Udostępnij ten artykuł.

Czemu mój pies warczy podczas zabawy?

Dowiedz się:

  • Dlaczego pies warczy podczas zabawy.

  • Czy warczenie oznacza, że pies chce ugryźć człowieka.

  • Czy powinno się psu zabraniać warczenia.

 

Psy są zwierzętami z natury obdarzonymi silnymi szczękami, które potrafią rozrywać zdobycz i łamać jej kości. Są to także ssaki skore do walk i zaczepek. Uzębienie psów jest naprawdę groźne, nie oznacza to jednak, że psy często go używają w stosunku do ludzi. Pogryzienia ludzi przez psy to naprawdę rzadkie przypadki. A skoro dzieje się to rzadko, wywołuje tak wiele emocji, komentowane jest w otoczeniu, w prasie, a nawet telewizji. Wiele osób uważa, że gdy pies warczy podczas zabawy, oznacza to, że ma chęć ugryźć. Czy to prawda? I tak, i nie. Dlaczego?

pies warczy podczas zabawy w domu

Musisz sobie zdawać sprawę, że pies od urodzenia stawia czoła swoim instynktom i uczy się je poskramiać. Zwierzę nie rodzi się z umiejętnością hamowania gryzienia. Wręcz przeciwnie. Szczeniaki gryzą ostrymi ząbkami nieustannie. Dopiero z czasem uczą się, że gryzienie nie jest akceptowane przez ludzi. Uczą się jak mogą rozładować emocje i okazać złość (smutek, strach, ból) bez gryzienia. Dlatego pies w stanie pobudzenia nie tylko warczy, a także wykorzystuje inne czynności zastępujące gryzienie, na przykład odsłanianie zębów lub „groźne” patrzenie. W ten sposób unika chęci ugryzienia. Dzięki temu pies może również odstraszyć wroga bez ugryzienia. Nie myśl zatem, że warczenie jest czymś niepożądanym i oznacza, że pies jest groźny – on tylko rozładowuje w ten sposób swoje emocje. Nie może gryźć ani krzyczeć, to warczy.

Ale dlaczego pies warczy podczas zabawy? Czy to oznacza, że zabawa mu się nie podoba? Niekoniecznie. Pies może warczeć dlatego, że na przykład dana zabawa wywołuje w nim określone instynkty. Zabierasz mu piłkę, a pies robi się niespokojny i demonstruje swoje niezadowolenie. Pamiętaj, że tłumienie zwykłego warczenia nie jest zbyt dobre dla psa, bowiem w ten sposób zwierzę nie uczy się prawidłowego uwalniania emocji, a w sytuacji zagrożenia od razu przejdzie do gryzienia.

 

Co zrobić, gdy pies warczy i gryzie podczas zabawy?

Jeżeli psu zdarza się ugryźć podczas zabawy, świadczy to o tym, że był nieprawidłowo socjalizowany. Nie poznał siły swoich zębów i nie nauczył się, że gryzienie to zły sposób uwalniania agresji. W przypadku szczeniaka lub młodego psa, bardzo łatwo można odczuć gryzienia w trakcie zabawy. Raczej nie ma sensu oduczać psa warczenia, chyba że towarzyszy temu głośne i groźne ujadanie budzące strach ludzi. Pamiętaj, że gwałtowne ruchy, zabawy dzieci, rzucanie piłką mogą wyzwolić u psa instynkty łowieckie. Pies może zacząć warczeć, szczekać, a nawet ugryźć człowieka.

Jeżeli pies cię gryzie, nawet w zabawie, musisz mu wysyłać jasne komunikaty. Gdy zdarzy mu się chwycić cię zębami, krzyknij głośno i groźnie „aj”, „boli” itp., następnie zaprzestaj zabawy i wyjdź do innego pomieszczenia. Pies będzie wiedział, że gryzienie kończy się dla niego nieprzyjemnie – końcem zabawy i samotnością. Powtarzaj to aż do skutku.

Często zdarza się, że nieświadomie sami uczymy psa warczenia w trakcie zabawy. Zabieramy mu piłkę lub jedzenie, drażnimy, a pies się denerwuje, szczeka i warczy. Póki jest słodkim, nieporadnym szczeniakiem – wszystkim się to podoba. Z czasem warczenie staje się mniej przyjemne, jednak pies zdążył się tego nauczyć. Pies warczy, gdy mu się coś zabiera, warczy na przechodniów, rowerzystów, dzieci i inne zwierzęta. Z reguły takie nacechowane agresją warczenie nie jest dobre i każdy właściciel od razu je pozna.

czemu pies warczy na mnie

Warczenie jako forma komunikacji

Pies nie ma zbyt wielu możliwości komunikowania się z właścicielem. Pamiętaj, że szczekanie, warczenie, a nawet gryzienie to całkowicie naturalne reakcje psa na różne bodźce. Można oczywiście nauczyć go akceptowalnych form wyzwalania emocji, ale natury nie oszukasz. Pies w jakiś sposób musi ci dać sygnał, że coś go boli, uwiera, przeszkadza. Jedne zwierzęta będą piszczały, inne skakały na człowieka, a jeszcze inne warczały – wiele zależy od tego, jak przebiegały ich szkolenia i w jakich warunkach były socjalizowane. Oczywiście warczenie może być także „pozytywne” i wiązać się z korzyścią dla psa i człowieka. Możesz na przykład nauczyć zwierzaka, że warczenie oznacza poważny dyskomfort lub zagrożenie – obecność intruza na posesji lub brak wody w misce.

 

Podsumowując, gdy pies warczy w trakcie zabawy, może to być tylko przejawem pobudzenia emocjonalnego i nie nie grozi niebezpieczeństwem.

Tagi artykułu: