Udostępnij ten artykuł.

Cocker spaniel angielski kompendium

Cocker spaniel angielski to oryginalnie pies myśliwski lub aportujący, jednak obecnie hodowany jest głównie jako pies rodzinny.

Wysokość w kłębie to 39-41 cm, suka natomiast osiąga 38-39 cm.

Waga psa oraz suki to około 12-15 kg.

Umaszczenie Jeśli chodzi o umaszczenie to rozróżniamy dwa rodzaje spanieli - jednokolorowe (czarne, złote, czekoladowe, czarne-podpalane, czekoladowe-podpalane) oraz kolorowe, posiadające różnego rodzaju układy łat w dwóch lub trzech kolorach. Sierść jest krótka na głowie, dłuższa na grzbiecie i bardzo obfita na łapach.

Pielęgnacja Szata Cocker spaniela jest bardzo efektowna, z długimi frędzlami na uszach, ogonie oraz pod brzuchem. Z tego powodu rasa wymaga starannej pielęgnacji, fachowego strzyżenia około 5 razy w roku oraz czesania i szczotkowania przynajmniej 2-3 razy na tydzień. Należy również regularnie przycinać długą sierść na łapach i pomiędzy pazurami, aby nie dopuścić do gromadzenia się tam zanieczyszczeń.

Zdrowie Cocker spaniele zazwyczaj rzadko chorują i dożywają około 10-12 lat. Ich słabym punktem są oczy i uszy, którym należy poświęcać szczególnie dużo uwagi.

cocker spaniel angielski

Rodzina Cocker spaniel angielski jest psem wesołym, energicznym i żywiołowym, potrzebującym dużo ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. Może być doskonałym towarzyszem zabaw starszych dzieci, albo oddanym kompanem całej rodziny. Jest to pies inteligentny i bardzo pojętny, który szybko się uczy. Uwielbia biegać, aportować i pływać.
Ważne jest, aby kupować Cocker spaniele jedynie ze sprawdzonych hodowli, bo wtedy mamy pewność, że ich usposobienie będzie łagodne, bez przejawów nieuzasadnionej agresji.

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 3500 do 5500 złotych (Źródło Allegro, Alegratka). Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: