Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Curly coated retriever

CURLY COATED RETRIEVER

Historia

Curly-coated retriever to najstarsza rasa z grupy retrieverów, której wzorzec został ustalony w 1850 roku i praktycznie nie zmienił się do dnia dzisiejszego. Większość historyków przyjmuje, że psy są krewnymi irlandzkiego spaniela dowodnego, co wydaje się dość prawdopodobne, zważywszy że włos na głowie psów twarzy tzw. wicherek, charakterystyczny dla irlandzkich spanieli.
Pierwszym czempionem był pies imieniem True wyhodowany przez kłusownika – zdobył wiele nagród i był cenionym reproduktorem. Niestety, rasa nigdy nie zdobyła tak dużej popularności jak inne retrievery.

Rasa CCR była bardzo popularna na wyspach brytyjskich, prawie każdy leśnik lub gajowy posiadał w swoim obejściu po kilkanaście tych psów. Curly coated retrievery (CCR) były pierwotnie wykorzystywane jako psy myśliwskie do wyławiania ptactwa górskiego oraz wodnego. Pełniły również funkcję psów obronnych - stróż obejścia i ochrona mienia przed kłusownikami. W Australii farmerzy decydowali się na CCR ze względu na jego wszechstronną użytkowość począwszy od psa stróżującego, poprzez psa zaganiającego bydło po psa polującego na kangury skończywszy. W Skandynawii Curly wykorzystwane są jako psy zaprzęgowe. W niektórych krajach wykorzystywane są jako przewodnicy osób niewidomych. Rasa została uznana przez angielski Kennel Club w 1854 roku i poraz pierwszy wystawiona w 1860 roku w Birmingham w klasie, gdzie wystawiana była jeszcze cała mieszanka retrieverów. Dopiero w 1863 roku retrievery były wystawiane jako osobne rasy. Na świecie żyje niespełna kilka tysięcy przedstawicieli rasy.

Pies Curly coated retriever

Rasa psa Curly coated retriever

Curly coated retriever wygląd

CCR to mocny, dobrze zbudowany czworonóg z pewną dozą elegancji. Długość tułowia, mierzona od stawu barkowego do guza siedzeniowego, jest nieco większa od wysokości w kłębie. Głowa o klinowatym kształcie, widziana zarówno z boku, jak i z przodu; proporcjonalna do tułowia. Trzewioczaszka i mózgoczaszka równej długości; płaszczyzny czaszki oraz kufy równoległe. Stop słabo zaznaczony. Nos czarny u psów o umaszczeniu czarnym, brązowy u psów o umaszczeniu wątrobianym. Szczęki mocne, z idealnym, regularnym zgryzem nożycowym, tzn. siekacze górne przykrywają siekacze dolne, stykają się ściśle oraz są osadzone prostopadle do szczęk. Oczy duże, nie wyłupiaste, owalne, skośnie osadzone. U psów o umaszczeniu czarnym ciemnobrązowe; u psów o umaszczeniu wątrobianym brązowe, stonowane z kolorem szaty. Uszy raczej małe, osadzone nieco powyżej linii oczu; przylegające, pokryte małymi lokami. Szyja mocna, lekko wygięta w łuk, średniej długości, bez oznak podgardla, dobrze osadzona w nachylonych do tyłu łopatkach. Linia górna tułowia mocna i równa. Trochę dłuższa od kłębu do nasady ogona niż od kłębu do podłoża.

Lędźwie krótkie, głębokie i silne. Klatka piersiowa głęboka z dobrze wysklepionymi żebrami, owalna w przekroju, z mostkiem sięgającym do łokci. Przedpiersie zaznaczone. Żebra sięgające daleko do tyłu. Linia dolna i brzuch trochę podciągnięte. Ogon stanowi przedłużenie linii grzbietu. Powinien w przybliżeniu sięgać stawu skokowego; w ruchu noszony prosto, na równi z linią grzbietu. Kończyny przednie proste, ustawione dobrze pod tułowiem. Łopatki ułożone ukośnie, dobrze umięśnione. Ramiona i łopatki w przybliżeniu równej długości. Nadgarstki mocne. Kończyny tylne mocne, dobrze umięśnione. Stawy kolanowe o umiarkowanym kątowaniu. Stawy skokowe osadzone nisko osadzone i dobrze kątowane. Łapy okrągłe, zwarte o dobrze wysklepionych palcach. Tułów pokryty jest gęsto dużą ilością małych, mocno skręconych loczków, ciasno przylegających do skóry, rozciągających się od potylicy do czubka ogona; bez podszerstka i przełysień. Na pozostałych partiach ciała włos jest gładki. Dopuszczalnymi typami umaszczenia są czarne i wątrobiane. Idealna wysokość w kłębie dla psów to 67,5 cm. Suki są mniejsze i mierzą 62,5 cm. Samice ważą średnio między 22,7–31,8 kg, psy są cięższe i ważą 31,8–40,9 kg.

Czarny Curly Coated Retriever

Czarny Curly Coated Retriever

Zachowanie i Temperament

Proces dojrzewania u Curly coated retrievera przebiega powoli i kończy się w wieku około 3 lat. Curly Coated Retriever (retriever kędzierzawy) został pierwotnie opracowany jako pies myśliwski, dlatego też ma dość gwałtowny temperament i jest niezależny. Wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego prowadzenia oraz szkolenia z zakresu posłuszeństwa – w innym przypadku wejdzie właścicielowi na głowę i przejmie funkcję samca alfa w domowej hierarchii.  CCR uwielbia pozostawać w centrum zainteresowania; może ujawnić skłonności destrukcyjne, jeżeli właściciel pozostawi go samemu sobie na długi czas. Czworonogi mają duże zapotrzebowanie na ruch i nie zadowolą się krótkimi kilkunastominutowymi spacerkami. Curly traktują obcych z dużą rezerwą i nie wchodzą z nimi w bliższe interakcje. Wczesna socjalizacja jest bardzo ważna w przypadku tej rasy – nieprawidłowo uspołecznione psy staną się bowiem agresywne wobec innych zwierząt.  Curly ma zawsze dobry humor i często błaznuje. Nie nadaje się do trzymania w kojcu.


  • Curly coated retriever

  • Curly coated retriever

Zdrowie

Rasa jest generalnie zdrowa. Do najpowszechniejszych schorzeń zaliczamy: dysplazję stawów biodrowych, choroby oczu, problemy z sercem, padaczkę oraz wszelkiego rodzaju nowotwory. Głównym problemem tej rasy jest wadliwa sierść. Są to gołe, symetryczne place na szyi, kończynach tylnych i grzbiecie. Występujące częściej u suk niż samców. Przyczyna tego schorzenia do tej pory nie jest znana, ale eksperci podejrzewają , że ma to związek z zakłóconą równowagą hormonalną lub środowiskiem (pokarmem). Średnia długość życia Curly wynosi od 9 do 14 lat, choć zdarzają się przypadki osobników, które dożywają wieku 15-17 lat.

Pielęgnacja

Curly zrzucają sierść dwa razy w ciągu roku - w okresie jesiennym i wiosennym. Pielęgnacja Curly Coated Retrievera jest bardzo prosta. Jego kędzierzwa szata nie wymaga szczotkowania ani czesania, należy ją jedynie zwilżyć i masować sierść kulistymi ruchami formując palcami naturalne loczki. Najlepszą pielęgnacja sierści Curly coated retrievera jest pływanie! Trymowanie powinno być praktycznie niepotrzebne, należy tylko od czasu do czasu przygotowując Curly do wystawy trymować ogon, aby nadać mu pożądany kształt (stożka) oraz niekiedy wystrzyc nadmiar włosa poniżej płatka ucha. Psy są dość wymagające w kwestii żywienia. Jako, że rasa jest niezwykle aktywna potrzebuje karmy wysokiej jakości.

Psy rasy Curly Coated Retriever

Curly coated retrievery (CCR)

Wysokość: Idealna wysokość w kłębie dla psów to 67,5 cm. Suki są mniejsze i mierzą 62,5 cm.

Waga: Samice ważą średnio między 22,7–31,8 kg, psy są cięższe i ważą 31,8–40,9 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami umaszczenia są czarne i wątrobiane.

Zdrowie: Rasa jest generalnie zdrowa. Do najpowszechniejszych schorzeń zaliczamy: dysplazję stawów biodrowych, choroby oczu, problemy z sercem, padaczkę oraz wszelkiego rodzaju nowotwory.

Pielęgnacja: Sierść jest łatwa w pielęgnacji. Curly zrzucają sierść dwa razy w ciągu roku – w okresie jesiennym i wiosennym.

Rodzina:  Psy są bardzo niezależne, w związku z czym właściciel nie może zaniedbać szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Wymagają konsekwentnego i odpowiedzialnego prowadzenia. Źle reagują na agresywne metody szkoleniowe. Tolerują dzieci, chociaż nie nadają się do mieszkania z bardzo małymi dziećmi.

Inne nazwy: curly, CCR.

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Cena za rodowodowe szczenię wynosi 2800 zł.

Klasyfikacja FCI grupa VIII (aportery, płochacze i psy dowodne), sekcja 1 (aportery), nr wzorca 110. Podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: