Udostępnij ten artykuł.

Czy pies się poci?

Wiosenne i letnie upały – choć przez wielu ludzi namiętnie wyczekiwane – dla naszych czworonogów bardzo często oznaczają ciężki okres, związany z koniecznością znoszenia bardzo wysokich temperatur. Oprócz podstawowych obowiązków każdego właściciela psa, takich jak regularne uzupełnienie miski z chłodną wodą czy unikanie aktywności w pełnym słońcu, warto zapewnić naszym pupilom komfortowe wyposażenie, takie jak fizjologiczny kaganiec dla psa czy odpowiednio dopasowana klatka do przewozu zwierzęcia. Sprawdź, jak psy radzą sobie w gorące dni i zobacz, co możesz zrobić, by ulżyć swojemu psiakowi w upał.

Gruczoły potowe u psów

U ludzi gruczoły potowe znajdujące się na całej powierzchni skóry odpowiadają za chłodzenie organizmu w podwyższonej temperaturze. W przypadku psów jest nieco inaczej – wiele osób zastanawia się jak to możliwe, że przy temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza w cieniu, gęsta i bujna sierść naszych pupili jest sucha. Wszystko, dlatego, że psy „pocą się” nieco inaczej niż ludzie – gruczoły wydzielające pot są u nich umiejscowione głównie w okolicy łap, co znacznie utrudnia wymianę ciepła przy wysokich temperaturach.

Z tego względu, zwiększenie wydajności „układu chłodzenia” naszych czworonożnych przyjaciół, odbywa się głównie poprzez otwieranie pyska i ziajanie. Ten naturalny odruch ma za zadanie zwiększanie powierzchni wymiany cieplnej. Pies, ziając, pozbywa się gorącego powietrza z wewnątrz, wdychając chłodniejsze z zewnątrz. Ziajanie w przypadku wielu psów jest szybkie i gwałtowne, choć zwykle zależy to od temperatury, ale również fizjologicznych uwarunkowań, takich jak długość kufy czy szerokość przełyku.

Drugim charakterystycznym dla psów sposobem na obniżanie temperatury własnego ciała jest rozszerzanie się naczyń krwionośnych w okolicach uszu i twarzy, co pozwala szybciej schładzać krążącą pod skórą zwierzęcia krew.

Czy pies się poci?

Kiedy następuje przegrzanie organizmu psa?

W upalne dni naturalnym zachowaniem będzie poszukiwanie przez zwierzaka zacienionego miejsca, w którym temperatura będzie, choć o kilka stopni niższa niż w pełnym słońcu. Jako właściciele powinniśmy pamiętać, że odrobina lenistwa naszemu pupilowi nie tylko nie zaszkodzi, ale w takich warunkach na pewno bardzo pomoże i ułatwi egzystencję. W upalnie dni obowiązkowo należy zrezygnować ze spacerów, treningów i wspólnych zabaw w pełnym słońcu, a wszelkie aktywności najlepiej planować albo wczesnym rankiem, albo pod wieczór.

czy pies się poci podczas upałów

Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować bardzo groźnym zjawiskiem, jakim jest przegrzanie psa. Następuje ono wówczas, kiedy temperatura ciała zwierzęcia znacząco przewyższa normę, wynoszącą ok. 38-39OC. Pies – zdaniem specjalistów z dziedziny weterynarii - jest przegrzany wówczas, gdy temperatura jego ciała przekracza 40 stopni.

Kaganiec i klatka do przewozu psa na upalne dni

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym właściciele psa mogą pomagać przetrwać swoim pupilom upały. Oprócz regularnego uzupełniania płynów i zapewnienia schronienia przed słońcem bardzo ważny będzie wybór odpowiedniego wyposażenia dla pupila. Na lato powinniśmy zrezygnować z obroży zawierającej metalowe elementy, które szybko i mocno się nagrzewają. Bardzo ważny jest również odpowiedni kaganiec dla psa – powinien być tak skonstruowany, aby umożliwić zwierzęciu swobodne otwieranie pyska w celu wymiany gorącego powietrza.

Jeśli planujemy podróż samochodem z pupilem, niezbędna będzie klatka do przewozu psa, posiadająca odpowiednio duże i liczne otwory wentylacyjne – mocno zabudowane plastikowe lub wykonane z tkanin transportery zdecydowanie nie będą dobrym pomysłem. Pod żadnym pozorem nie należy również pozostawiać psa w rozgrzanym samochodzie – nawet na kilka minut, ale o tym – mamy taką nadzieję – żadnemu właścicielowi psa nie trzeba przecież przypominać.

Tagi artykułu: