Udostępnij ten artykuł.

Czy Beagle może mieszkać w bloku?

Beagle jest to jedna z ras psów, która została zaklasyfikowana do sekcji psów gończych małych. Rasa tych angielskich psów istnieje już od XIV wieku, gdzie były one używane do polowań na zające i lisy. Jest psem o niewysokim wzroście, dosyć mocnej budowie i eleganckiej postawie. Beagle to pies wesoły, bardzo energiczny i niesamowicie inteligentnym. Jest też niezdyscyplinowanym, dosyć narwanym psem, dlatego bardzo trudno jest go wychować. Od małego szczeniaka trzeba mu poświęcić bardzo dużo czasu oraz być konsekwentnym, aby nauczyć go posłuszeństwa i reagowania na wszelkie komendy.

Pod żadnym pozorem, nawet w momencie największego zdenerwowania na tego niezwykle upartego psa, nie można w stosunku do niego używać przemocy czy to słownej czy też fizycznej. Potrafi szybko sobie zapisać wszystkie negatywne w stosunku do niego zachowania, które potem w przyszłości mogą dostarczać wielu nieprzyjemnych problemów. Trzeba pamiętać, że Beagle to rasa psa przeważnie używana do polowań, czyli pies gończy. Od niedawna zaczął być kupowany i traktowany, jako pies do towarzystwa, ale to wcale nie zmienia jego osobliwego, bardzo trudnego charakteru. Najlepszym miejscem do zamieszkania, dlatego psa jest dom z dużym ogrodem, aby mógł się porządnie wybiegać. Nie może być cały czas trzymany w domu i tylko wypuszczany na spacer na kilka minut. Jest psem bardzo ruchliwym, uwielbiającym zabawy.

Potrafi być bardzo przyjaznym i życzliwym psem, który szybko przywiązuje się do ludzi. Wiadomo, że pies ze swoim właścicielem może zamieszkać wszędzie, ale gdy zależy nam właśnie na takiej rasie jak Beagle to powinniśmy się nad tym bardzo dobrze zastanowić. Mieszkanie w bloku przez tego psa może być nie tylko dla niego, ale i jego właściciela dosyć uciążliwe. Jako szczeniak jeszcze w miarę nadaje się do życia w mieście, ale jak będzie już dorosłym psem może zacząć się problem. Wymagają one dużo przestrzeni i jeśli nie będą miały zapewnionej odpowiedniej opieki, wystarczająco dużo dostępnego dla niego miejsca to może on w zwykłym mieszkaniu się bardzo męczyć. Jeśli mieszkamy w mieście, z mieszkaniem w bloku i chcemy posiadać właśnie Beagle musimy zapewnić mu bardzo dużo ruchu, swojego czasu oraz zabawy.


  • Beagle

  • Beagle

  • Szczeniak Beagle

Nie powinien być sam zamykany na dłuższy czas w mieszkaniu, a jeśli już musimy go pozostawić np. idąc do pracy trzeba pamiętać, aby zostawić mu miskę z wodą i jedzeniem oraz zabawki, którymi będzie mógł się bawić podczas naszej nieobecności. Dobrze by było, aby zabezpieczyć pomieszczenie, w którym powinien przebywać pies specjalną bramką, jeśli nie chcemy, żeby buszował nam po całym mieszkaniu. Przez jego niespożytą energię nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu i może narobić wielu, nieprzyjemnych szkód w naszym mieszkaniu.

Dorosłe Beagle mogą osiągnąć około 40 cm wzrostu, co do wagi to niestety mają tendencję do nadmiernego tycia, dlatego powinny mieć specjalną dietę, o którą naprawdę powinno się dbać. Ten pies nie wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji czy opieki. Oczywiście jak wszystkie psy musi być kąpany i choć raz dziennie powinien być szczotkowany, dzięki czemu usuwane jest martwe owłosienie. Trzeba dbać także o higienę jego uszu i zębów. Beagle raczej są zdrowe, ale zdarzają się dolegliwości, na które mogą zachorować. Częstą chorobą spotykaną u Beagle jest padaczka, które ma podłoże genetyczne, jest również skłonny do alergii skórnych oraz do zapalenia gruczołowego trzeciej powieki.

Oczywiście mogą również chorować na zwykłe przypadłości, które są także domeną ludzi jak zapalenie krtani czy gardła. Oczywiście przy braku odpowiedniej diety i sporej ilości ruchu mogą zrobić się otyłe i zbyt ociężałe, co też może powodować wiele dolegliwości czy nawet dosyć poważnych powikłań. Raczej nie należą do psów zbyt agresywnych, ale takie zachowania są normalne nawet w tej rasie.


  • Beagle

  • Szczenniak Beagle

  • Beagle

Przez ich indywidualny często uparty charakter może wystąpić dosyć agresywne zachowanie wobec ludzi lub innych psów, które często przeradza się w atak oraz gryzienie, czasem nawet bez żadnego sprowokowania psa do takiego zachowania. Jest to często zauważane u psów tej rasy około trzeciego roku życia. Oczywiście tak jak każdy pies obojętnie, jakiej rasy tak samo i Beagle powinien mieć zapewnioną odpowiednią opiekę weterynaryjną, daje to możliwość nie tylko wczesnego wykrycia wszelkich chorób, ale również możemy wszystkie niepokojące zachowania naszego pupila przedyskutować i skonsultować z lekarzem, który na pewno odpowiednio doradzi nam, co robić w niepokojących nas sytuacjach. Na pewno nie możemy wziąć pod swój dach Beagle, jeśli chcemy posiadać psa do obrony, gdyż on do tego się nie nadaje. Choć czasem potrafi być agresywny i zdarza się to bardzo rzadko, to z reguły jest psem bardzo przyjaznym i łagodnym, więc zamiast zatrzymać złodzieja i go przestraszyć po prostu będzie chciał się z nim bawić.

Podsumowując cały artykuł i odpowiadając na zadane w nim na samym początku pytanie: Czy Beagle może mieszkać w bloku? Nie ma żadnych jakiś specjalnych przeciwwskazań, trzeba tylko pamiętać, że jest to psiak energiczny i powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń, dużo ruchu oraz zabawy.

Tagi artykułu: