Udostępnij ten artykuł.

Coś na stawy dla psa

Bóle stawów u zwierząt mogą wynikać zarówno z przyczyn rozwojowych jak i narastających problemów zwyrodnieniowych. Do przyczyn rozwojowych zaliczamy dysplazję stawu biodrowego oraz dysplazję łokci. Dysplazja jest bardzo powszechnym schorzeniem, które dotyka przede wszystkim psy ras dużych i olbrzymich. Niestety, pozostałe zwierzęta również nie są od niej wolne. Problemy zwyrodnieniowe obejmują szereg obszarów w ciele zwierzęcia. 
Najczęstszą przyczyną zapalenia stawów u psów jest problem krzyżowania się więzadeł. Więzadło stawowe ulega po pewnym czasie degeneracji i powoduje niestabilność stawów oraz wtórną chorobę zwyrodnieniową stawów.

Warto zdać sobie sprawę, że niektóre rasy znacznie częściej zapadają na schorzenia stawowe. U Nowofundlandów odnotowuje się najwięcej przypadków występowania problemów z krzyżującymi się więzadłami. Rottweilery cierpią- najczęściej ze wszystkich ras psów - na problemy ze stawami kolanowymi i stawami skokowymi. Psy górskie (np. Polski Owczarek Podhalański) powszechnie chorują na dysplazję stawu łokciowego.

Pierwsze objawy problemów stawów u psa

Pierwszym sygnałem dla właścicieli jest dziwne zachowanie psa i spowolnienie jego ruchów.  Pies może mieć problemy z wygodnym ułożeniem się na kanapie, bądź odczuwać ból w czasie schodzenia i wchodzenia po schodach. Jego aktywność w trakcie spacerów wyraźnie maleje, a wszelkie zabawy i harce stają się dla niego mniej atrakcyjne. Właściciele rzadko, kiedy mogą być świadkami jawnej demonstracji bólu. Sygnałem alarmowym powinno być, zatem podkulanie kończyn przez zwierzę i kulawizna. Pies może chodzić na trzech łapach i wyraźnie unikać obciążania bolącego miejsca.

Do pewnego czasu właściciele nie przejmowali się zbytnio diagnostyką i ochroną zdrowia swoich pupili. Zamiast zapobiegać powstawaniu niektórych schorzeń, woleli je później leczyć. Niemniej jednak leczenie chorych stawów jest niezwykle trudnym i żmudnym procesem, który przysparza zwierzęciu wiele cierpienia. Z tego też względu powinniśmy zgłaszać się na rutynowe badania kontrolne i w porę zapobiegać rozwojowi zwyrodnień.
Wielkie zadanie stoi także przed hodowcami. Problemy stawowe i dysplazję są warunkowe genetycznie i można ich uniknąć poprzez prawidłowe parzenie zwierząt i eliminowanie czynników ryzyka. Właściwy dobór hodowlany może całkowicie zniwelować ryzyko rozwoju dysplazji i zwyrodnień stawowych.

 Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów i problemów ze stawami

Weterynarze rozróżniają dwie główne metody leczenia problemów stawowych. Zwykle dzielimy je na zabiegi chirurgiczne i postępowanie nieoperacyjne. Leczenie chirurgiczne stawów u psa stanowi ostateczność, zatem nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której dalsze życie psa będzie uzależnione od prawidłowego wykonania zabiegu. Leczenie chirurgiczne może opierać się na wykorzystaniu metody artroskopowej czyszczenia stawów, bądź też na całkowitej wymianie stawu.

Jeżeli zaś chodzi o niechirurgiczne leczenie stawów u psa, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Właściciel powinni przede wszystkim stale kontrolować wagę psa oraz mieć na uwadze jego ogólną kondycję zdrowotną. O ile to możliwe staramy się doprowadzić psa do idealnej wagi, a tym samym zmniejszyć obciążenie na stawy. Utrata wagi zawsze jest korzystna na stawy dla psa. Dzięki redukcji wagi możemy także zmniejszyć stan zapalny stawów, gdyż tłuszcz stanowi główne źródło zapaleń.
Zachowanie prawidłowej kondycji jest zaś niezbędne do utrzymania optymalnej masy mięśniowej. Masa mięśniowa i funkcje mięśni pomogą uchronić stawy przed powstawaniem zwyrodnień.

Dobra kondycja i idealna waga stanowią dobry początek do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Rynek farmaceutyczny obfituje w różnego rodzaje leki, żywność i dodatki spożywcze, które pomagają w utrzymaniu dobrego zdrowia psa. Szczególnie korzystnymi składnikami znajdującymi się w pokarmie są: oleje rybne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i glukozaminy/chondroityny.

Leczenie urazów stawowych u psa

Leczenie urazów stawowych u psa może przybrać formę inwazyjną (w postaci operacji), bądź też nieinwazyjną (fizykoterapię). Fizykoterapia na stawy u psa może obejmować zajęcia odbywające się na podwodnych bieżniach, terapie ultradźwiękowe i stymulacje elektryczne. 

Nowe techniki w leczeniu chorób stawowych u psa

Firmy spożywcze wykonują masę badań i testów, które mają określić, które grupy pokarmowe i dodatki mogą pomóc zarówno w leczeniu zapaleń jak i zmniejszenia problemu zwyrodnienia stawów. Leczenie chirurgiczne również ulega rewolucjonizacji i jest coraz mniej inwazyjne. Lekarze wykonują coraz więcej zabiegów artroskopowych i wykorzystują zalety terapii biologicznych, (czyli wykonywania różnego rodzaju zastrzyków lub wymiany tkanek). W dzisiejszych czasach jest również możliwe wyhodowanie nowego stawu na bazie istniejących tkanek. Inną metodą jest przeszczep chrząstki od zdrowej chrząstki kostnej. Materiał może pochodzić bądź od tego samego psa, bądź od dawcy narządów.

Właściciele w żadnym przypadku nie powinni zmuszać chorego zwierzaka do podejmowania ćwiczeń fizycznych. Przed rozpisaniem planu leczenia powinniśmy spokojnie czekać i nie dopuszczać, aby zwierzę podejmowało nadprogramową aktywność.

Profilaktyka

Jeśli kupujemy szczeniaka, zwłaszcza psa czystej krwi, powinniśmy sprawdź problemy zdrowotne, które są właściwe dla tej rasy. Warto przeprowadzić również wywiad z hodowcą i zapytać, czy rodzice szczeniaka cierpieli na jakieś typowe problemy, które mogły przejść później na szczenię.

Każdy, rozsądny właściciel powinien dochować wszelkich starań, aby utrzymywać psa w prawidłowej kondycji i aby jego waga nie przekroczyła wyznaczonego standardu. Dobre jedzenie, ćwiczenia i regularne spacery są kluczem do dobrego zdrowia.

Lekarz weterynarii powinien oceniać stan stawów psa przynajmniej raz do roku, w czasie rutynowych kontroli.

Tagi artykułu: