Udostępnij ten artykuł.

Co zrobić z ciałem zmarłego psa?

Wielu właścicieli psów, chcąc oszczędzić na pochówku zwierząt, decyduje się zakopać ich szczątki w ogrodzie. Niestety, w przypadku skargi sąsiada lub innej osoby postronnej, opiekunowie mogą zostać oskarżeni o złamanie przepisów dotyczących szkodnictwa leśnego, polnego i ogrodowego. Mandat za tego typu wykroczenie może wynieść nawet 1000 zł! Czy warto tak ryzykować? Odpowiedź jest chyba jasna. W artykule " Co zrobić z ciałem zmarłego psa?" przedstawimy jak postępować w przypadku, kiedy życie naszego ukochanego pupila dobiegnie końca. Zapraszamy do lektury.

Jak zabezpieczyć ciało zdechłego psa?

Ciało zwierzęcia zaczyna się rozkładać zaraz po śmierci i już w niedługim czasie wydziela nieprzyjemny zapach i przyciąga owady. Im wyższa temperatura, tym szybciej dochodzi do rozkładu ciała. Skurcz pośmiertny, tzn. usztywnienie stawów, zaczyna się w ciągu 10 minut do trzech godzin po śmierci i może trwać nawet 72 godziny. Także w tym przypadku temperatura wpływa na szybkość procesu. Najlepiej, aby szczątki psa zostały odpowiednio zabezpieczone jeszcze przed wystąpieniem stężenia pośmiertnego.

Co zrobić z ciałem zmarłego psa

Co zrobić z ciałem zmarłego psa?

W przypadku gdy właściciel sam musi zabezpieczyć ciało psa, konieczne jest stosowanie się do następujących procedur:

  1. założenie rękawic lateksowych. Po śmierci bardzo często dochodzi do uwolnienia płynów ustrojowych. Opiekun powinien oczyścić obszary wokół jamy ustnej, narządów płciowych i odbytu. Należy pamiętać, że dodatkowe płyny ustrojowe mogą zostać wydalone, gdy ciało zostanie przeniesione.
  2. ciało zwierzęcia owijamy w ręcznik lub prześcieradło. Przykrycie powinno być na tyle duże, aby swobodnie owinąć nim psa. Jeżeli nie dysponujemy wolnym okryciem, składamy ciało do dwóch plastikowych worków.

Ciało układamy na materiale – kocu, ręczniku albo worku. Należy pamiętać, aby ułożyć psa tak, jakby spał. Następnie, szczelnie owijamy ciało w koc, ręcznik lub worek. Następnie wsuwamy ciało do worka z tworzywa sztucznego. Torbę przewiązujemy bezpiecznym węzłem. Szczątki psa powinny być przechowywane w chłodni do czasu pochówku lub kremacji. Już po 4-6 godzinach zapach rozkładającego się ciała stanie się na tyle ciężki, że zacznie przenikać do domu – nawet worek niewiele pomoże.

Kremacja psa

Jeżeli nie chcemy samodzielnie zająć się pochówkiem psa, powinniśmy udać się do najbliższej kliniki weterynaryjnej i tam za odpłatą pozostawić czworonoga. Zwłoki zostaną następnie przewiezione do krematorium i spopielone. Ceny usługi są zróżnicowane i zależne od miasta, danej kliniki, nawet wielkością psa. W przypadku gdy do uśpienia psa doszło u weterynarza, klinika nieodpłatnie zajmie się kremacją pupila. W Warszawie eutanazja chorego psa to koszt rzędu 150 zł.
Niektóre zakłady kremacyjne wydają właścicielowi urnę z prochami zwierzęcia.

Ciało zmarłego psa leżące w dole

Co zrobić z ciałem zmarłego psa?

Cmentarz dla zwierząt

Jeżeli nie chcemy kremować zwłok zwierząt, warto zastanowić się nad zorganizowaniem pogrzebu na cmentarzu zwierzęcym. Na obrzeżach dużych miast istnieją nekropolię, gdzie można nie tylko pochować psa, ale także postawić mu nagrobek.  Właściciele mogą wracać na groby, zapalać znicze i pomodlić się za duszę pupila. W każdą pierwszą sobotę listopada organizowane są także święta stanowiące odpowiedniki dla ludzkiego Święta Zmarłych.

Zasady funkcjonowania cmentarzy są analogiczne do zasad panujących na ludzkich nekropoliach – kwatery są również wykupywane na określoną liczbę lat. Na najstarszym psim cmentarzu w Polsce, w Koniku Nowym pod Warszawą, pochowanych jest obecnie ponad 3000 zwierząt. Co miesiąc przybywa ok. 20 nowych mogił.

Ciało zmarłego psa leżące na śmieciowisku

Co zrobić z ciałem zmarłego psa?

Tagi artykułu: