Udostępnij ten artykuł.

Czy pies może jeść buraki?

Masz lub zamierzasz posiadać psa, więc konieczne przeczytaj, jak powinna wyglądać właściwa dieta u psów. Jeszcze dziś dowiedz się, czy pies może jeść buraki. Psy uwielbiają pokarm mięsny, ale powinny też mieć w diecie pewien procent pokarmów roślinnych. Zastanawiamy się, czy w ogóle pies może jeść buraki i czy w pewnych formach czasem mu nie zaszkodzą? W tym artykule udzielamy odpowiedzi na te nurtujące pytania!

Istnieje wiele potencjalnych diet dla psów i dla wielu z nas zwykle trudno określić, która z nich jest najlepsza dla naszego czworonożnego przyjaciela. Aby pomóc sobie w podjęciu świadomej decyzji, pamiętajmy poniższych czynnikach, podejmując decyzję o właściwym karmieniu swojego psa. Co zatem powinny jeść psy? Otóż należy przede wszystkim pamiętać, że wszystkie psy mają zarówno cechy rasy, jak i swoje indywidualne tzw. cechy osobnicze. Dlatego, przykładowo dieta u psów dużych i pracujących może być dobra dla labradora, ale z pewnością będzie całkowicie nieodpowiednia dla małego Yorka. Jeśli zatem masz problem z ustaleniem właściwej codziennej diety dla swojego psa, ważne jest, aby w takiej sytuacji zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Jak powinna wyglądać właściwa dieta u psów?

Udomowione psy są w dużej mierze mięsożercami, które jednak jedzą wszystkożernie, a więc zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny. Optymalna karma dla Twojego psa powinna być, więc zarówno kompletna pod względem wszystkich niezbędnych tym zwierzętom składników pokarmowych, jak i odpowiednio zbilansowana stosownie do wieku, kondycji i stanu zdrowotnego psa na danym etapie jego życia. Przykładowo, jakiekolwiek problemy medyczne, zmiany związane z wiekiem, ciąża, czy wykonywana przez psa praca (np. psy myśliwskie), wymusi stosowne zmiany w takiej diecie. Można karmić psa wygodnie czystą suchą, odpowiednią dla niego karmą. Albo można stosować bardziej naturalną dietę z gotowanym lub surowym mięsem, rybami, warzywami i ryżem. W każdej z tych możliwości należy również dbać, by zwierzak otrzymywał właściwą dla niego indywidualnie dawkę takiej karmy (odpowiednia ilość).

Wielu właścicieli psów uważa, że psy trzeba karmić wyłącznie surową dietą mięsną i choć może to bardzo dobrze pasować niektórym psom, jest jednak kilka ważnych kwestii, o których należy w tym względzie pamiętać. Istnieje, bowiem ryzyko zarażenia psa zakażeniem bakteryjnym przenoszonym przez żywność, w tym szczególnie surowe mięso (np. Campylobacter lub salmonella). Wiele surowych diet u psów nie jest też odpowiednio zbilansowanych dla danego etapu życia lub innych warunków zwierzaków. Trzecim faktem jest to, że psy w codziennej diecie muszą też konsumować pewien procent pokarmów roślinnych. Brak warzyw w diecie u psów powoduje m.in. niedobory minerałów i witamin oraz sprzyja ich otyłości.

Jakie warzywa mogą jeść psy? Czy pies może jeść buraki?

Warzywa są doskonałym dodatkiem do diety Twojego psa, ale pod warunkiem, że trzymasz się tych, które są dla tych zwierząt bezpieczne i podajesz je w odpowiedniej ilości. Jakie zatem warzywa są dobre dla psów?  Warzywa korzeniowe takie jak marchew, buraki, słodkie ziemniaki i pasternak są bezpieczne w diecie u psów. Są bogate w skrobię i cukier. Nie należy, więc podawać ich psom zbyt dużo (szczególnie, jeśli jego kupna granulowana lub surowa karma zawiera już warzywa korzeniowe, co z reguły ma miejsce). Warzywa łodygowe, jak seler czy szparagi są dobre i wskazane dla psów, ale mogą nie chcieć ich jeść z powodu nieatrakcyjnego dla nich smaku. Aby pomóc psu je zjeść, pokrój warzywa na małe kawałki, albo nawet zmiksuj lub rozgnieć je na papkę. Miąższ jest bezpieczny dla psów do jedzenia w przypadku dyni. Na dodatek może im pomóc w walce z biegunką i działa odrobaczająco. Większość psów instynktownie uwielbia zresztą mdły smak dyni. Miąższ dyni można podawać psu surowy, (gdy jest dojrzały), lekko podgotowany lub posiekany i zapieczony.  Niedawna aktualizacja FDA w Stanach Zjednoczonych wykazała jednak, że istnieją doniesienia o problemach z krążeniem krwi (DCM) u psów jedzących karmę zawierającą spore ilości roślin strączkowych i/lub ziemniaków. Dlatego należy ograniczać poziom roślin strączkowych w diecie (w karmach) dla psów. Brokuły, brukselka, kalafior, kukurydza i ogórek, to także warzywa bezpieczne dla psów, najlepiej do chrupania na surowo, lub gotowane. Podobnie jak inne warzywa, także należy jednak podawać je psom małych, rozsądnych ilościach, szczególnie jeśli pies nie jest przyzwyczajony do jedzenia tego typu żywności. Warzywa cebulowe, takie jak cebula, czosnek, por, szczypiorek czy szalotka, są szkodliwe (toksyczne) dla psów i nie wolno ich im podawać. Negatywne skutki uboczne jedzenia cebuli lub czosnku u psów wahają się od bólu żołądka, do rozwijającej się niedokrwistości, która w gorszym przypadku może nawet spowodować blokadę narządów i śmierć.

czy pies może jeść buraki gotowane

Czy pies może jeść buraki?

Jak najbardziej, psy mogą jeść buraki i warzywo to jest dla nich bardzo zdrowe! Świeże buraki stanowią bowiem doskonałe źródło witamin C i B oraz żelaza, magnezu, manganu, potasu, włókna czyli błonnika i innych korzystnych dla psów składników odżywczych. Świeże surowe plastry buraków mogą służyć dla nich, jako nieduża przekąska. Z kolei buraki gotowane to dla psa wspaniała zdrowotna uczta. Czy pies może jeść buraki konserwowe? Absolutnie nie wolno jednak podawać psom buraczków konserwowych, ponieważ są robione w słoikach lub puszkach i zawierają środki konserwujące lub inne sztuczne E-dodatki, sól i ocet.

Składniki te są bardzo szkodliwe dla psów, a dodatkowo sól podawana w nadmiarze może wywoływać nawet poważne problemy z nerkami. Podawania psom buraków surowych i gotowanych nie należy się jednak obawiać, ale trzeba to robić z umiarem. Dlaczego? Ponieważ w nadmiarze buraki łatwo prowadzą do rozstroju żołądka i skutkującej tym biegunki. U niektórych psów czasem mogą się też ujawnić objawy nietolerancji tego warzywa. Warto też wiedzieć, że większość komercyjnych granulowanych karm suchych dla psów zawiera m.in. wysłodki buraczane.

Psy żywione taką karmą mogą mieć jednak problemy z trawieniem cukru pochodzącego z miąższu buraków. Objawem mogącej pojawić się wtedy nietolerancji mogą być m.in.: łzawienie oczu, infekcje uszu, rozstrój żołądka i wymioty. Zwykle lekarz weterynarii nie wie co jest tego przyczyna i leczy psa lekami przeciwhistaminowymi oraz sterydami. Tymczasem cały problem można łatwo wyeliminować za pomocą zwykłej eliminacji takiej karmy z diety pupila. Dla psów tolerujących buraki, ich rozsądny dodatek w diecie jest jednak bardzo korzystny.

Czy pies może jeść buraki – przepis specjalnie dla psów

Składniki:3 buraki średniej wielkości, 1 szklanka gotowanej komosy ryżowej Quinna, 5 dkg sera koziego lub białego twarogu chudego z mleka krowiego, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, parę kropel naturalnego octu jabłkowego (ekologiczny, organiczny). Wykonanie:należy umyć buraki i ugotować je do miękkości, a następnie po wystudzeniu pokroić je na drobną kosteczkę. Pozostałe składniki trzeba wtedy wymieszać z posiekanymi buraczkami, przyprawiając leciutko do smaku solą i pieprzem oraz świeżym, zielonym koperkiem.

Wskazówki dotyczące karmienia psa warzywami, w tym burakami:

  • warzywa należy psom podawać w kawałkach lub w całości, ale tak, by nie spowodować zadławienia lub niedrożność jelit zbyt wielkimi fragmentami;
  • zimą warto robić zapasy dla psa w postaci torebek warzyw mrożonych, które w każdej chwili można łatwo dodać do karmy. Jeśli pies jest wrażliwy na zimno mrożonych warzyw, włóż je na moment do ciepłej wody, odsącz na sitku i dodaj do karmy;
  • gotowane warzywa najlepiej przygotowywać na bulionie mięsnym. Podczas gotowania dań dla ludzi, odkładajmy nieużywane kawałki warzywne (surowe i gotowane), które potem wykorzystamy do karmy dla psa. Świetna alternatywa, zamiast wyrzucać je do śmieci;
  • jeśli pies nie chce mieć nic wspólnego z warzywami, mieszajmy je z pokarmami, które uwielbia – np. z mięsem mielonym. Można je przy tym posiekać drobno lub pognieść na puree i dopiero wmieszać;
  • warzywa są też wspaniałą nagrodą w grach logicznych, wybierajmy jednak do tego te lubiane przez psy, jak np. słodka marchewka czy gotowane buraczki;
  • gdy zmieniasz dietę swojego psa, zawsze rób to ostrożnie i upewnij się najpierw, że zwierzak dobrze to znosi. Warto też zasięgnąć w tym względzie porady weterynarza. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, dodawanie warzyw do pokarmu Twojego psiaka może doskonale pomóc mu uzyskać bardziej zróżnicowany, pełnowartościowy profil w swojej diecie;
  • psy podobnie jak ludzie, otrzymują najwięcej składników odżywczych, gdy warzywa są im podawane niegotowane, czyli surowe, ewentualnie tylko sparzone. Ale pamiętajmy, że duża ilość błonnika w surowych warzywach może u niektórych wrażliwszych psów powodować rozstrój żołądka i problemy jelitowe, biegunki, szczególnie na początku dodania ich do psiej diety. Warzywa trzeba więc do diety u psów wprowadzać powoli.

Tagi artykułu: