Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Czy pies atakuje bez powodu?

Ataki psów są przerażające i traumatyczne zarówno dla właścicieli zwierząt, jak i ich zwierząt. Jest mało znanym faktem, że atak psa może spowodować znaczne uszkodzenia pod powierzchnią rany. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, gdy nastąpi atak psa.

Masz agresywnego psa, a może boisz się psów? Konieczne przeczytaj i sprawdź, czy pies atakuje bez powodu. Czy ataki psów to przejaw ich bojaźni, czy może to wyłączna wina właścicieli?

Czy pies atakuje bez powodu – co można sklasyfikować jako atak psa?

Agresja u zwierząt jest naturalnym przejawem ich instynktu. Istnieją jednak sposoby na radzenie sobie z różnymi agresywnymi zachowaniami. Jeśli martwisz się, że Twój pies wykazuje oznaki agresji, porozmawiaj najpierw ze swoim lokalnym lekarzem weterynarii. Opowie Ci o wszystkim, co jest z tym związane.

Poinformuje też o krokach, które możesz podjąć, aby zapobiec atakom swego psa na inne zwierzęta i/lub ludzi. Poszczególne państwa mają różne swoje przepisy dotyczące tego, co jest klasyfikowane jako „pies niebezpieczny/agresywny”. Zwykle jednak w większości państwa zgadzają się, że pies nie bezpieczny to taki, który:

  • poważnie zaatakował inne zwierzę lub człowieka;

  • działał w sposób wywołujący strach u człowieka lub zwierzęcia.

Generalnie pies o takich cechach może być więc sklasyfikowany, jako  pies niebezpieczny. Stanie się tak jednak zwykle dopiero wtedy, gdy dojdzie do jakichś przykrych wypadków z jego udziałem.

Obowiązkiem właściciela takiego psa jest natomiast spełnienie wymagań nałożonych przez lokalne władze. Chodzi o trzymanie takiego zwierzęcia i zarządzanie nim przez cały czas tak, by to było bezpieczne dla otoczenia. W Polsce z godnie z przepisami to bardzo ważne szczególnie, gdy pies jest klasyfikowany, jako niebezpieczny.

czy pies atakuje bez powodu

Dotyczy to również osobników objętych dochodzeniem w związku z jakimś przykrym zdarzeniem (np. pogryzienie). W różnych państwach mogą też obowiązywać różne opłaty rejestracyjne nakładane przez władze lokalne, jeśli pies został uznany za  psa niebezpiecznego. Pamiętaj, aby sprawdzać przepisy państwowe i władz lokalnych, lub skontaktować się z nimi, jeśli masz w tym względzie pytania.

To bardzo ważne szczególnie, jeśli planujesz adoptować psa i interesuje Cię, które rasy są objęte przepisami szczególnymi. W niektórych państwach, psy ras uznanych tam za groźne, mogą zostać zatrzymane przez władze i uśpione zgodnie z lokalnymi przepisami.

Rasy uznane za groźne w Polsce.

W naszym kraju 11 ras psów uznano odgórnie za groźne i objęto je przepisami szczególnymi. Dotyczy tego Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U. z 2003 r. nr  77, poz. 687). Wykaz ras psów uznawanych za agresywne w rozporządzeniu tym obejmuje:

amerykańskiego pit bull terriera;

psa z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);

buldoga amerykańskiego;

doga argentyńskiego;

psa kanaryjskiego (Perro de Presa Canario);

rottweilera;

tosa inu;

akbash doga;

anatolian karabasha;

owczarka kaukaskiego;

moskiewskiego stróżującego.

Posiadacze takich psów muszą zgłosić ten fakt lokalnym władzom w krótkim czasie po zakupie takiego zwierzęcia. Psy uznawane za najgroźniejsze obejmują zwykle psy ras dużych i bardzo silnie zbudowanych. Szczęki takich psów są przy tym zdolne do bardzo mocnego zacisku w ucisku.

Psy takie cechuje ponadto mocny i silny charakter połączony z uporem. Instynkt nakazuje im również bronić swego pana i terytorium za wszelką cenę. Jeśli pies taki znajdzie się w nieodpowiednich, nieodpowiedzialnych rękach, może to prowadzić do nawet poważnych problemów.

Możliwe są bowiem pogryzienia, a nawet śmiertelne zagryzienia psów, innych zwierząt, czy ludzi, w tym dzieci. Właśnie dlatego w wielu krajach, w tym również w Polsce, stworzono takie specjalne ograniczenia prawne. Nierzadko są też w nich przepisy odnośnie tego, kto może zostać opiekunem takiego zwierzęcia i jakie będzie miał obowiązki.

Czy pies atakuje bez powodu – zachowania terytorialne u psów.

Psy zawsze dają jakieś znaki ostrzegawcze pokazujące otoczeniu, że czują się nieswojo, czegoś się boją itp. Okazują to swoim zachowaniem i mową ciała. Często jest to tak zwane zachowanie terytorialne.

pies pilnujący posesji

Jest to wyraźna zmiana w zachowaniu psa, gdy inny człowiek lub zwierzę zbliża się do obiektu, przestrzeni, osoby lub artykułu spożywczego należącego do psa. Psy są z natury zwierzętami terytorialnymi.

Będą więc bronić i chronić swoją własność przed innymi ludźmi lub zwierzętami. Ich własnością jest też oczywiście ich terytorium (np. kojec, mieszkanie, podwórze).

Czy pies atakuje bez powodu – oznaki agresji u psów.

Zachowania terytorialne mogą przejawiać się poprzez położone uszy i podniesione włosy na ciele (tzw. jeżenie sierści). Oznajmia je także napięte ciało i sztywne łapy psa, warczenie i/lub szczekanie, kłapanie zębami i szczerzenie ich.

Pies oznajmiający chęć ataku ma tez zwykle podniesiony sztywno ogon, choć osobnik atakujący ze strachu może go podkulać. Pies w agresji będzie też szedł naprzeciw przeciwnika na sztywnych łapach, powoli i jakby skradając się.

Za płotem posesji lub na smyczy może również często skakać i rzucać się groźnie. Wszystko to ma pokazać przeciwnikowi, że jest groźny i nie należy z nim zadzierać.

Przyczyny agresji u psów.

Jak wykazują badania robione na całym świecie, przyczyną agresji u psów najczęściej jest strach. Może prowadzić do niekorzystnego zachowania psa, choć w rzeczywistości jest to instynktowny sposób obrony psa przed ewentualną krzywdą i zagrożeniem. Strach może pochodzić z miejsca jakiejś wcześniejszej traumy, lub może być dla psa zupełnie nowym doświadczeniem.

Niezwykłe przedmioty, ludzie, hałasy i przestrzenie mogą być jednak tak samo przytłaczające, zwłaszcza, jeśli nie są częścią codziennej rutyny psa. Oznaki, że pies może obawiać się przedmiotów, ludzi, przestrzeni lub dźwięków, obejmują wycofywanie się, chowanie się, warczenie, skomlenie, napiętą sylwetkę. Na pewno będą to również podniesione włosy, podkulony ogon, drapanie, gryzienie, czy rzucanie się.

Natomiast jeśli chodzi o wcześniejszą traumę, to może ona przybierać różne formy. Może na przykład obejmować takie rzeczy, jak bycie ofiarą ataku innego psa lub bicia przez człowieka. Agresję może też spowodować zbyt gwałtowne i z pozoru agresywne zachowanie człowieka lub zwierzęcia, czy szczególne hałasy lub stresująca sytuacja.

Może też wywołać ją bycie świadkiem innego traumatycznego wydarzenia, które miało miejsce w domu psa wcześniej. Czasem też w taki niepożądany sposób zareaguje pies ranny, chory, powypadkowy, obolały np. przy próbie podniesienia i przeniesienia.

Istnieje jak widać wiele powodów, dla których psy mogą atakować inne psy i ludzi. Istnieją też jednak pewne zwierzęce psie instynkty drapieżnika, które mogą prowadzić do zachowań agresywnych. Można tu podsumowująco wymienić:

  • zachowanie terytorialne wobec przedmiotów, przestrzeni, ludzi i/lub żywności;
  • strach przed innymi ludźmi, przedmiotami, przestrzeniami, czy ludźmi;
  • obecność starej traumy prowadzącej do niepokoju i strachu u psów;
  • hałas i niezwykła aktywność ludzi czy zwierząt (w tym innych psów) w gospodarstwie domowym;
  • zwierzę, które cierpi z powodu urazu lub choroby.

Czy pies może mieć skłonności do agresji?

Chociaż pies może mieć skłonności do agresji, to nie zawsze jest to widoczne i oczywiste. Agresja może bowiem wynikać z wielu różnych powodów opisanych powyżej. Ważne są szczególnie oznaki, że pies doświadczył traumy w przeszłości. Mogą one być początkowo trudne do wykrycia.

Jest tak zwłaszcza, jeśli psa adoptowano z innej rodziny lub ze schroniska, a jego przeszłość nie jest znana. Szukajmy też wtedy znaków dodatkowych, takich jak kulenie się i ukrywanie. Mogą to być ostrzeżenia dodatkowe, że pies może czuć się nieswojo, a nawet się bać. Pies skrzywdzony poważnie w przeszłości, może mieć psychiczna traumę, która wpływa na jego zachowanie w dalszym życiu.

Jest to stan podobny jak psychiczna depresja u ludzi. Skłonność do agresji u psa wynika tu jednak wyłącznie z problemów psychicznych mających swe podłoże w traumie z przeszłości. Niestety zdarzają się też rzadkie przypadki, gdy pies ma uszkodzony mózg i to powoduje agresję. Przyczyną może być wypadek lub choroba. Pies mógł się też urodzić z takim defektem w mózgu.

Są to przypadki rzadkie, jednak możliwe. Natomiast choroby mogące zmieniać zachowanie u psa, to np. śmiertelnie groźna wścieklizna, nosówka, nowotwór. Nawet bardzo duże zarobaczenie może wywołać niekorzystne objawy ze strony układu nerwowego.

Powodują je wtedy toksyny, które są produkowane przez nadmiernie liczne pasożyty (np. glisty psie, tasiemce). Przyczyną agresji neurologicznej może też być zatrucie np. metalami ciężkimi i uszkodzenie nimi mózgu.

Czy pies atakuje bez powodu – czy potencjalne oznaki agresji zawsze oznaczają agresję?

Należy zauważyć, że mowa ciała psa wskazująca na agresję, niekoniecznie jest jej oznaką! Zawsze bowiem możemy się mylić w swej ocenie, lub dane zachowanie psa wynika z czego innego.

Każde złe i dziwne zachowanie swojego zwierzaka warto omówić z weterynarzem. Konieczne może się też okazać odpowiednie szkolenie, by poprawić jego zachowanie. Czasem trzeba też wprowadzić pewne zmiany w środowisku psa w domu.

Tagi artykułu: