Udostępnij ten artykuł.

Co zrobić jeżeli zaginął nam pies?

Co zrobić jeżeli zaginął nam pies?

     Nawet najmądrzejszy i najlepiej wyszkolony pies może się zgubić. Wystarczy chwila nieuwagi, stresująca sytuacja czy przenikliwy dźwięk, aby pobiegł przed siebie na oślep, nie konotując, w którą stronę zmierza. Młode, niewyszkolone i ciekawe świata psy miewają skłonności do włóczęgostwa, dlatego powinny być stale nadzorowane przez właścicieli.
      Jeżeli zdajemy sobie sprawę, że pies nie jest do końca posłuszny, nie spuszczamy go ze smyczy. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie upilnować pupila.

     Jeżeli spełni się najgorszy scenariusz, należy zastosować się do następujących wskazówek:

1)      Pozostań przez dłuższą chwilę w miejscu, w którym pies widział cię po raz ostatni.

Jeżeli po upływie kilku minut pies nie przybiegnie do ciebie, wróć do domu stałą trasą spacerową – bardzo możliwe, że po drodze spotkasz zbiega. Pytaj przechodniów, czy nie widzieli osamotnionego psa. Jeszcze przed powrotem do domu, wręcz swój numer telefonu osobom spacerującym z psami.  Najważniejsza jest szybkość i precyzja działania.

rozwieszanie plakatu ze zdjęciem zaginionego kota

2)      Powiadom najbliższe Schronisko.

Zostaw opis, informacje o dacie zaginięcia psa oraz numer kontaktowy.  Część opiekun zwleka z powiadomieniem schroniska o fakcie zaginięcia pupila, mimo że ten od kilku dni przebywa w danej jednostce.  Pamiętajmy, że dla większości psów zamknięcie w obcym miejscu jest dużym stresem.  Jeżeli pies znajdzie się wcześniej, należy zadzwonić i odwołać zgłoszenie.
Uwaga! Do schroniska przybywa miesięcznie kilkadziesiąt  zwierząt (wersja optymistyczna), może się zatem zdarzyć, że pracownicy przeoczą nasze zgłoszenie. Aby mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, co kilka dni odwiedzajmy schronisko.

3)      Zadzwoń na Straż Miejską.

Ludzie często zgłaszają przypadki błąkających się po okolicy psów. Im szybciej zaalarmujesz Straż Miejską, tym większa szansa, że strażnicy wypatrzą zgubę.

4)      Porozwieszaj ogłoszenia o zaginięciu psa.

W ogłoszeniu umieść informacje odnośnie do wyglądu psa, płci, znaków szczególnych. Napisz, czy zwierzę ma tatuaż lub mikroczip. Jeżeli dysponujesz aktualnym zdjęciem psa, również je zamieść. Zdjęcie czarno-białe zazwyczaj nie zapada w pamięci odbiorcy, zatem warto odrobinę się wykosztować i wydrukować zdjęcia kolorowe. Obowiązkowo umieść numer telefonu. Ustanowienie nagrody – nawet symbolicznej – za pomoc w odnalezieniu może zwiększyć efektywność poszukiwań. Ogłoszenia umieść w okolicy gdzie psiak zaginał, w lecznicach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych , na skrzynkach pocztowych, tablicach informacyjnych itp.

5)      Szukaj psa na własną rękę

Szukaj psa nie tylko w dzień, ale także w porze nocnej, kiedy jest mniejszy ruch. Możliwe, że zwierzę błąka się i szuka swojego domu.

6)      Portale społecznościowe

Determinacja ponad wszystko. Jeżeli masz konta na portalach społecznościowych, nie zapomnij zamieścić ogłoszenia i porozsyłać info wśród znajomych.

7)      Jeżeli pies jest zaczipowany, ale nie zarejestrowany w ogólnopolskiej bazie danych, jak najszybciej wprowadź jego dane do systemu.

Jeżeli pies trafi do schroniska, weterynarz odczyta nr chipa i będzie w stanie namierzyć właściciela psa. Właściciele mogą rejestrować dane w następujących bazach:

www.safe-animal.eu

www.idpet.info

www.identyfikacja.pl

www.europetnet.com

www.indexel.com.pl

Nie rezygnuj z poszukiwań i nie ograniczaj poszukiwań do najbliższej okolicy.

     Wystraszone zwierzę może przebiec kilka kilometrów na oślep i zupełnie stracić orientację w terenie. Dość często zdarza się, że samotne czworonogi wskakują do autobusu lub tramwaju, który wywozi je na drugi koniec miasta. Nie zdziwmy się zatem, jeżeli pies znajdzie się nawet kilkanaście kilometrów od domu.

co robić gdy zaginie pies, co zrobić gdy zaginął pies, co zrobić gdy zaginie nasz pies, co zrobić gdy zaginie pies, co zrobić gdy zginie pies, co zrobić jeśli zaginął nasz pies, co zrobić kiedy zaginął pies, co zrobić kiedy zaginie pies, gdy zaginie pies, jak skutecznie szukać zaginionego psa, mój pies zaginął, mój pies zaginął co robić, mój pies zaginął porady, pies mi uciekł, pies się zagubił, pies się zgubił, pies zaginął, porady co zrobić gdy zaginie pies, szukam psa, wskazówki jak znaleźć psa, zaginął pies co robić, zaginione psy, zaginione psy forum

Tagi artykułu: