Udostępnij ten artykuł.

Czy Dalmatyńczyk to pies dla aktywnych?

Dalmatyńczyk to pies pełen uroku, aktywny i temperamentny, który uwielbia spędzać czas z rodziną i bawić się na świeżym powietrzu. Doskonale czuje się w rodzinie wielodzietnej, ponieważ dzieci w naturalny sposób angażują go w zabawy ruchowe i nie pozwalają się nudzić. Adoptując, lub kupując psa dalmatyńczyka, musisz być świadomy, że potrzebuje dużo ruchu i z całą pewnością nie zadowoli się jednym krótkim spacerem  w ciągu dnia. Pielęgnacja dalmatyńczyka nie sprawia wielkich trudności; także menu może być w miarę jednolite, gdyż nie jest szczególnie kapryśnym psiakiem. Zapewnienie stałej aktywności absolutnie wystarczy do tego, aby psiak poczuł się szczęśliwy i w pełni zadowolony ze swojego życia.

dalmatyńczyk pies dla aktywnych

Dalmatyńczyk - pies dla aktywnych (biegaczy i rowerzystów)

Dalmatyńczyk nie jest szczególnie wymagający, niemniej może być dość uporczywym towarzyszem dla osoby, która przyzwyczaiła się do samotności i chciałaby, aby pies respektował owe przyzwyczajenia. Niestety, nasz dalmatyńczyk nie jest samotnikiem – nie nadaje się do samotnego przebywania w czterech ścianach i będzie nieszczęśliwy, jeżeli właściciel nie włączy go do swojego codziennego życia. Stałe przebywanie na dworze także nie sprawi mu radości, bowiem bardziej niż terenu do biegania potrzebuje obecności rodziny.

Dalmatyńczyk z pewnością zawiąże nić porozumienia z osobą, która lubi aktywny wypoczynek i po pracy – zamiast usiąść przed telewizorem – bierze rower, buty joggingowe i rusza na eskapadę. Kilkudziesięciominutowa przebieżka w ciągu dnia będzie niezwykle ożywcza dla psa i – co najważniejsze – sprawi, że będzie na tyle wyciszony i usatysfakcjonowany aktywnością, iż nie zacznie zachowywać się w sposób destrukcyjny. Jak wiadomo, psy, które nie miały okazji podjąć aktywności w ciągu dnia, bardzo często zachowują się w sposób nieoczekiwany i niszczą sprzęty w domu. Jeżeli chcemy uchronić się przed takim scenariuszem, nie zapominajmy dostarczać psu regularnego ruchu.

Czy Dalmatyńczyk to pies dla aktywnych?

Jak i gdzie biegać z Dalmatyńczykiem?

Z dalmatyńczykiem – podobnie jak z innymi czworonogami – należy wychodzić na smyczy. Czynimy tak zarówno na terenie zabudowanym, jak i w parku, ponieważ nasz na pozór miły i przyjazny pies, może popaść w konflikt z innymi czworonogami – zwłaszcza agresywnymi i szczekającymi. Dalmatyńczyki nie są wprawdzie agresywne, niemniej jeżeli zostaną zaczepione przez innego psa, nie pozostaną dłużne. Może się także zdarzyć, że instynkt gończy weźmie nad nimi górę i w pewnym momencie zerwą się do biegu za gryzoniem albo mniejszym psem. Jeżeli chcemy uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, bieganie z psem powinno odbywać się na spokojnym terenie. Warto też trzymać psa na luźnej smyczy – to gwarancja bezpieczeństwa.

Dalmatyńczyk zawsze powinien trzymać  tempo i nie odstawać od właściciela. W czasie biegu może zdarzyć się, że pies się zmęczy – jeżeli nie mamy wody i miski, pozwólmy mu napić się wody z kałuży czy jeziora. Przynajmniej w początkowym okresie warto dostosować tempo do psa i nie biegać za szybko. W żadnym wypadku nie biegajmy jednak z psem, który nie ukończył pierwszego roku życia – jego kościec nie jest bowiem w pełni ukształtowany i mogą pojawić się zmiany zwyrodnieniowe. Dla większej pewności poczekajmy ok. 18 miesięcy i dopiero później wyruszmy z psem na pierwsze eskapady. Do tego czasu całkowicie wystarczą długie spacery.

pies dalmatyńczyk dla osób aktywnych

Kiedy już zaczniemy biegać i stwierdzimy, że taka forma aktywności bardzo nam pasuje, możemy zakupić kilka przydatnych akcesoriów, dzięki którym bieganie z dalmatyńczykiem będzie jeszcze przyjemniejsze i w pełni bezpieczne dla naszego psa. Jednym z takich akcesoriów są szelki typu sled lub guard, które nie uciskają szyi i nie są w żaden sposób niekomfortowe dla zwierzęcia.
Bieganie z psem dalmatyńczykiem jest wspaniałą formą aktywności, ponieważ nie wymaga angażowania finansów i może być wykonywane zarówno w okresach letnich, jak i w czasie słoty. Bez względu na to czy aura sprzyja, czy też nie, nasz dalmatyńczyk z pewnością ucieszy się na wieść, że zaraz pójdzie biegać ze swoim ukochanym opiekunem.
Jeżeli będziesz dobry dla swojego Dalmatyńczyka, on odwdzięczy ci się tym samym!

Tagi artykułu: