Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Czy pies potrafi wrócić do domu?

Ucieczka psa, – co robić, kiedy nasz przyjaciel ucieknie z domu? Jakie działania należy podjąć i czy należy z tego powodu wpadać w panikę? Czy pies potrafi wrócić do domu sam? Dowiedz się co robić, gdy pewnego dnia Twój pies zgubi się na spacerze lub zniknie na skutek innych powodów.

Czasem zdarza się, że nasz pies nie wróci do domu ze spaceru lub zwyczajnie ucieknie z domu. Nie musi to oznaczać, że jest mu u nas źle. Czasem wystarczy, że zwierzę zostanie sprowokowane. Widok innego psa na ulicy, otwarte ogrodzenie, pogoń za suką czy wiele innych czynników, o których często nie mamy pojęcia. Czasem pies może najzwyczajniej w świecie zgubić się na spacerze. Szczególnie wtedy, gdy nie znajduje się w znanej sobie okolicy. Jeśli nasz pies zniknie, powinniśmy zachować spokój i natychmiast rozpocząć poszukiwania.

Pies uciekł! Czy wróci?

Jeśli zaginięcie miało miejsce na znanym psu terenie, np. w parku, do którego codziennie chodzi na spacer, istnieje spora szansa, że pies dotrze do domu sam. Nie zwalnia to jednak właścicieli z obowiązku rozpoczęcia misji poszukiwawczej. Psy często wracają do domu po śladach, znaczą teren, by ułatwić sobie powrót. Co istotne, dla psa bardzo ważne jest miejsce, w którym po raz ostatni widział właściciela. Będzie starał się tam wrócić. Właśnie, dlatego, pierwszą rzeczą, którą warto zrobić gdy pies zgubi się na spacerze, jest dokładne obejście całej trasy. Nasz pupil może gdzieś na nas czekać. Zarówno w przypadku poszukiwania ludzi, jak i zwierząt, decydującą rolę odgrywa czas. Jeśli od zniknięcia psa minęło kilka godzin, zwierzę może być już w innej okolicy.

Czy pies potrafi wrócić do domu z innej części miasta?

Zależy to od wielu czynników. Oczywiście, media, co jakiś czas informują nas o bohaterskich psach, które potrafiły odnaleźć drogę do domu, jednak niestety nie jest to regułą. Co należy zrobić, by poszukiwania psa były skuteczne? Istotne jest skoordynowanie wielu czynności i zaangażowanie jak największej liczny osób Przecież ktoś mógł widzieć naszego psa w innej części parku lub błąkającego się po mieście.

Jakie działania warto podjąć by ułatwić sobie szukanie czworonoga?

Bez względu na to czy pies potrafi wrócić do domu czy nie, rozpoczynamy poszukiwania naszego przyjaciela! Wywieś ogłoszenie Najpopularniejszym i niezwykle skutecznym sposobem na odnalezienie psa jest umieszczenie ogłoszeń. W treści ogłoszenia powinny znajdować się takie informacje jak: 

  • zdjęcie psa (jeśli dysponujemy),
  • dokładny opis: rasa, wygląd, wiek, 
  • dokłada data i godzina zaginięcia,
  • telefon kontaktowy do właściciela,
  • dodatkowe szczegóły lub charakterystyczne cechy, które posiada nasz pies, ogłoszenie powinno być konkretne, ale jednocześnie zawierać jak największą liczbę istotnych szczegółów, umożliwiających postronnym osobom identyfikację zwierzęcia.

czy pies potrafi wrócić do domu ze spaceru

Poszukiwania są – co zrobić?

1. Zaproponuj nagrodę  - Częstym elementem ogłoszeń o zaginionych psach jest informacja o ewentualnej nagrodzie dla znalazcy. Wysokość nagrody zależy oczywiście od naszych możliwości finansowych, jednak warto się na nią zdecydować, gdyż sprawa zainteresuje więcej osób. Należy uważać, by nagroda nie była zbyt niska – ludzie mogą nie okazać się zainteresowani, ani zbyt wysoka. Potencjalny znalazca może uznać, że pies ma dużą wartość, więc można go z zyskiem sprzedać.

2. Zaangażuj rodzinę, znajomych, bliskich -  Im więcej osób zaangażujemy w poszukiwania czworonoga, tym większe prawdopodobieństwo pozytywnej odpowiedzi na pytanie czy pies potrafi wrócić do domu. Zaczynamy oczywiście od najbliższych. Rodzina i przyjaciele, w miarę możliwości i wolnego czasu, niech zaangażują się w poszukiwania. Kto lepiej zna własnego psa niż domownicy?!

3. Poinformuj lecznice zwierząt - Jeśli nasz pies doznał jakichś obrażeń, być może ktoś zaniósł go do lecznicy zwierząt. Często dzieje się tak w przypadku psów potrąconych przez samochód. Właśnie, dlatego, warto wykonać kilka telefonów do okolicznych przychodni weterynaryjnych i dokładnie przedstawić im sprawę zaginięcia psa. Może się okazać, że nasz pupil czeka na nas w lecznicy.

4. Zapytaj w schroniskach - Kolejnym miejscem, do którego trafiają zabłąkane psy jest schronisko dla zwierząt. Mając na uwadze fakt, że w dużych miastach do schronisk trafia średnio 100 psów miesięcznie, prawdopodobieństwo jest całkiem spore. Odszukanie numeru telefonu do schronisk w naszej okolicy nie zajmie sporo czasu, a efekty mogą być upragnione. Pamiętajmy, że zamknięcie psa w schronisku to dla niego duży stres, dlatego jeśli zguba się odnajdzie w takim miejscu, należy podejść do niego z duża łagodnością. Warto mieć w kieszeni jakiś smakołyk, który skłoni psa do podejścia.

5. Spytaj straż miejską - Straż miejsca dostaje całą masę powiadomień o błąkających się psach. Warto więc spytać strażników miejskich o to, czy nie spotkali psa podobnego do naszego. Być może uda się ustalić miejsce gdzie pies przebywa lub była widziany. W mniejszych miejscowościach warto kontaktować się także z urzędem gminy, gdyż polskie prawo nakazuje organom samorządu terytorialnego zajmować się zwierzętami zabłąkanymi na terenie danej gminy.

6. Szukaj psa także w nocy - Naszego psa nie szukamy jedynie za dnia, ale także wieczorem lub w nocy. Wtedy robi się znacznie ciszej i szansa na to, że zwierzę usłyszy nasze wołanie jest większa. Oczywiście nocne poszukiwanie w lesie wymagają zwiększenia bezpieczeństwa. Weźmy z sobą latarkę i koniecznie kogoś do pomocy!

7. Wykorzystaj portale społecznościowe - W czasach Facebooka, Twittera i Instagrama, obawy o to czy pies potrafi wrócić do domu cały i zdrowy, mogą być znacznie mniejsze wystarczy zamieścić na profilu swoim i swoich znajomych ogłoszenie o zaginionym psie. Ludzie są bardzo wrażliwi na losy zwierząt, dlatego możemy być zaskoczeni, jak wiele obcych nam osób udostępni te informacje w sieci.

Tagi artykułu: