Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski to rasa zaklasyfikowana do grupy VIII Międzynarodowej Federacji Kynologicznej do sekcji płochaczy.

Pochodzenie cocker spaniela angielskiego

     Cocker spaniel angielski to brytyjska rasa psa, która zyskała dużą popularność w XIX wieku. Jej początki sięgają jednak czasów średniowiecza. Pierwsze źródłowe wzmianki o rasie pochodzą z walijskiego kodeksu praw datowanego na XI wiek. Kolejna wzmianka o rasie pojawia się w angielskim dziełku z XIV w., które opisuje życie i wygląd psów, nawiązując do kraju ich pochodzenia. Powszechnie przyjmuje się, że nazwa "spaniel" pochodzi od starofrancuskiego słowa ‘espaigneul’ oznaczającego  psa ‘hiszpańskiego’. Możemy zatem wyprowadzić wniosek, że spaniele pochodzą od psów hodowanych w Hiszpanii do polowania i aportowania. W początkowym okresie spaniel był utożsamiany z psem myśliwskim, szczególnie pomocnym podczas polowania na ptactwo. Z czasem rasa podzieliła się na dwie odmiany – cocker spaniele uwielbiające polowania w wodzie (spaniele dowodne) oraz psy lubujące się w tradycyjnych łowach (spaniele lądowe). Spaniele lądowe zostały z czasem podzielone na psy wystawiające zwierzynę (setery) i springery, które wypłaszały ptaki z zarośli, umożliwiając myśliwym ich ustrzelenie. Te dawne springer spaniele są przodkami wszystkich obecnie uznawanych ras spanieli użytkowanych. W 1893 r. angielski Kennel Club uznał cocker spaniele za odrębną rasę, niemniej samo określenie "angielski" zostało dopisane do nazwy rasy nieco później.

     W 1902 r. w Wielkiej Brytanii ogłoszony oddzielny wzorzec rasy. Od tego czasu obowiązkowo prowadzone są osobne linie hodowlane dla springer spanieli i cocker spanieli. Rasa znalazła licznych zwolenników także w USA, gdzie już na początku XX w. zaczęto hodować cocker spaniele w typie amerykańskim – trochę mniejsze od angielskich cockerów. Dopiero w 1946 r. American Kennel Club (AKC) uznał oba typy cockerów (angielski i amerykański) za odrębne rasy i przyjął dla nich nazwy cocker spaniel angielski i cocker spaniel amerykański. Pod koniec lat 50. XX w. cocker spaniel angielski cieszył się już dość dużą popularnością na całym świecie. Dzisiejszy cocker spaniel angielski spełnia przede wszystkim funkcje wystawowe i do towarzystwa.

Cocker spaniel angielski biało czarny

Wygląd

   Cocker spaniel angielski to niewielki pies o wyważonej i zwartej sylwetce. Jego długość mierzona od kłębu do nasady ogona powinna odpowiadać wysokości w kłębie. Psy osiągają średnio od 39 do 41 cm (15,5-16 cali) wysokości w kłębie, zaś suki od 38 do 39 cm (15-15,5 cala). Masa ciała w przybliżeniu wynosi 12,5-14 kg (28-32 funtów). Głowa powinna być wydłużona, sucha i delikatnie rzeźbiona. Czaszka dobrze rozwinięta, w górnej części lekko wysklepiona w formie kopuły. Guz potyliczny średnio rozwinięty, łuki brwiowe dobrze rozwinięte. Stop wyraźnie zaznaczony. Kufa kwadratowa, w górnej części prosta i szeroka; lekko zwężająca się w kierunku nosa. Zgryz w typie nożycowym. Oczy błyszczące i rozwarte, ale nie wypukłe; o kolorze ciemnoorzechowym, brązowym lub prawie czarnym (dostosowane do umaszczenia, jednak nigdy nie mogą  być koloru jasnego). Uszy mają być zwisające i nisko osadzone, co najmniej na poziomie oczu lub niżej, o długości sięgającej minimum do końca nosa. Długi i jedwabisty włos na uszach może być lekko skręcony.


  • Cocker spaniel angielski

  • Cocker spaniel angielski

  • Cocker spaniel angielski

Tułów mocny i zwarty, a linia grzbietu krótka i opadająca lekko ku tyłowi. Kłąb wyraźny. Klatka piersiowa głęboka i dobrze rozwinięta, sięgająca do połowy łokcia. Łopatki długie, skośnie ustawione, cienkie. Zad szeroki, zaokrąglony, muskularny. Kończyny przednie proste, mocne i stosunkowo krótkie, z umiarkowanym piórem z tyłu. Kończyny tylne są proste i mocne. Staw skokowy mocny i wyraźny. Podudzie nisko kątowane. Ogon osadzony na przedłużeniu linii grzbietu nie powinien być podniesiony. Ogon w czasie pracy w nieustannym ruchu. Szata jedwabista, gładka i przylegająca – krótka na głowie, niezbyt długa na grzbiecie i obfita na łapach. Nie może być sztywna ani skręcona. Maść jest jednokolorowa (złota, czarna, czekoladowa, sobolowa, czarna-podpalana, czekoladowo-podpalana) lub kolorowa (biało-czarna, biało-złota, biało-pomarańczowa, biało-czekoladowa, blue roan, orange roan, lemon roan, liver roan, tricolour). U psów jednokolorowych kolor biały jest dopuszczalny, jednak tylko na klatce piersiowej (przedpiersie).

Poruszanie się i chód cocker spaniela angielskiego

     Chód cockera jest swobodny i z dobrym wykrokiem. Warunkiem prawidłowego chodu jest równowaga między kończynami przednimi a tylnymi. Siłę napędową zapewniają mocne kończyny tylne, a poprawne ułożenie łopatek i budowa obręczy barkowej pozwalają na dalekie wysuwanie kończyn przednich. Chody są skoordynowane, płynne i bez oznak wysiłku. Dzięki nim pies dobrze „kryje” teren. Nadmierna ruchliwość nie powinna jednak być mylona z właściwym sposobem poruszania się.

Charakter cocker spaniela angielskiego

     Angielski cocker spaniel jest psem dość wymagającym, który nie zadowoli się wielogodzinnym leżeniem na kanapie. Wymaga codziennych długich spacerów i odpowiedniej stymulacji psychoruchowej. Psy uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, w czasie których mogą dać upust nadmiarowi energii.  Dobrze ułożone psy potrafią być doskonałymi kompanami zabawy dla dzieci. Pomimo swego nieco romantycznego i flegmatycznego wyglądu jest to rasa odpowiednia dla ludzi lubiących aktywny wypoczynek, jazdę na rowerze i wyprawy w plener. Sukces wychowania i ułożenia cocker spaniela zależy w dużej mierze od zaangażowania i dobrej woli właściciela. Opiekun nie może dopuścić do sytuacji, w której pies będzie czuł się samcem alfa w stadzie. Niekonsekwentne prowadzenie bądź rezygnacja z przeprowadzenia szkolenia w zakresie posłuszeństwa mogą skutkować rozwojem skłonności do agresji terytorialnej. Nieprawidłowo ukształtowany pies wymusi na właścicielu ustąpienie mu miejsca w fotelu czy na kanapie.

Zdrowie i pielęgnacja

    Cocker  spaniel angielski  to pies o dość długiej sierści, dlatego też przyszły właściciel musi być przygotowany na konieczność przeprowadzania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu zachowanie naturalnego wyglądu psa. Samo szczotkowanie nie wystarczy – potrzebne jest także trymowanie sierści, a zwłaszcza tej znajdującej się na głowie i wewnętrznych stronach uszu. Pierwszy zabieg należy wykonać, gdy pies ukończy pół roku.


  • Cocker spaniel angielski

  • Cocker spaniel angielski

  • Cocker spaniele angielskie

     Jedną z częstszych chorób tej rasy jest zapalenie ucha zewnętrznego spowodowane niewystarczającym wietrzeniem kanału usznego. Pielęgnując cocker spaniela należy również zwrócić uwagę na kosmyki znajdujące się między pazurami. Odpowiednie ich przycinanie uniemożliwi gromadzenia się w tym miejscu nieczystości  oraz zapobiegnie rozwojowi stanu zapalnego.
    Cocker spaniel angielski jest także podatny na wady wzroku m.in. kataraktę, jaskrę czy też atrofia siatkówki. Dosyć często przydarza mu się również wywinięcie powieki, które przyczynia się do podrażnienia gałek ocznych psa. 

Wady i zalety cocker spaniela angielskiego

     Cocker spaniel angielski nie jest psem, którego będziemy mogli trzymać na uwięzi lub w kojcu. Najważniejszą zaletą czworonogów jest bez wątpienia inteligencja, która ujawnia się w czasie nauki komend. Dobrze ułożony cocker spaniel jest prawdziwą pociechą i wielkim przyjacielem człowieka – prawie zawsze gotów do spaceru i zabawy umila opiekunowi każdą chwilę.

Cocker spaniel angielski a dziecko

     Cocker spaniel angielski to dobry kompan do zabawy. Zważywszy na swoje niewielkie rozmiary nie wyrządzi dziecku krzywdy. Śliczny, niczym pluszowa zabawka, ze swoimi wyrazistymi oczami i długimi, zabawnymi uszami, wniesie radość do każdego domu. Pies może być doskonałym przyjacielem zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci, pod warunkiem jednak, że od początku będzie układany w tym kierunku.

Wysokość: Psy osiągają od 39 do 41 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 38 do 39 centymetrów.

Waga: Dorosłe psy ważą średnio od 12,5 do 14,5 kg.

Umaszczenie: Maść jest jednokolorowa (złota, czarna, czekoladowa, sobolowa, czarna-podpalana, czekoladowo-podpalana) lub kolorowa (biało-czarna, biało-złota, biało-pomarańczowa, biało-czekoladowa, blue roan, orange roan, lemon roan, liver roan, tricolour). U psów jednokolorowych kolor biały dopuszczalny jest tylko na klatce piersiowej (przedpiersi).

Zdrowie: Psy mają skłonności do schorzeń ocznych. Częste są również stany zapalne uszu z powodu ograniczonej wentylacji kanału słuchowego

Pielęgnacja: Cocker spaniele angielskie wymagają regularnego czesania i szczotkowania. Włos na stopach trzeba szczesywać na palce i przycinać równolegle do podeszew. Włos wyskubujemy z okolic poduszeczek.

Rodzina: Cocker spaniel angielski to żywy i radosny pies, który uwielbia bawić się na świeżym powietrzu. Jest psem ciekawym i śmiałym, a niekiedy dość upartym. Po odpowiednim przeszkoleniu nadaje się do domu z małymi dziećmi.

Długość życia: 12 - 15 lat

Inne nazwy to: English Cocker Spaniel, Cocker Spaniel

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Klasyfikacja FCI – grupa VIII, sekcja 2, nr wzorca 5. Podlega próbom pracy.

Cena szczeniąt z rodowodem: 3500 - 5500 złotych (źródło: Allegro, Alegratka, Olx, Szczeniaki). Ceny z roku 2021.

opis spaniela,angielski cocker spaniel, angielski spaniel, brytyjska rasa psów, chód cockera, cocker angielski, cocker spaniel angielski, cocker spaniel angielski a dziecko, cocker spaniel angielski a rodzina, cocker spaniel angielski cena, cocker spaniel angielski choroby, cocker spaniel angielski długość życia, cocker spaniel angielski galeria, cocker spaniel angielski historia, cocker spaniel angielski hodowla, cocker spaniel angielski kraj pochodzenia, cocker spaniel angielski opinie, cocker spaniel angielski opis, cocker spaniel angielski opis rasy, cocker spaniel angielski pielęgnacja, cocker spaniel angielski pies, cocker spaniel angielski rasa psów, cocker spaniel angielski temperament, cocker spaniel angielski umaszczenie, cocker spaniel angielski waga, cocker spaniel angielski wysokość, cocker spaniel angielski zdjęcia, cocker spaniel angielski zdrowie, koker spaniel, pies rasy cocker spaniel angielski, rasa cocker spaniel angielski, wady i zalety cocker spaniela,spaniel charakter, spaniel angielski opinie

Tagi artykułu: