Udostępnij ten artykuł.

Czy nabyć psa młodego czy dorosłego?

Osoba kochająca psy z pewnością odpowie, że bez względu na to, czy adopcja psa będzie dotyczyła szczeniaka, czy dojrzałego zwierzaka, pies będzie równie wspaniały. Jest w tym wiele prawdy, jednak każdy, kto choć trochę zna się na psach, ma doświadczenie w tym temacie, powie także, że adopcja i wychowywanie dorosłego psa przebiega zupełnie inaczej niż wychowywanie szczeniaka. Jeżeli nie ma dla ciebie różnicy, nie czujesz potrzeby posiadania „słodkiego” szczeniaczka i obserwowania jak rośnie i poznaje świat, to z pewnością warto zachować się altruistycznie i na przykład adoptować psa ze schroniska.

Adopcja dorosłego psa – kilka faktów

Trzeba wziąć pod uwagę, że dorosłe psy czekają na nowych właścicieli nie tylko w schroniskach. Często można ich szukać także u hodowców psów, czy znajomych. Oznacza to, że możesz zaadaptować dorosłego zwierzaka, który będzie mieszańcem lub psem rasowym. Jeżeli chcesz nabyć psa rasowego, licz się z tym, że trzeba będzie kupić psa. Hodowca może obniżyć cenę, choć nie jest to regułą. W końcu wychowanie psa rasowego wiąże się z ponoszeniem stałych kosztów, dlatego hodowca może nie chcieć oddać psa za grosze, wiedząc, że oddaje ułożonego, zdrowego i posłusznego psa rasowego. Ponadto w schronisku również są psy do kupienia. Psów nie można sobie po prostu wziąć, zazwyczaj trzeba uiścić pewną kwotę na rzecz schroniska. Opłaty pobiera się zazwyczaj dlatego, by pracownicy wiedzieli, że osoba nabywająca psa czyni to świadomie.

czy nabyć psa młodego czy dorosłego

czy nabyć psa tak małego a może .....

Adopcja psa dorosłego niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i niedogodności. Zapoznaj się z nimi.

1. Dorosłe psy nie wymagają tyle uwagi co szczeniaki. Nie potrzebują specjalnej troski, są wychowane, socjalizowane, choć oczywiście nie zawsze prawidłowo.

2. Psy po przejściach, które były bite lub źle traktowane, tak bardzo potrzebują miłości i akceptacji, że bardzo szybko akceptują swojego nowego właściciela i niemal nie odstępują go na krok.

3. Dorosłe psy posiadają określone nawyki, które trudno wyeliminować. Pies może być przyzwyczajony do określonego jedzenia, miejsca spania, zachowania na spacerze, które tobie nie będą odpowiadały. Czasami jest tak, że adoptując dorosłego psa, trzeba przystosować się do jego charakteru.

4. W przypadku adopcji dorosłego psa nie zna się jego przeszłości. Nie wiadomo, czy pies lubi ludzi, czy miał z nimi złe doświadczenia. Pies może być egoistyczny, przestraszony, zalękniony, a nawet agresywny. Wyjątek stanowią psy kupowane u hodowcy.

5. Pies dorosły jest trudniejszy do wychowania. Nawet rasowe dobermany, boksery, buldogi mogą okazać się kiepskimi psami obronnymi, jeżeli wcześniej nie były do tego przygotowywane.

Adopcja szczeniaka – kilka faktów

Kupno szczeniaka nie niesie ze sobą wyłącznie zalet. Istnieją także pewne wady. Zapoznaj się z nimi.

1. Szczeniaki potrzebują znacznie więcej uwagi niż dorosłe psy. Trzeba je pieścić, troszczyć się, wychowywać, kupować specjalną karmę, zwracać uwagę na to, co jedzą.  Pierwsze kilka miesięcy mogą być udręką. Trzeba nauczyć psa toalety, higieny, chodzenia na smyczy. Nie każdemu może odpowiadać ten nadmiar obowiązków.

2. Szczeniaki bywają ciekawskie, lubią sobie podgryźć kapcie, strącić coś lub spróbować, czegoś, co nie powinny.

3. Adoptując szczeniaka masz 100% wpływ, na to, jakim psem będzie, gdy dorośnie. Będziesz znać jego historię życia i historię choroby. Możliwość kształtowania charakteru oraz budowanie odporności psa od pierwszych tygodni życia, to bez wątpienia największe zalety kupowania szczeniaka.

czy nabyć psa młodego czy dorosłego

czy nabyć psa dorosłego np. cane corso

Pamiętaj, że adopcja dorosłego psa powinna być w pełni świadomą decyzją. Nie może to być kaprys, wywołany współczuciem do samotnych zwierząt. Psy ze schroniska zazwyczaj już i tak wiele wycierpiały, że nie potrzebują litości, a przyjaciela, dobrego opiekuna, który pozostanie z nim już na zawsze. Bez względu na to, czy jego charakter okaże się „trudny”.

Prawie każdy właściciel psa zabranego ze schroniska, powie, że psy które były wcześniej bezdomne, bite, głodzone są niezwykle wierne i wdzięczne za okazałą miłość i szacunek.

Jeżeli czujesz, że adopcja psa dorosłego, a tym bardziej ze schroniska nie jest dla ciebie, to nie zmuszaj się. Po prostu kup lub przygarnij szczeniaka, którego wychowasz zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

Tagi artykułu: