Udostępnij ten artykuł.

Czy owczarek niemiecki to pies dla dzieci?

Owczarek niemiecki jest psem zaliczającym się grupy psów pasterskich. Z racji tego, że jest psem energicznym, inteligentnym i lojalnym, najczęściej wykorzystywany jest jako pies obronny. Jest to jedna najpopularniejszych ras psów w Polsce i na świecie. Jeżeli masz w domu dzieci, z pewnością zastanawia cię to, czy owczarek niemiecki dzieci toleruje. Wszystko za sprawą krzywdzącego owczarka mitu, który głosi, że owczarek niemiecki dzieci nie tylko nie lubi, ale także reaguje na nie agresją. Od razu uspokajamy. Nie ma w tym za wiele prawdy.

Wychowanie i szkolenie owczarka niemieckiego nie jest trudne. Owczarek niemiecki potrzebuje dużej aktywności i swobody. Obowiązkowo trzeba mu codziennie zapewnić 2-3 dłuższe spacery  i swobodne wybieganie się na dużej przestrzeni. Z chęcią współpracuje, szybko się uczy komend i sztuczek. Należy jednak być czujnym, gdyż wszelkie błędy w socjalizacji i tresurze skutkują tym, że owczarek staje się bojaźliwy, a nawet agresywny.  Należy się odnosić do niego z szacunkiem i łagodnością. Pies owczarek niemiecki wyczuwa, gdy jego właściciel traktuje go z góry, nie cierpi krzyku, bicia i agresji. Złe doświadczenia negatywnie odbijają się na jego psychice. Owczarek niemiecki może szybko utracić pewność siebie i charakterystyczną dla swojej rasy żywiołowość. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób wychowywać owczarka, poproś o pomoc doświadczonego tresera, który wie, jak postępować z psami. Jeśli nie wiesz, jak owczarek niemiecki i dzieci powinny się razem wychowywać – tym bardziej szukaj pomocy.

wspólna zabawa owczarek niemiecki dziecko

owczarek niemiecki i chłopiec

Owczarek niemiecki dla dzieci opinie ekspertów i rodziców

Jeżeli zadbasz o nawiązanie i utrzymanie prawidłowych relacji na linii owczarek niemiecki  a dziecko, obydwoje pokochają się wzajemnie. Wychowanie dziecka blisko psa ma wiele zalet dla całej rodziny. Przede wszystkim dziecko uczy się wrażliwości i empatii, jest pogodniejsze i spokojniejsze. Pies wprowadza do domu nieopisaną radość i pozytywną energię. Nie od dziś wiadomo, jak cudowne efekty przynosi dogoterapia, czyli terapia z udziałem psa. Wprawdzie owczarki nie wykorzystuje się w specjalistycznej dogoterapii, gdyż tu lepiej sprawdzają się specjalnie wyszkolone psy, na przykład labradory. Jednak, tak naprawdę, to bliskość każdego psa stwarza możliwość terapii i edukacji dziecka.

Przed kupnem lub adopcją psa, musisz uświadomić dziecko, z czym wiąże się opieka nad tak dużym psem. Kupując młodego owczarka niemieckiego do domu, w którym już są dzieci, sprawa jest prosta. Pies od początku przyzwyczaja się do kontaktu z dziećmi. Staje się odporny na dziecięcą wrzawę, czasem na nie do końca delikatny dotyk. Naprawdę nie musisz się obawiać, że pies wyrządzi dziecku krzywdę. Owczarek niemiecki jest niezwykle zrównoważony i czujny. A do tego uwielbia zabawy na świeżym powietrzu i zabawę w chowanego. Odpowiednio wychowywany, staje się najlepszym przyjacielem rodziny. Będziecie go mogli zabierać na długie rodzinne spacery, wędrówki po lesie, do których owczarek niemiecki jest stworzony.

młody owczarek niemiecki dzieci Kasia, Stać i Mikołaj

owczarek niemiecki i dzieci Kasia, Staś i Mikołaj

Bardzo ważna jest świadomość, że dziecko nie może, a przynajmniej nie powinno być głównym właścicielem psa. Każdy pies z reguły wybiera jedną osobą, której bezgranicznie się podporządkowuje i której się słucha. Rzadko kiedy wybór pada na dziecko, gdyż pies w mig wyczuwa, że dziecko w domu nie ma znaczącej pozycji i jest podporządkowane rodzicom. Dlatego owczarek niemiecki dzieci na swojego „pana” nie wybiera praktycznie nigdy. Częściej najważniejszą osobą dla psa staje się dorosły mężczyzna, rzadziej kobieta. Dzieci, owszem, mogą się bawić, przytulać i spędzać czas z owczarkiem. Jednak nie pozwól, by dziecko przejmowano nad nim główną opiekę i władzę, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że owczarek niemiecki zwyczajnie nie będzie się dziecka słuchał. Poza tym, przejęcie opieki nad psem wymaga dojrzałości i odpowiedzialności, których dzieciom często brakuje.

Gdy w domu pojawia się dziecko…

Wielu właścicieli psów po urodzeniu dziecka zaczyna się zastanawiać, czy oddać owczarka niemieckiego. Połączenie – owczarek niemiecki dzieci wydaje im się nie do pogodzenia. Obawiają się, że tak duży pies może stanowić zagrożenia dla malucha. W sieci można przeczytać wiele informacji mówiące o tym, że owczarki niemieckie są niebezpieczne i agresywne. Nie jest to prawdą. Skrzywdzony lub zaniedbany pies, zawsze może zmienić swoje zachowanie na gorsze, bez względu na rasę.

owczarek niemiecki i dziewczynka

pieczenie ciasteczek z owczarkiem niemieckim

Poza tym, „te alergie i choroby”, które rzekomo przenoszą psy. A warto wiedzieć, że dziecko, które od urodzenia wychowuje się blisko psa, jest mniej zagrożone alergią, niż dziecko, które wychowuje się bez psa. Oczywiście nie powinno się ignorować żadnych objawów alergii na sierść, a raczej naskórek i wydzieliny skórne (to one najczęściej uczulają). Nie można jednak popadać w paranoję.

Czy urodzenie dziecka oznacza koniec miłości do owczarka?

Musisz wiedzieć, że gdy w życiu psa nagle pojawia się nowy domownik, któremu odtąd poświęca się bardzo dużo uwagi, owczarek, jak każdy inny pies i człowiek, czuje się zwyczajnie odrzucony. Czuje zazdrość i ból po utracie ukochanych właścicieli, którzy jeszcze niedawno stale go przytulali i bawili się z nim. Dziś jego miejsce zastąpiło dziecko. Pies nie rozumie całej tej sytuacji. Nie zdaje sobie sprawy, dlaczego akurat teraz to dziecko traktowane jest priorytetowo, a nie on. W celu zwrócenia swojej uwagi, pies może się stać nieposłuszny, wyraźnie ignorować malucha i traktować je z arogancją.

owczarek niemiecki dzieci

spacer

Jest to całkowicie naturalne. Owczarki niemieckie są bardzo wrażliwe, dlatego boleśnie odczuwają odtrącenie swoich właścicieli. Jedyne co możesz zrobić w tej sytuacji, to nie odtrącać psa, traktować to tak samo jak przed urodzeniem dziecka. Naprawdę nic wielkiego się nie stanie, jeśli zdrowy pies będzie leżał przy łóżeczku zdrowego dziecka. Pozwól zwierzęciu zapoznać się z dzieckiem, powąchać je, obejrzeć. Musisz przyzwyczaić psa do dziecka, dać mu wyraźnie do zrozumienia, że odtąd twoja miłość dzieli się na dwoje.

Gdy dziecko zacznie raczkować i podejmować pierwsze próby chodzenia, zacznie uważniej przyglądać się wielkiemu czworonogowi. W tym czasie musisz pilnie przyglądać się relacjom owczarka z dzieckiem. Mogą się zdarzyć różne nieprzewidziane sytuacje.

Pilnuj malucha, by nie ciągnął psa za ogon, tarmosił, rzucał zabawkami. Ucz dziecko, w jaki sposób należy traktować zwierzę, jak je głaskać i przytulać. Owczarki lubią wszelkie czułości. Pierwszy rok będzie najtrudniejszy, ale i najważniejszy, gdyż właśnie wtedy zbudują się relację owczarek niemiecki a dziecko. Jeżeli odpowiedzialnie podejdziesz do tego zadania, owczarek nie tylko zaakceptuje dziecko, ale go pokocha i stanie się jego przyjacielem. Będzie także wymarzonym opiekunem i obrońcą dziecka. Życzymy ci tego z całego serca!

Tagi artykułu: