Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Co zrobić gdy zaginie nasz pies - poradnik

Ogłoszenia typu „zaginione psy” czy „szukam psa” możemy znaleźć w każdym większym serwisie ogłoszeniowym i forum kynologicznym. Samo umieszczenie ogłoszenia w dziale „zaginione psy” może okazać się jednak niewystarczające. Osoby, które utraciły swoje kochane czworonogi, muszą podjąć bardziej radykalne środki, aby w krótkim czasie sprowadzić pupila do domu. Poniżej zaprezentujemy kilka praktycznych porad,

Co zrobić gdy zaginie nasz pies:

1) Działaj szybko

Utrata psa jest bardzo dotkliwa. Właściciele często pogrążają się w rozpaczy i zaczynają działać dopiero na drugi, trzeci dzień po utracie pupila. Oczywiście zdarzają się przypadki kiedy pies po kilku dniach wraca do domu i drapie w drzwi frontowe jakby nic się nie stało. Nie możemy jednak zakładać, że z naszym psem będzie tak samo.

Tuż po tym jak zauważymy zniknięcie psa, powinniśmy zacząć poszukiwania. Jeżeli mamy taką możliwość, zaangażujmy wszystkich znajomych, rodzinę. Wsiądźmy na rower, w samochód i zjeździmy najbliższą okolicę. Pies prawdopodobnie nie uciekł daleko. Często udaje się znaleźć zwierzę bez podjęcia dodatkowych działań takich jak zawiadomienie najbliższego schroniska, zamieszczenie ogłoszeń w Internecie etc. Gdyby jednak nie udało się odnaleźć psa pierwszego dnia, konkretne działania zacznijmy dzień później. Wątpliwe, aby w ciągu kilku godzin ktoś znalazł psa i odwiózł go do najbliższego schroniska. Przez cały okres poszukiwań powinniśmy jednak śledzić rubryki schroniskowe zatytułowane „zaginione psy”. Strony z zaginionymi zwierzętami są regularnie aktualizowane.

Zamieszczanie własnych ogłoszeń w serwisach internetowych zazwyczaj nie przynosi rezultatów. „Zaginione psy” i „szukam psa” to działy traktowane po macoszemu. Zdecydowanie skuteczniejsze jest umieszczanie ogłoszeń na ulicach, przystankach autobusowych i tramwajowych i w innych miejscach, przez które codziennie przechodzi wiele osób. Szybkość działania jest bardzo ważna, jeżeli naprawdę zależy nam na odnalezieniu pupila.

2) Prewencja

Oczywiście możemy podać kilka złotych porad, które zapobiegną utracie zwierzęcia. Nie sposób jednak uchronić się przed wszystkimi ewentualnościami. Pies może zerwać się ze smyczy w każdej chwili. Co sprytniejszym czworonogom zdarza się także przegryzienie smyczy. Jedyną formą prewencji jest zaczipowanie zwierzęcia. Mikrochipy to podskórne urządzenia, które można wszczepić czworonogom w każdym wieku. Nie są inwazyjne i w żaden sposób nie utrudniają normalnego funkcjonowania. Każdy mikroczip posiada zapis cyfrowy, który po odczycie da ciąg cyfr. Owe cyfry umieszczamy w specjalnej ogólnopolskiej bazie, w której gromadzi się wszystkie dane kontaktowe właścicieli psów. Jeżeli pies trafia do schroniska, dane z mikroczipu zostają sczytane, dzięki czemu pracownicy schroniska szybko mogą przekazać informacje właścicielowi. Jeszcze do niedawna mikroczipowanie nie było popularne. Od mniej więcej dwóch lat coraz więcej psów posiada swój prywatny implant. W wielu gabinetach weterynaryjnych mikroczipowanie można przeprowadzić bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Co zrobić gdy zaginie nasz pies

3) Umieszczanie wyraźnych ogłoszeń

Właściciele często projektują własne ogłoszenia o poszukiwaniu psa i obklejają nimi całą najbliższa okolicę. Jako, że ludzie są wzrokowcami, warto zadbać o to, aby ogłoszenie było czytelne, konkretne i wyraźne. Zdjęcie psa powinno być wyeksponowane i możliwie jak najdokładniej oddawać wszystkie cechy anatomiczne zwierzęcia. Dla zmniejszenia kosztów „produkcji” ogłoszeń, właściciele decydują się zazwyczaj na wykonanie kopii czarno-białych. Oczywiście na czarno-białych kopiach również możemy rozpoznać czworonoga i przyswoić jego obraz, niemniej nie są one tak wyraźne i dosłowne jak kopie kolorowe. Może warto zatem pójść na kompromis i w miejscach bardziej ludnych zawiesić ogłoszenia kolorowe, a w tych mniej eksponowanych – kopiach czarno-białych.

Ogłoszenia zamieszczamy również w Internecie na często odwiedzanych stronach. Warto wybierać serwisy i portale, które gromadzą miłośników czterech łap. Osoba, która odnalazła psa, chętniej zajrzy, bądź umieści informacje o swoim „znalezisku” na portalu „branżowym”.

4) Wejdź w psią psychikę

Psy powracają do miejsc, które dobrze znają. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies powróci do ostatnio zapamiętanego miejsca. Codzienne rano i wieczorem, a w miarę możliwości także w ciągu dnia, odwiedzajmy miejsca, w których często bywaliśmy z psem.

5) A może pies nie zaginął?

W przypadku psów rasowych zawsze istnieje ryzyko, że stały się łupem handlarzy. Starajmy się nie zostawiać psa przed sklepem – nawet jeżeli wchodzimy tylko na chwilę do środka.

Weterynarz sprawdzający czy pies rasy Beagle posiada czip

Jeżeli nie chcemy cierpieć po stracie pupila, zadbajmy o jego bezpieczeństwo zawczasu. Jeżeli jednak poniesiemy tę dotkliwą stratę nie poddawajmy się zbyt łatwo. Pies jest członkiem naszej rodziny! Przecież szukalibyśmy naszych dzieci, gdyby zaginęły, czyż nie?  Co zrobić gdy zaginie nasz pies, Co zrobić gdy zaginie nasz pies

Tagi artykułu: