Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Cocker spaniel amerykański

COCKER SPANIEL AMERYKAŃSKI

Historia

Bezpośrednimi przodkami angielskiego cocker spaniela są najprawdopodobniej hiszpańskie psy wykorzystywane niegdyś do polowania na małe ptactwo i aportowania. Nazwa rasy wywodzi się od francuskiego słowa ‘espaigneul’, oznaczającego ‘psa hiszpańskiego’.
Rasa cocker spaniel została zarejestrowana po raz pierwszy w księdze British Kennel Club w 1892 r. Pierwszy samodzielny klub rasy powstał natomiast w 1902 roku. W tym też roku ustalono wzorzec rasy.
Na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych zaczęto hodować amerykańską odmianę cocker spaniela – mniejszą i o szczególnych walorach estetycznych. W 1946 roku American Kennel Club uznał oficjalnie angielskiego i amerykańskiego cocker spaniela za odrębne rasy.


  • Cocker spaniel amerykański

  • Cocker spaniel amerykański

  • Cocker spaniel amerykański

Wygląd

Cocker spaniel amerykański to jeden z najmniejszych psów myśliwskich. Jest krępy i zwarty; ma harmonijną budowę ciała i piękną rzeźbę. W postawie linia górna opada lekko od wyraźnego kłębu do mocnych, dobrze umięśnionych i umiarkowanie kątowanych kończyn tylnych. Długość tułowia od przedpiersia do guza siedzeniowego jest nieco większa od wysokości w kłębie. Czaszka zaokrąglona, ale nieprzesadnie, w żadnym razie nie płaska. Łuki nadoczodołowe wyraźne, wyraźne rzeźbienie pod oczami. Stop wyraźny. Nos dostatecznie duży, czarny u psów czarnych, czarnych podpalanych i biało czarnych; u psów innych umaszczeń może być brązowy, wątrobiany lub czarny, im ciemniejszy, tym lepiej. Barwa nosa odpowiada barwie powiek. Kufa szeroka i głęboka. Głowa harmonijna gdy odległość od czubka nosa do stopu wynosi połowę wartości pomiaru od stopu przez najwyższy punkt czaszki do jej postawy. Górna warga mięsista i na tyle długa, aby zakrywała żuchwę. Szczęki równe, kanciaste.

Rasa Cocker spaniel amerykański

Cocker spaniele amerykańskie

Zęby mocne i zdrowe, niezbyt małe, ustawione w zgryzie nożycowym. Policzki słabo widoczne. Oczy okrągłe, skierowane prosto do przodu; kształt lekko migdałowaty nadają oku powieki. Oko nie może być zapadnięte ani wypukłe. Tęczówka ciemno brązowa, im ciemniejsza, tym lepiej. Uszy płatowate, długie, cienkie, dobrze owłosione, osadzone nie wyżej niż na dolnej linii oka. Szyja na tyle długa, aby pies mógł bez trudu sięgnąć nosem ziemi, umięśniona i sucha. Wyraźnie wysoko osadzona, z karkiem łukowato wysklepionym. Linia górna grzbietu lekko opadająca ku dobrze umięśnionemu zadowi. Grzbiet mocny, równomiernie opadający od kłębu do nasady ciętego ogona. Klatka piersiowa głęboka, najniższym punktem sięga łokcia, z przodu dostatecznie szeroka, zapewnia dość miejsca dla serca i płuc, ale nie tak szeroka, aby utrudniać równoległą akcję kończyn przednich. Żebra długie i dobrze wysklepione. Ogon cięty, osadzony i noszony na przedłużeniu linii grzbietu lub nieco wyżej, ruchliwy.

Kończyny przednie równolegle ustawione, proste, dobrze umięśnione, o mocnym kośćcu, dobrze przylegające do tułowia. Łopatki ułożone skośnie, suche, nie odstające, ustawione pod kątem od kłębu, co daje miejsce na dobrze wysklepione żebra. Łokieć oglądany z boku przy pionowo ustawionych kończynach znajduje się dokładnie poniżej kłębu. Śródręcze krótkie i mocne. Kończyny tylne oglądane z tyłu są równoległe wobec siebie, dobrze umięśnione, o mocnym kośćcu. Zad szeroki, krągły, dobrze umięśniony. Udo mocne, dobrze rozbudowane. Kolano umiarkowanie kątowane, mocne i stabilne. Staw skokowy mocny i niski. Łapy zwarte, duże, okrągłe, o mocnych, twardych opuszkach; nie są wykręcone na zewnątrz ani do wewnątrz. Sierść na głowie jest krótka i delikatna, na tułowiu średniej długości, z odpowiednia ilością podszerstka. Uszy, klatka piersiowa, brzuch i nogi porośnięte dość długim włosem.

Cocker spaniel amerykański czarny

Cocker spaniel amerykański czarny

Sierść jest jedwabista, prosta lub lekko falista i łatwa do pielęgnacji. Dopuszcza się kilka typów umaszczenia: czarne (jednolity lub z podpalaniem), jednolite inne niż czarne (ASCOB) – od bardzo jasnej kremowej po najciemniejszą czerwoną, także czekoladową i czekoladową z podpalaniem, łaciate – zawsze z bielą i, np. czernią, rudością , czerwienią, czekoladą, i podpalane. U psów o maści podpalanej wyraźna plamka występuje nad każdym okiem, na bokach kufy i policzkach, na spodnich stronach uszu, na łapach i nogach, na spodzie ogona, na klatce piersiowej.
Dorosłe psy powinny mierzyć ok. 38,1 cm wysokości w kłębie, zaś dorosłe  suki – 35,6 cm. Waga oscyluje w granicach 11-12 kg.

Cocker spaniel amerykański temperament

Amerykański cocker spaniel to wesoły i bardzo energiczny psiak, który nadaje się nawet dla początkującego właściciela. Jego szkolenie nie sprawia większych trudności – psy nie przejawiają bowiem tendencji do dominacji. Sprawdzą się w rodzinach z małymi dziećmi, są bardzo łagodne wobec najmłodszych członków rodziny.
Amerykańskie cocker spaniele mają duże zapotrzebowanie na ruch, niemniej mogą mieszkać w blokach. Jeżeli chcemy, aby pies był w pełni szczęśliwy, warto raz na tydzień zabierać go poza miasto i pozwolić się wybiegać.

Zdrowie i Pielęgnacja

Spaniele wymagają regularnej pielęgnacji sierści – szczotkowanie obligatoryjnie dwa razy w tygodniu. Szczególnie wrażliwą częścią ciała psa są zwisające, podatne na infekcje i słabo wentylowane, uszy. Jeżeli chcemy, aby włos był bujny i lśniący, nie zaniedbujmy kąpiele – koniecznie raz na miesiąc.


  • Cocker spaniel amerykański

  • Cocker spaniel amerykański

  • Cocker spaniel amerykański

Wysokość: Dorosłe psy powinny mierzyć ok. 38,1 cm wysokości w kłębie, zaś dorosłe  suki – 35,6 cm.

Waga: Waga oscyluje w granicach 11-12 kg.

Umaszczenie: Dopuszcza się kilka typów umaszczenia: czarne (jednolity lub z podpalaniem), jednolite inne niż czarne (ASCOB) – od bardzo jasnej kremowej po najciemniejszą czerwoną, także czekoladową i czekoladową z podpalaniem, łaciate – zawsze z bielą i, np. czernią, rudością , czerwienią, czekoladą, i podpalane. U psów o maści podpalanej wyraźna plamka występuje nad każdym okiem, na bokach kufy i policzkach, na spodnich stronach uszu, na łapach i nogach, na spodzie ogona, na klatce piersiowej.

Zdrowie: Rasa jest  generalnie zdrowa.

Pielęgnacja: Konieczne regularne wyczesywanie włosa – przynajmniej dwa razy w tygodniu – oraz kontrola stanu uszu.

Rodzina: Rodzinne, troskliwe i opiekuńcze. Uwielbiają dzieci i nie wykazują skłonności do agresji. Łatwe w ułożeniu.

Inne nazwy: Cocker Spaniel.

Cena szczeniąt z rodowodem 4500 - 5500 złotych. Źródło (Szczeniaki. Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa VIII (aportery, płochacze i psy wodne), sekcja 2 (aportery), nr wzorca 167. Bez prób pracy.

Tagi artykułu: