Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Czy czekolada dla psa jest szkodliwa?

Czekolada dla psa - Wprowadzenie

Miłośnicy psów często traktują swoje zwierzęta jak członków rodziny. Owa postawa, rzecz jasna godna podziwu, może być niekiedy bardzo szkodliwa dla czworonoga i spowodować uszczerbki na zdrowiu - szczególnie, jeżeli miłość właściciela jest okazywana poprzez darowywanie przysmaków i typowo ludzkiego jedzenia.
Poniższy artykuł ma cel dydaktyczny. Postaramy się uwrażliwić właścicieli psów na problem karmienia psa słodyczami- a zwłaszcza czekoladą. Powiemy, jakie zagrożenia dla zdrowia pupila niesie dokarmienie go nawet małą ilością czekolady.

Czekolada stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zatrucia wśród psów. Ofiary zatrucia często umierają; ostatnimi czasy statystyki zostały bardzo mocno podbite, co każe baczniej przyglądać się temu problemowi.
Właściciele karmią psa czekoladą na przeróżne okazje. Jako, że zwierzęta są bardzo łase na słodycze, chętnie zjadają każdą ilość przysmaku, a później niewymownie cierpią. Zdecydowanie najgroźniejsza dla psa jest czekolada ciemna i gorzka, nieco mniej ryzykowne są zaś czekolady białe i mleczne - nie znaczy to jednak, że właściciel może serwować swojemu pupilowi takowe przysmaki.

kostki czekolady mlecznej i gorzkiej mogą zaszkodzić psu

Czy czekolada dla psa jest szkodliwa?

Czekolada zawiera duże ilości kakao (czekolada gorzka ma w składzie o wiele więcej kakao niż mleczna i biała, dlatego też jej podawanie psu jest absolutnie wykluczone), zaś kakao zawiera związki kofeiny i teobrominy. Ta ostatnia substancja jest niezwykle groźna dla zwierząt, gdyż organizm psa nie jest w stanie jej efektywnie przetrawić. Nawet małe ilości czekolady mogą spowodować wymioty i biegunki u psów. Większe porcje prowadzą do pojawienia się problemu nadpobudliwości, drżenia ciała, utrzymywania wysokiego ciśnienia krwi, szybkiego bicia serca, drgawek, niewydolności oddechowej, a nawet zatrzymania akcji serca.
Co ciekawe teobromina jest szkodliwa również dla kotów, ale rzadko kiedy można usłyszeć o przypadkach zachorowań wśród kocich przyjaciół.

Pies i czekolada -, Jakie dawki są groźne dla życia psa?

Wystarczy naprawdę niewielka ilość ciemnej czekolady, aby nasz pies pożegnał się ze światem. Przyjmuje się, że dawka 115 miligramów na 2,2 kg masy ciała może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Nie dziwi, zatem fakt, że podawanie ciemnej czekolady małym i bardzo małym psom jest jak balansowanie po cienkiej linie. Weterynarze przestrzegają właścicieli przed tym procederem i odwołują się do ich zdrowego rozsądku.

Co zrobić, jeżeli pies zjadł czekoladę?

W przypadku, kiedy pies zjadł czekoladę, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Telefoniczna prezentacja problemu może okazać się wystarczająca, o ile pies nie spożył zbyt dużej ilości czekolady. Po zjedzeniu potencjalnie toksycznej dawki czekolady u psa powinien pojawić się odruch wymiotny oraz biegunka. Jeżeli pies jednak nie wymiotuje, należy wywołać wymioty w sposób sztuczny. W klinikach weterynaryjnych i w Internecie możemy zakupić specjalne syropy, które wywołują wymioty.
Wszelkie niepokojące oznaki takie jak drżenie ciała oraz nierówne bicie serca świadczą o spożyciu przez psa potencjalnie groźnej dla życia dawki. Niezbędna jest wówczas wizyta u weterynarza.. Lekarz wywołuje u zwierzęcia wymioty oraz podaje mu węgiel w celu zapobieżenia wchłaniania pozostałych toksyn. Pies zostaje również podłączony do kroplówki, która uzupełnia płyny w organizmie.

pies oblizujący talerz z czekoladą

Czekolada dla psa

Jeżeli właściciel nie jest w stanie odmówić swojemu psu chwili przyjemności, zawsze może uciec się do alternatywnych środków i serwować swojemu pupilowi czekoladę dla psów. Czekolada dla psa jest znakomitym przysmakiem, który można podawać psu w każdym wieku. W jej skład wchodzą jedynie sprawdzone i nieszkodliwe dla zdrowia składniki takie jak: surowe białka, tłuszcze, włókna, a także składniki uzupełniające w postaci witaminy A, D i E.
W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele rodzajów słodyczy oraz kilka odmian czekolady. Słodycze dla psów nie są drogie i mogą być podawane psu w formie nagrody.

Tagi artykułu: