Udostępnij ten artykuł.

Czy buda dla psa to dobre rozwiązanie?

Czy buda dla psa to dobre rozwiązanie? Jest takie powiedzenie: „należy się jak psu buda”. Psu należy się, przede wszystkim więcej szacunku ze strony człowieka. Jest przecież coś wyjątkowego i wspaniałego w związku człowieka z psem.

Związek ten trwa już 10 000 lat. Ludzie dopuścili czworonożnych przyjaciół do swojego stada i w ich domach pojawiło się legowisko dla psa. Od tamtego czasu psy ostrzegają ludzi przed niebezpieczeństwem, strzegą naszego mienia, pilnują bydła, razem z nami polują, ratują tonących, znajdują zaginionych, są przewodnikami niewidomych i niepełnosprawnych, no i są towarzyszem naszych zabaw, a także ozdobą.

Więź człowieka i psa wykracza jednak poza fascynację inteligencją czy wyglądem tych zwierząt. Wyjątkowość więzi leży w podobnej naturze. Ani ludzie, ani psy nie lubią być samotni, aby się rozwijać muszą żyć i funkcjonować w społeczności. Społeczność ludzka na przestrzeni tysiącleci stała się bardzo skomplikowana i złożona i stale się zmienia.

Natomiast zasady rządzące psim światem nie zmieniły się od tysiącleci. Dwie z pośród nich są podstawowe i nie do przecenienia:

  • stado musi mieć przywódcę, którym zawsze jest najinteligentniejszy i najsilniejszy osobnik,
  • oraz zasada druga: w stadzie obowiązuje hierarchia, czyli każdy zajmuje określoną pozycję powyżej jednych i poniżej innych osobników.

Stawiając budę dla psa obok swojego domu człowiek przyjął psa do swojej społeczności i wziął na siebie obowiązek przewodzenia wspólnym stadem. By wywiązać się z tego zadania i zgodnie z zasadami hierarchii zachować przywództwo, musimy naszemu psu zapewnić warunki, aby mogły realizować się dwa pierwotne instynkty zwierzęcia – przetrwanie i wydanie potomstwa. Zapewnić musimy naszemu psu opiekę, kierować nim i karmić, chronić i zapewnić osobistą przestrzeń. Pamiętajmy, że każda praca z psem i w konsekwencji nasze relacje z czworonożnym przyjacielem sprowadza się do ustalenia miejsca w ludzkim stadzie.


  • Buda dla psa w ogrodzie

  • Budy dla psa

  • Buda plastikowa

Wróćmy teraz do postawionego na początku pytania: czy buda dla psa to dobre rozwiązanie? Sposób zapewnienia psu właściwych warunków zależy w dużej mierze od możliwości lokalowych i terenowych. Inne są warunki w domu na wsi, a inne w mieszkaniu w bloku. Musimy brać również pod uwagę rasę psa i jego przeznaczenie.

Wydaje się, że dzisiaj najlepszym sposobem zapewnienia psu właściwych warunków jest utrzymywanie w domu. Często wynika to tylko z tego, że bardzo chcemy mieć psa pomimo skromnego lokum, którym dysponujemy. Nie ma w tym naszym pragnieniu nic złego i na pewno znajdziemy rasę, której przedstawiciel będzie czuł się dobrze w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy jedynie o tym, aby zapewnić właściwe legowisko dla psa. Jeżeli umieścimy je w zacisznym i spokojnym miejscu to na pewno nasz przyjaciel będzie chętnie na takim legowisku spał i odpoczywał. Zadbajmy, aby legowisko dla psa było z dala od hałasu, źródeł ciepła (różne piece, grzejniki itp.) i wilgoci.

Innym sposobem utrzymania psa jest chów na świeżym powietrzu. Podstawową potrzebą psa jest odpowiednia ilość ruchu. Musimy zatem zadbać, aby kojec dla psa był odpowiedniej wielkości.

  • Minimalna powierzchnia kojca dla psa mniejszego niż 24 kg powinna mieć 6 metrów kwadratowych,
  • natomiast dla dużych psów, większych niż 40 kg kojec musi mieć minimum 9,5 metra kwadratowego.

Aby uniemożliwić naszym pupilom wydostanie się na zewnątrz kojca za pomocą podkopu, podstawa powinna być obmurowana na odpowiednią głębokość. Optymalna wysokość kojca dla psa to 180 cm. Ogrodzenie powinno być wykonane z siatki o takiej gęstości oczek, aby przypadkiem nasze zwierzę nie mogło uwięzić w niej łapy.

Zadbajmy także o to, aby w kojcu nie było wystających drutów, ostrych krawędzi, sterczących gwoździ. Nie zasłaniajmy też naszemu pupilowi widoku na świat - jako zwierzę stadne lubi on mieć na oku najbliższe otoczenie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest, gdy kojec usytuowany jest bezpośrednio przy domu i rolę budy dla psa pełni pomieszczenie w domu, najlepiej nie ogrzewane, np. piwnica lub niski parter. Taki system daje naszemu psu możliwość wyboru gdzie chce przebywać. Jeżeli jednak takiej możliwości nie ma, to zadbajmy, aby w kojcu znalazła się solidna i ciepła buda dla psa, podłoga z desek (przynajmniej na części kojca, gdzie stoi buda) i częściowe zadaszenie.


  • Pies w budzie

  • Jak zbudować budę dla psa?

  • Buda z kojcem

Buda dla psa powinna być budowlą solidną i zapewniającą naszemu zwierzęciu właściwy komfort. Wysokość budy obliczamy dodając 10 cm do wysokości psa zmierzonej w kłębie, jej długość musi być o 30% większa od długości zwierzęcia, szerokość to 0,8 wysokości.

Buda nie powinna być zbyt duża. Pies wytwarza dzięki ciepłu swego ciała własny przyjemny klimat, który może zostać utrzymany, tylko wtedy, gdy w budzie nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni. Jeżeli buda jest zbyt duża, zwierzę może marznąć. Optymalną temperaturą pomieszczenia, w którym mieszka nasz czworonóg jest 14-18°C i taką temperaturę starajmy się mu zapewnić przez cały rok.

Kupując lub samodzielnie budując budę pamiętajmy, aby miała wiatrołap o długości ½ całej budy. Dobrym rozwiązaniem jest też otwierany spadzisty dach. Dzięki temu będziemy mieli łatwy dostęp do środka i mogli utrzymać w mieszkaniu naszego przyjaciela czystość. Zadbajmy także o to, aby ścianki były podwójne, z wolną przestrzenią między nimi. Tę przestrzeń na czas mroźnej zimy możemy wypełnić miękkim styropianem lub innym materiałem izolacyjnym. Aby nasz pies czuł się w budzie jeszcze lepiej, można ją wyłożyć kocem izolacyjnym, wykonanym z takiego materiału, aby nie stał się siedliskiem dla pasożytów i gryzoni. Jeżeli zbudujemy budę z impregnowanego drewna, to będzie ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, tworząc idealne miejsce wypoczynku dla naszego psa.

Sposoby utrzymywania psa są zatem różne i trudno mówić, który z nich jest najlepszy.

Pytanie – czy buda dla psa to dobre rozwiązanie? – pozostawiam bez odpowiedzi. Osądźcie sami.

Decyzja o posiadaniu psa musi opierać się o podstawową wiedzę o jego potrzebach. Podejmując ją bierzemy na siebie nie tylko radość z przebywania z czworonogiem, ale także obowiązek przewodnika stada. Jest rzeczą zrozumiałą, że sposoby utrzymywania psa będą ulegały nawet znacznym modyfikacjom ze względu na nasze warunki i możliwości.

Kierujmy się zawsze zdrowym rozsądkiem, dobrem psa, a dopiero na końcu własną wygodą. No i nie zapominajmy o przepisach prawa chroniących zwierzęta.

Tagi artykułu: