Udostępnij ten artykuł.

Czy klimatyzacja szkodzi psom?

Jeśli na wieść o psach porzuconych przez swoich właścicieli na czas wakacji reagujesz wściekłością, ten tekst jest dla Ciebie. Nie wyobrażasz sobie podróżowania bez swojego czworonoga? Chcesz zabrać psa na wakacje lub na długi weekend? Świetnie!

My podpowiemy Ci, jak zorganizować bezpieczny transport psa w upalny dzień. Pomożemy odpowiedzieć na pytanie, czy klimatyzacja szkodzi psom oraz co zrobić, by pies czuł się komfortowo w samochodzie. Jeśli jeszcze nigdy nie przewoziłeś swojego czworonoga autem, z pewnością pytania te są dla Ciebie bardzo istotne. Sprawdź, jak ustawiona powinna być klimatyzacja w aucie, by nie zaszkodzić swojemu psu. Zapoznaj się z praktycznymi poradami, dotyczącymi transportowania zwierzaków autem.

Pies, a klimatyzacja

Stworzenie psu odpowiednich warunków do jazdy samochodem jest niezwykle istotne. Przecież zależy nam, aby nasz pies czuł się w aucie dobrze i komfortowo. Równie mocno powinno zależeć nam także na jego zdrowiu oraz bezpieczeństwie.

czy klimatyzacja szkodzi psom i kotom

Czy klimatyzacja szkodzi psom? Wielu właścicieli psów zadaje sobie to pytanie, ilekroć planują podróż z własnym psiakiem. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na tak postawiony dylemat, nie jest łatwe. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji psa, jego wielkości, tego czy jest przyzwyczajono do jazdy autem. Jeśli nie, wiele rzeczy może okazać się dla niego stresujące. Należy mieć na uwadze fakt, że w gorące, upalne dni, temperatura w rozgrzanym aucie może sięgać nawet 50 stopni. Nie trzeba długo się zastanawiać, jak szkodliwy wpływ mogą mieć takie warunki na zdrowie naszego psa. Nawet przy założeniu, że pies ma dostęp do miski z wodą, spędzenie kilku godzin w aucie, będzie problemem. Zwłaszcza, kiedy przez sporą część jazdy przebijamy się przez miasto, stojąc w korkach. Klima może okazać się więc zbawienna. Jak powinna być ustawiona klimatyzacja w samochodzie, aby zarówno pies, jak i jego właściciel czuli się komfortowo? Z pewnością nie należy przesadzać ze zbytnim obniżeniem temperatury. Ustawienie klimatyzacji na kilkanaście stopni, kiedy na zewnątrz temperatura przekracza 30OC, jest nie tylko niemądre, ale także groźne. Wskazuje się, że optymalna temperatura przy włączonej klimatyzacji, powinna wynosić o ok. 7 stopni mniej niż na zewnątrz. W zupełności wystarczy to, by transport psa w upalne dni stał się bardziej znośny. Szukając więc odpowiedzi na pytanie czy klimatyzacja szkodzi psom, odpowiadamy: nie, pod warunkiem, że używamy jej z głową!

Klimatyzacja w samochodzie, a pies – jak to pogodzić?

Klimatyzacja w aucie jest z pewnością lepszym rozwiązaniem niż głowa psa wystawiona przez szybę. Nawet jeśli Twój pies lubi tak podróżować, wiedz, że nie należy mu na to pozwalać. Ryzyko przeciągu, nawet przy niewielkiej prędkości jest zbyt wielkie. Jazda w ten sposób poskutkować może poważnymi chorobami układu oddechowego. Konsekwencje poniesie pies, a klimatyzacja z pewnością nie będzie dla niego zagrożeniem większym, niż jazda z głową za szybą.

Podsumowując, jazda autem z włączoną klimatyzacją nie będzie dla psa uciążliwa, jeśli:

  • temperatura w samochodzie będzie rażąco niższa od tej na zewnątrz pies nie będzie siedział bezpośrednio przy wentylatorach i urządzeniach nadmuchowych,
  • zapewnimy mu bezpieczne warunki jazdy.

transport psa w samochodzie w upalny dzień

Transport psa w upalne dni - zasady

Bezpieczny transport psa w upalne dni wymaga zastosowania się do kliku innych zasad. Nie wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie czy klimatyzacja szkodzi psom i zastosować się do powyższych reguł. Równie ważne jest zadbanie o kilka innych, niezwykle istotnych elementów przygotowania do podróży.

1. Pies w trakcie jazdy powinien mieć dostęp do świeżej wody. Zaleca się to o każdej porze roku, ale w upalne dni, potrzeba ta jest szczególna. Miska z wodą pozwala uzupełniać poziom płynów w organizmie psa. Szczególnie w upały, nasz pupil musi pić więcej i częściej niż w pozostałe dni w roku. Kilkugodzinna jazda autem w gorące popołudnie, to dla naszego psa ogromny wysiłek energetyczny. Aby uniknąć ryzyka odwodnienia, weźmy z sobą butelkę wody dla psa i pozwólmy mu napić się w trakcie postoju.

2. Nie należy karmić psa bezpośrednio przed podróżą, ani w jej trakcie. Jeśli pies źle znosi podróż, może wystąpić u niego choroba lokomocyjna. Kiedy na dworze jest gorąco znacznie łatwiej o wymioty i duszności. Właśnie dlatego, pies powinien otrzymać jedzenie odpowiednio wcześniej.

3. Przed rozpoczęciem podróży, należy wyprowadzić psa na długi spacer. Niech porządnie się wybiega, Pozwoli to w znacznym stopniu obniżyć poziom stresu i sprawi, że pies będzie czuł się znacznie lepiej w trakcie jazdy samochodem.

4. Podczas długiej podróży, róbmy regularne przerwy. Wychodząc na postój, nie zapominajmy o naszym psie. Jemu również potrzebne jest rozprostowanie kości i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Pozostawienie psa w rozgrzanym samochodzie, nawet na kwadrans, może spowodować nieodwracane skutki, a w najgorszych przypadkach – także śmierć zwierzęcia.

5. Szyby w samochodzie warto zasłonić specjalnymi osłonami przeciwsłonecznymi. Nawet jeśli temperatura w samochodzie jest odpowiednia, pies nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które opierają się o szyby w trakcie jazdy. Istnieje szereg porad i zasad jazdy z psem, których należy przestrzegać na co dzień, nie tylko w trakcie upałów.

szelki dla psa do samochodu

Pamiętajmy jednak, że w gorące dni stres i zmęczenie, zarówno nam i jak i zwierzętom udzielają się podwójnie. Właśnie dlatego, należy pamiętać, by auto prowadzić płynnie, unikając gwałtownych hamowań i nagłych przyspieszeń. Głośna muzyka również może działać na naszego psa stresująco, sprawiając, że będzie one bardziej nerwowy. Zabierzmy do auta ulubioną zabawkę lub smakołyk psa. Pozwoli mu to skupić się na innym zajęciu i obniży poziom stresu podczas jazdy. Warto także wyposażyć psa w jego kocyk lub posłanie, by czuł się jeszcze bardziej komfortowo. Mimo, że nie powinniśmy ograniczać i krępować jego ruchów, specjalne szelki lub pasy bezpieczeństwa da większych psów dobrze się sprawdzają. Zapobiegają one przemieszczaniu się psa po wnętrzu samochodu.

Dbaj o swojego psa w trakcie jazdy!

Pies i klimatyzacja nie muszą się wykluczać. Więcej – klimatyzacja w samochodzie dla naszego psiaka może być zbawienna, ponieważ pomaga mu przetrwać jazdę w upalnych warunkach. Zastanawiając się czy klimatyzacja szkodzi psom czy im pomaga, należy uwzględnić to, w jaki sposób jej używamy. Często, temperatura wewnątrz auta zbyt drastycznie odbiega od tej, która panuje na zewnątrz. Nie jest to komfortowa sytuacja ani dla psa, ani dla właściciela i pasażerów. Pamiętajmy o tym, że tylko rozsądne używanie klimatyzacji w aucie, będzie dla nas bezpieczne.

Tagi artykułu: