Udostępnij ten artykuł.

Cukrzyca u psa

Wbrew powszechnym opiniom cukrzyca nie dotyka jedynie ludzi coraz częściej zapadają na nią również zwierzęta. Najczęstszymi powodami zachorowalności na cukrzyce psów są: nieprzestrzeganie prawidłowej diety, przekarmianie zwierzęcia, brak ruchu i wysiłku fizycznego, a także genetyczne predyspozycje. Aby uniknąć ryzyka zachorowania na tę przykrą przypadłość należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii i wprowadzić do diety zwierzęcia pełnowartościowe produkty, które dostarczą organizmowi potrzebnych składników mineralnych.

Jeśli nasz pies choruje na cukrzycę, powinno pozostawać pod stałą opieką lekarza weterynarii, który będzie nadzorował nasze poczynania i ustalał prawidłową dietę. Psy, zdecydowanie częściej niż inne zwierzęta, zapadają na cukrzycę. Jest to przede wszystkim spowodowane wrodzonymi skłonnościami do przejadania się i pochłaniania zbyt wielkich porcji posiłków. Leczenie cukrzycy u psa winno odbywać się w sposób dwutorowy po pierwsze poprzez podawanie zbilansowanych posiłków, po wtóre aplikowanie określonych leków.

Cukrzyca u psa - dieta

Dieta jest bardzo ważnym składnikiem leczenia cukrzycy u psa, gdyż pozwala na korygowanie wagi zwierzęcia i ustalanie odpowiedniego poziomu glukozy zaraz po posiłku.

Głównym składnikiem diety psa który ma cukrzycę winny być produkty zawierające wysoki poziom włókna i skrobię. Zdecydowanie odradza się podawanie produktów przyrządzonych w domu miast tego powinniśmy karmić zwierzę pokarmem puszkowanym i suchą karmą dostępną we wszystkich sklepach zoologicznych. Dzięki temu mamy pewność, że do organizmu zwierzęcia zostaną dostarczone wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Domowe jedzenie nie daje takiej gwarancji, gdyż trudno dokonać optymalnego bilansu wszystkich produktów spożywczych. Jeśli jednak nie chcemy karmić naszego zwierzęcia gotową karmą i pragniemy monitorować jego dietę, możemy zastosować się do kilku zaleceń, które znacznie ułatwią samodzielne preparowanie posiłków.

Dieta psa cukrzyka nie może opiewać w duże ilości tłuszczu,  gdyż chore zwierzę ma zwolniony metabolizm lipidów, co prowadzi do poważnych powikłań i w połączeniu z cukrzycą może stanowić wielkie obciążenie dla organizmu. Bardzo ważną rolę w diecie cukrzyka pełni włókno surowe, które zwalania tempo przyswajania węglowodanów z jelit, co skutkuje zmniejszeniem przepływu glukozy, która jest dostarczana do organizmu po każdym posiłku. Dzięki temu nie musimy wprowadzać do organizmu zwierzęcia dodatkowej dawki glukozy, a tym samym narażać go na dodatkowe niedogodności.

Kolejnym, niezwykle istotnym składnikiem diety u psa jest białko. Jakość i poziom białka musi być na tyle wysoki, aby odbudować zniszczone tkanki. Białko stanowi naturalny budulec tkanki i może prowadzić do jej całkowitej regeneracji. Duże ilości białka występują na przykład w mięsie, a konkretnie w chrząstkach i tkankach łącznych. Innymi, wysokobiałkowymi produktami są żółtka jajek, twarogi, jogurty, kwaśne mleko, siemię lniane, drożdże i zboża. Jeśli jednak spotkamy się z pewnymi ograniczeniami, bądź weterynarz zabroni podawania wyżej wymienionych produktów, możemy oprzeć się na diecie drożdżowej. Drożdże piwne są bardzo przyjazne zwierzętom i nie znajdujemy żadnych przeciwwskazań do ich podawania. Nawet osobniki z ostrą postacią cukrzycy, mogą spożywać drożdże.

Niezbędnym składnikiem diety zwierzęcia jest również błonnik. Błonnik znajduje się przede wszystkim w otrębach pszennych, płatkach kukurydzianych i owsianych i warzywach strączkowych. Jego działanie jest nieocenione i prowadzi do obniżenia dawki insulinowej. 

Jeżeli waga psa znacznie wybiega poza określoną normę, powinniśmy poddać je bardziej restrykcyjnej diecie i całkowicie ograniczyć podjadanie pomiędzy posiłkami. Jest to niezwykle trudne zadanie i może spotkać się z oporem zwierzęcia. Należy jednak pamiętać, że najlepszą metodą zwalczenia cukrzycy jest doprowadzenie wagi ciała zwierzęcia do optymalnej wartości.  Pies w wieku od dwóch do ośmiu lat powinien otrzymywać 40-60 kcal/kg idealnej wagi ciała na dzień. Zwierzęta otyłe są obejmowane specjalną, rygorystyczną dietą, która charakteryzuje się dostarczaniem bardzo dużych ilości włókna do organizmu.

U psów otyłych znacznie częściej występuje cukrzyca u psa, nie oznacza to jednak, że osobniki z niedowagą nie cierpią z powodu tej przypadłości. Jeśli zwierzę ma znaczny ubytek w wadze należy dlań zastosować dietę wysokostrawną i powoli przygotowywać je na przyswajanie większych ilości włókna. Jeżeli waga psa dojdzie do prawidłowego poziomu, należy zmienić dietę i wykasować z niej wszelkiego rodzaju produkty o wysokiej zawartości tłuszczów i węglowodanów.

Jedną z najważniejszych zasad karmienia psa z cukrzycą jest wyznaczenie stałych pór obiadowania. Zwierzę winno dostawać dwie porcje posiłku dziennie. Bardzo ważne jest wyznaczenie stałych godzin i przyzwyczajenie zwierzęcia do codziennego cyklu diety. Cukrzycy powinni mieć również stały dostęp do miski z wodą. Nie możemy podawać wody nieprzegotowanej, surowej, gdyż może wywołać to różne, nieprzyjemne powikłania.

Zwierzę powinno zjeść swój pierwszy posiłek w porze porannej. Podajemy wówczas ćwierć dziennej racji żywnościowej, a następnie aplikujemy zwierzęciu dzienną dawkę insuliny. Kolejny posiłek może być podany po upływie ośmiu godzin, kiedy poziom insuliny we krwi pozostaje na najwyższym poziomie. W przypadku ostrych postaci cukrzycy należy zastosować się do diety opartej na podawaniu trzech posiłków w ciągu dnia. Dawki insuliny są rzecz jasna odpowiednio zwiększone i dopasowane do gramatury posiłków.
 

Tagi artykułu: