerze czy joggingu po lesie. Oczywiście zanim podejmiemy decyzję o wspólnej aktywności, musimy odpowiednio przeszkolić psa – nieułożony terier może bowiem sprawiać problemy, uciekać i nie reagować na nawoływania opiekuna.

Agresja

Psy nie są z natury agresywne. Dobrze wyszkolone nie będą rzucać się ani na ludzi, ani na inne zwierzęta. Jeżeli jednak zajdzie potrzeba, staną w obronie swojego pana. Akceptują dzieci, chociaż nie nadają się do mieszkania z bardzo małymi dziećmi – nieświadomie mogą wyrządzić im krzywdę.

suczka airedale terriera

Co powinieneś wiedzieć o Airedale Terierach? – pielęgnacja i zdrowie

Pies Airedale terrier wymaga regularnego szczotkowania – najlepiej szczotką z prawdziwego włosia, która nie tylko wyczesze zanieczyszczenia, ale także wymasuje skórę i nada włosom piękny połysk. Z czasem, gdy włosa będzie coraz więcej, należy używać drucianej, miękkiej szczotki i grzebienia o rzadko i gęsto rozstawionych zębach. Po ukończeniu przez psa 4 miesiąca życia powinniśmy przeprowadzić zabieg trymowania, tzn. wyrwania martwego włosa i podszerstka. Airedale nie linieją mocno, w związku z czym martwy włos wymaga ręcznego usuwania. Zabieg należy powtarzać co 3 miesiące. Teriera szorstkowłosego nie można kąpać zbyt często, ponieważ każda kąpiel zmiękcza włos. Przy solidnym wykorzystaniu szczotki z włosia kąpiel stanie się praktycznie zbyteczna. Jeżeli jednak zdecydujemy się wykąpać psa, należy robić to w dobrym szamponie dedykowany dla psów szorstkowłosych.

Tagi artykułu: