Udostępnij ten artykuł.

Czy możemy zrozumieć psi język?

Pies musi wiedzieć, że nie jest samcem alfa w swoim stadzie. Niestety, większość właścicieli lekceważy podstawowe zalecenia hodowców i behawiorystów i zupełnie nieświadomie uczy swoje czworonogi dominacji. Osobnik alfa powinien wprowadzić pewne zasady i ich  przestrzegać. Pierwszą z nich są powitania i pożegnania na dystans. Jeżeli widzimy, że pies skacze na nas i jest podekscytowany, musimy go uspokoić i odsunąć go od siebie. Tak samo rzecz się ma z siadaniem na kanapę czy fotel. Oczywiście, wielu psom nie trzeba tłumaczyć, kto jest panem i kto ustala zasady. Jeżeli odpowiada nam, że czworonóg śpi wraz z nami w jednym łóżku, a przy tym mamy pewność, że szanuje naszą pozycję w stadzie, nie musimy się o nic martwić. Gorzej jeżeli szczeniak zaczyna okazywać chęć dominacji i stawia tzw. bierny opór. Wszystkie krnąbrne zachowania muszą być karcone. Nieważne czy mamy do czynienia z dużym Bernardynem, czy małym Yorkiem, nie możemy zaniedbywać szkolenia i ulegać czworonogowi.

Nawiązanie trwałej więzi ze szczenięciem to nie nakazy i zakazy, ale zachowania afiliacyjne. Szczenię daje właścicielowi do zrozumienia, że mu na nim zależy i że traktuje go jako swojego pana. Do zachowań afiliacyjnych zaliczamy m.in. wzajemną pielęgnację, dotykanie podczas odpoczynku czy iskanie pyskiem po rękach. Jeżeli zobaczymy, że pies zaczyna nas podgryzać, nie możemy tego lekceważyć. Oczywiście podgryzanie przez szczenię nie jest bolesne i nie zasługuje na ostrą naganę, ale powinno nam dać do myślenia. Jeżeli w porę nie utemperujemy psa i nie przerwiemy zabawy, kiedy ten zacznie podgryzać, możemy być pewni, że agresywne zachowania będą się akumulować.

W czasie powitania z właścicielem małe psy potwierdzają uległość prośbą o regurgitację. Regurgitacja to zachowanie typowe dla dorosłych osobników wracających do swoich młodych i polegające na zwróceniu lekko nadtrawionego pokarmu. Szczenięta instynktownie liżą pyski dorosłych osobników, przyspieszając ów proces. To tłumaczy, dlaczego większość psów rzuca się na nas w czasie powitania i liże po twarzy. Nie ma w tym nic złego, pomijając rzecz jasna kwestie higieny. Jeżeli pies nie zacznie przy tym podszczypywać właściciela bądź go podgryzać, wszystko jest w porządku.

Mowa psiego ciała uległość u owczarka niemieckiego

Mowa psiego ciała - Owczarek niemiecki pokładający się na ziemi pokazuje uległość wobec drugiego psa

Jak komunikować się z własnym psem?

Jedną z najlepszych form komunikacji niewerbalnej jest zabawa. Tuż po wprowadzeniu szczenięcia do domu i zapoznaniu go z otoczeniem, możemy rozpocząć jego szkolenie przez zabawę. Małe psy, podobnie jak dzieci, nie są w stanie skupić swojej uwagi na jednej rzeczy przez czas dłuższy niż dziesięć minut. Aby zabawa nie była zatem zbyt obciążająca, nie starajmy się wprowadzać zbyt wielu komend. Nauka przynosi bardzo dobre wyniki, jeżeli nagradzamy psa. Na początku nagrodą zawsze są smakołyki, później możemy przejść do pochwały słownej. A co z karą? Karcenie psów nie ma zbytniego sensu i prowadzi jedynie do kumulacji zachowań agresywnych.

Komunikacja – język ciała psa

Oczy

Kiedy pies jest spokojny i szczęśliwy, jego oczy będą miały normalny kształt. Niektóre czworonogi mają okrągłe oczy, inne – migdałowate, jeszcze inne – lekko ukośne. Jeżeli oczy są większe niż normalnie, możemy przypuszczać, że pies czuje się zagrożony w jakiś sposób. Być może czegoś się boi? Z drugiej jednak strony może to świadczyć o agresji. Jeśli oczy psa wydają się mniejsze niż zazwyczaj, może to oznaczać, że zwierzę jest przerażone i zestresowane. Psy, które czują mocny ból, mrużą oczy.

Psi język zacheta przez szczeniaka do zabawy

Mowa psiego ciała - przednie łapy na ziemi a reszta ciała jest u góry to zachęta do zabawy

Kierunek spojrzenia psa także może wiele mówić. Czworonogi rzadko patrzą bezpośrednio przed siebie i  bezpośrednio na ludzi. Robią to wtedy, kiedy czują się zaniepokojone i chcą przestraszyć intruza.  Pies, który odwraca wzrok, gdy ktoś patrzy na niego, daje sygnał, że jest posłuszny.

Pysk

Kiedy pies jest spokojny i szczęśliwy, jego fafle są zamknięte lub lekko otwarte. Jeśli pysk jest otwarty, a pies ciężko dyszy, chce zazwyczaj ochłodzić swoje ciało. Pies, który się boi lub jest uległy ma zamknięty pysk. Kiedy czuje się spięty, może ziewać w przesadny sposób.

Niektóre psy okazują uległość w dość specyficzny sposób – wyciągają swoje wargi pionowo i pokazują przednie zęby (kły i siekacze). Sygnał ten jest prawie zawsze towarzyszy innym postawom ciała, np. opuszczonej głowie, skowytowi lub jękom. Ludzie często myślą, że pies jest agresywny,  podczas gdy komunikat jest odwrotny.

Mowa ciała naszego psa - atak

Psi język - pokazanie zębów i ślinienie się to oznaka agresji i chęci ataku przez psa

Pies który sygnalizując zamiar ataku, często chowa usta i odsłania zęby. Może wyciągnąć przy tym wargi pionowo, aby ukazać przednie zęby, a jednocześnie zmarszczyć czubek pyska. Jest to typowe zachowanie dla psa, który ostrzega intruza, aby nie podchodził bliżej.

Uszy

Rozmiary i kształty psich uszu są bardzo różnorodne. Niektóre psy mają duże i opadające uszy (np. beagle), niektóre bardzo ruchliwe (jak owczarek niemiecki), pół-stojące (jak owczarek szetlandzki), a niektóre bardzo długie (jak Bassett Hound). Kiedy pies jest spokojny trzyma uszy w naturalnej pozycji. W przypadku zagrożenia podnosi je i kieruje w stronę obiektu zainteresowania. Podniesienie uszu do góry i do przodu nastąpi wówczas, gdy pies czuje się osaczony i zaczyna wzbierać w nim agresja. Jeśli zwierzę lekko cofa uszy, sygnalizuje swoje przyjazne zamiary.

Ogon

Psi ogon to najlepszy wyraziciel psiego nastroju. Ludzie często zakładają, że machanie ogonem jest sygnałem świadczącym o przyjaznym nastawieniu psa do nieznajomych. Jest to jednak stwierdzenie dalekie od prawdy. Psy machają ogonami z wielu powodów – nawet wówczas, gdy chcą pokazać swoje zdenerwowanie.  Większość psów ma ogony "naturalnej" długości, które wiszą w pobliżu stawu skokowego (połączenie między podudziem i śródręczem na tylnej kończynie). Inne, takie jak mops, mają ogony, które zwijają się na plecach. Kilka ras ma lekko podwijane ogony, np. charty. Inne zaś mają naturalnie krótkie ogony lub ogony, które zostały chirurgicznie dokowane.

Mowa psiego ciała ogon lelkko merdający oznacza psa szczęsliwego

Psi język - ogon lekko merdający ale luźny oznacza psa szczęśliwego, przyjaźnie nastawinonego do otoczennia.

Kiedy pies jest spokojny, będzie trzymał swój ogon w naturalnej pozycji. Jeśli czuje się szczęśliwy, to może machać nim delikatnie z boku na bok. Jeśli jest naprawdę szczęśliwy, może nawet poruszać nim „w kole”. Pies zdenerwowany lub uległy, trzyma swój ogon poniżej stawu skokowego, a nawet chowa go między tylnymi kończynami. Jeśli jest naprawdę przerażony lub bardzo uległe, będzie trzymał ogon podwinięty mocno pod brzuchem. Kiedy pies będzie pewny siebie może nawet agresywny jego ogon bedzie trzymany do góry.

Prawidłowe odczytywanie sygnałów nadawanych przez psa jest bardzo istotne i może pomóc właścicielowi w zrozumieniu czworonoga. Nie lekceważmy nawet najmniejszych sygnałów – starajmy się je zrozumieć i dokładnie opisać.

Tagi artykułu: