Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Czarny Terier Rosyjski

CZARNY TERIER ROSYJSKI (Russian Black Terrier, Russkiy Tchiorny Terrier)

Historia

Czarny Terier Rosyjski jest jedną z najmłodszych ras psów pracujących na świecie. Jego historia zaczyna się w latach 50. XX wieku, kiedy w Związku Radzieckim rozpoczęto prace hodowlane nad stworzeniem psa służbowego do pracy w najcięższych warunkach klimatycznych. Wcześniej kynolodzy wyhodowali kilka innych ras m.in. moskiewskiego wodołaza (nowofundland + owczarek niemiecki, brudastaja gonczaja (airedale terier + rosyjski gończy), moskiewskiego doga ( dog niemiecki + owczarek niemiecki) oraz moskiewskiego stróżującego (bernardyn+owczarek kaukaski+dalmatyńczyk). Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się jednak krzyżówki takich ras jak rottweiler, sznaucer oraz airedale terier.  Wynikiem tych krzyżowań był czarny terier rosyjski; w 1958r. opublikowano pierwszy wzorzec rasy. W związku z sytuacją geopolityczną CTR był hodowany w ZSRR pod pełną kontrolą i nie mógł być wywożony poza granice państwa, przez co pierwsze teriery pojawiły się w Polsce dopiero w latach 80. XX wieku.

Wzorzec

Czarny Terier Rosyjski jest dużym psem o lekko wydłużonym tułowiu, atletycznej budowie ciała i krzepkiej konstytucji; silnie umięśniony, o pojemnej i głębokiej klatce piersiowej. Długość tułowia nieco większa od wysokości w kłębie; suki mogą być nieco dłuższe. Głębokość klatki piersiowej nie może być mniejsza niż połowa wysokości w kłębie. Kufa trochę krótsza od mózgoczaszki.
Głowa proporcjonalna do tułowia, duża, masywna i długa. Czaszka średniej szerokości, czoło płaskie. Linie profilu równoległe. Łuki brwiowe i guz potyliczny średnio rozwinięte. Stop widoczny, chociaż niezbyt mocno zaznaczony. Nos duży i czarny. Kufa mocna, szeroka, trochę krótsza od czaszki, szeroka u nasady i lekko zwężająca sie ku nosowi. Wąsy i broda podkreślają siłę kufy i nadają jej kanciasty, tępy kształt. Wargi grube, dobrze pigmentowane i przylegające. Krawędzie warg ciemne. Zęby duże, białe, bez odstępów; dolne siekacze ustawione w jednej linii. Uzębienie kompletne (42 zęby), zgryz nożycowy.

rasa psa czarny terier rosyjski

Czarny Terier Rosyjski

Policzki suche, zaokrąglone, ale niezbyt wyraźne. Oczy średniej wielkości, owalne, osadzone szeroko i frontalnie, ciemne. Powieki przylegające, czarne. Uszy zwisające, osadzone wysoko i symetrycznie, średniej wielkości, trójkątnego kształtu, przednimi krawędziami przylegające do policzków. Małżowina gruba i bez fałd. Szyja mocna, sucha i o dobrym umięśnieniu; długość jest mniej więcej równa długości głowy. Noszona pod kątem 45 – 50 stopni względem poziomu. Kark mocny, wyraźny. Tułów solidny, głęboki i pojemny, wyważony. Linia górna lekko opadająca od kłębu do nasady ogona.Kłąb wysoki, rozbudowany, u samców bardziej wyraźny niż u suk. Grzbiet mocny, prosty, umięśniony. Długość samego grzbietu wynosi połowę długości tułowia od kłębu do nasady ogona. Lędźwie szerokie, krótkie, umięśnione i lekko wysklepione. Ich długość wynosi połowę długości grzbietu. Zad szeroki, umięśniony, lekko opadający, średniej długości.

Klatka piersiowa głęboka, szeroka i długa, o lekko wysklepionych żebrach, na przekroju owalna. Mostek długi, przedpiersie wystające nieznacznie przed staw barkowy i dobrze umięśnione. Linia dolna i brzuch na wysokości łokcia lub nieco niżej.Brzuch tylko umiarkowanie podciągnięty, słabizna niezbyt wyraźna. Ogon gruby u nasady, osadzony wysoko. W ruchu wesoło noszony, ale jego nasada nie powinna być nachylona nad grzbietem. W kraju pochodzenia ogon jest tradycyjnie cięty; kształt i długość ogona nieciętego nie wpływa na ocenę psa. Pożądany kształt sierpowaty lub szablasty. Kończyny przednie oglądane z przodu proste i równolegle. Łopatka długa, szeroka, i wyraźnie skośnie ułożona.

Czernysz - Czarny terier rosyjski

Czernysz

Ramię umięśnione, niekrótsze od łopatki. Łokcie przylegające do tułowia. Przedramię proste, o mocnych, okrągłych na przekroju kościach; pionowe jeżeli oglądane z przodu i z boku. Śródstopie krótkie, masywne; oglądane z boku trochę nachylone do podłoża. Łapy duże, zwarte, okrągłe. Pazury i opuszki czarne. Kończyny tylne proste i równoległe jeżeli oglądane z tyłu. Udo średniej długości, lekko nachylone, szerokie, o dobrze rozwiniętych mięśniach. Kolano o dobrym kątowaniu. Podudzie niekrótsze od uda. Śródstopie mocne, krótkie, pionowe. Pozbawione wilczych pazurów. Łapy trochę mniejsze od przednich, i lekko owalne. Pazury i opuszki czarne. Skóra napięta, przylegająca, nie luźna, bez fałd, elastyczna i równomiernie pigmentowana. Sierść gęsta, szorstka, dwuwarstwowa, składająca się z twardej, gęstej, lekko pofalowanej okrywy, okrywającej całe ciało, i krótkiego, miękkiego, gęstego podszerstka. Włos pozostawiony w stanie naturalnym, bez trymowania, ma długość od 5 do 15 cm. Głowa mocno obrośnięta, z obfitymi brwiami, wąsami i brodą. Na nogach włos długi i gęsty. Czarny terier wymaga modelowania sierści tak, aby podkreślała ona siłę i zdecydowanie psa, ale nie była przesadnie dekoracyjna. Najdłuższy włos pozostawia się na nogach i kufie; strzyżenie podkreślać ma masywność głowy, płaskie czoło, przylegające uszy, oraz masywność i dobrą budowę ciała. Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czerń z ewentualną niewielką ilością przesianych włosów szarych (przesianie nie powinno jednak obejmować nie więcej niż 1/3 powierzchni ciała). Psy osiągają średnio od 72 do 76 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 68 do 72 cm. Dopuszcza się odchylenia w granicach dwóch centymetrów. Waga psów oscyluje w granicach 50-60 kg. Suki są lżejsze i ważą od 45 do 50 kg.

Pies rasy Czarny terier rosyjski

Rasa psa Czarny terier rosyjski zwany też Czernyszem

Temperament

Czarne teriery rosyjskie są bardzo wszechstronne i inteligentne; szybko uczą się nowych komend i chętnie współpracują z właścicielem. W swoim rodzinnym kraju są wykorzystywane przez milicję, służby graniczne, wojsko, służby ratownicze, a także ośrodki terapeutyczne. Świetnie sprawdzają się w roli obrońców domu i przyjaciół rodziny. Szczególnie cenione za opanowanie i zdolność szybkiej reakcji. CTR w żadnym wypadku nie powinny być agresywne, chyba że zostaną sprowokowane. W domu mało hałaśliwe, nie szczekają bez powodu. Swoich opiekunów darzą wielką miłością i bezgranicznym przywiązaniem – to pokojowo nastawione do świata i bardzo przyjazne olbrzymy.  Do obcych wykazują dystans, są nieufne, ale jeżeli zauważą, że ktoś się do nich przymila, nie będą uciekać i unikać kontaktu – z godnością przyjmą pieszczoty i miłe gesty. W żadnym wypadku nie dadzą się jednak przekupić. Przyszli właściciele powinni pamiętać, że teriery są przede wszystkim psami użytkowymi, dlatego nie powinny spełniać funkcje wyłącznie psów rodzinnych. Uwielbiają pracować i robią to z wielkim zapałem.
Aby uwolnić cały potencjał tego wspaniałego czworonoga, właściciel powinien odpowiednio wcześnie wdrożyć szkolenie metodami pozytywnymi. W czasie szkolenia nie możemy zapominać, że mamy do czynienia z niezwykle mądrym psem, dlatego niedopuszczalne jest popełnianie jakichkolwiek błędów wychowawczych. Odpowiednio prowadzone i  wcześnie uspołecznione mogą żyć wespół z innymi zwierzętami domowymi.

Reproduktor czarny terier rosyjski Borys

CTR Borys

Zdrowie i Pielęgnacja

Rasa jest generalnie zdrowa, chociaż zdarzają się pewne typowe przypadłości, np. dysplazja stawów biodrowych, choroby układu pokarmowego i infekcje uszu.
Pielęgnacja psów nie sprawia większych problemów. Wymagane regularne kąpiele, czesanie i strzyżenie zgodnie z przyjętym wzorem. Psy niewystawowe powinny być kąpane raz na cztery tygodnie i strzyżone co najmniej raz na 12 tygodni. Czesanie średnio raz-dwa razy na tydzień; co drugi-trzeci dzień należy myć brodę i wąsy.

Wysokość: Psy osiągają średnio od 72 do 76 cm wysokości w kłębie. Suki są mniejsze i mierzą od 68 do 72 cm. Dopuszcza się odchylenia w granicach dwóch centymetrów.

Waga: Waga psów oscyluje w granicach 50-60 kg. Suki są lżejsze i ważą od 45 do 50 kg.

Umaszczenie: Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czerń z ewentualną niewielką ilością przesianych włosów szarych (przesianie nie powinno jednak obejmować nie więcej niż 1/3 powierzchni ciała).

Zdrowie:  Rasa jest generalnie zdrowa, chociaż zdarzają się pewne typowe przypadłości, np. dysplazja stawów biodrowych, choroby układu pokarmowego i infekcje uszu.

Pielęgnacja: Psy niewystawowe powinny być kąpane raz na cztery tygodnie i strzyżone co najmniej raz na 12 tygodni. Czesanie średnio raz-dwa razy na tydzień; co drugi-trzeci dzień należy myć brodę i wąsy.

Rodzina: Czarne Teriery Rosyjskie są bardzo rodzinne, oddane swoim właścicielom i pojętne. Szybko i chętnie uczą się nowych komend. Mają duże zapotrzebowanie na ruch. Lubią dzieci. Są doskonałymi psami obronnymi. Odpowiednio szkolone i prowadzone nie powinny ujawniać oznak agresji.

Kraj pochodzenia: Rosja

Inne nazwy: Black Russian Terrier, Russkiy Tchiorny Terrier, Русский Чёрный Терьер , Schwarzer Russischer Terrier.

Cena za rodowodowego Czernysza to 1900 - 2500 złotych. W Polsce istnieje kilka hodowli psów, które prowadzą sprzedaż psów na całą Europę.

Klasyfikacja FCI - grupa II (Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 1.4 (czarny terier rosyjski), nr wzorca 327.

Tagi artykułu: