Udostępnij ten artykuł.

Czy psy mają sny?

Senne marzenia to nie tylko przywilej ludzi, zwierzęta też mają sny, nawet czasem bardziej intensywniejsze niż my. Choć tego, co wtedy czują i co przeżywają możemy się tylko domyślać.

Większość właścicieli psów, obserwując swoje psy podczas snu na pewno się zgodzi, że ich pupile tak samo jak ludzie śnią.

Tego, o czym psy śnią na pewno się nie dowiemy, ale że psy mają sny można rozpoznać podczas ich zachowania w czasie snu.

Patrząc na nich podczas drzemki możemy zaobserwować, że warczą, szczekają, piszczą, a także merdają ogonem. Psy tak samo jak ludzie do odpowiedniego rozwoju zachowania zdrowia potrzebują snu. Muszą mieć do tego celu odpowiednio przygotowane legowisko w cichym, przytulnym, ciepłym miejscu. Jak pies jest szczęśliwy i wie, że jest kochany to na pewno będzie miał piękne, kolorowe sny.

W innych nie przyjaznych dla niego warunkach może mieć nieprzyjemne sny czy nawet koszmary. Gdy sen zaczyna przechodzić ze zwykłej drzemki w głębszy, oddech psa zaczyna wtedy stawać się bardziej regularny. U psów niezbyt dużych sen przychodzi przeważnie po około dwudziestu minutach, a można to rozpoznać właśnie po jego oddechu, który w tym momencie staje się płytszy i przerywany. Przy uważnym obserwowaniu psa można dostrzec, że pod jego powiekami gałki oczne się poruszają. Można by stwierdzić, że pies przygląda się obrazom ze swojego snu, tak samo jakby oglądał świat na jawie. Właśnie ruchy gałek ocznych są najbardziej charakterystycznym elementem snu z marzeniami sennymi. Śpiącego człowieka, jeśli obudzi się właśnie w tym momencie dokładnie potrafi opowiedzieć, co mu się śniło.

czy psy mają sny

Czy psy mają sny? O czym mogą śnić?

Mózg psa pod względem budowy, jak również wykonywanych funkcji jest zbliżony do mózgu człowieka. Naukowcy udowodnili, że podczas snu aktywność jego fal mózgowych oraz obraz elektroencefalograficzny zawiera dokładnie takie same cechy, jakie są u ludzi, więc to świadczy o tym, że psy też mają zdolność przeżywania marzeń sennych. Sny są bardzo ważną częścią nie tylko ludzkiego, ale również zwierzęcego życia.

Sen zwierząt dzielimy na dwie fazy zwykłą, która zapewnia regenerację organizmu wyczerpanego podczas dziennego wysiłku. Drugi etap to sen paradoksalny, podczas którego przeżywane są niesamowite wydarzenia. Podczas dnia w momencie aktywności fizycznej mózg zwierzęcy, a także ludzki narażony jest na wiele bodźców pozytywnych, jak również tych negatywnych. W momencie zasypiania i przechodzenia w kolejne fazy snu często jest przeżywane to, co wydarzyło się w ciągu dnia. U psów można zauważyć niekontrolowane ruchy łap, tak jakby dokądś biegły czy kogoś goniły, mlaskanie lub przeżuwanie jakby delektowały się jedzeniem jakiejś ulubionej przekąski. W zależności od wydarzeń w ciągu dnia psy mogą również mieć koszmary wtedy zaobserwujemy u psa drgawki, piszczenie, warczenie a nawet szczekanie tak jakby się czegoś bały w ten sposób mogą przeżywać strach.

Psy przesypiają większą połowę doby, jego długość zależna jest od wielu czynników. Mały piesek, czyli szczeniak potrafi przespać większą część doby, budzi się tylko na jedzenie i załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych. Po upływie sześciu tygodni ten czas snu się skraca. Do 7 roku życia pies do prawidłowego rozwoju potrzebuje jedynie około 6 godzin snu dziennie. Po tym czasie zaczynają pojawiać się u większości psów pierwsze objawy starzenia, co powoduje zmniejszenie okresu aktywności a zwiększenie zapotrzebowania na sen. Długość snu psa zależna jest też od danej rasy. Psy większych ras śpią o wiele dłużej niż psy ras mniejszych.

Duży wpływ na częstość i długość snu ma również stan zdrowia naszego pupila. Chore psy czy ciężarne suki potrzebują o wiele więcej odpoczynku od psów pełnych wigoru. Potrzeba zwiększonego czy zmniejszonego zapotrzebowania na sen uzależniona jest także od temperamentu psa. Wiadomo, że u każdego psa jest on różny. U psów jak i u ludzi często też dochodzi do zaburzenia snów, przeważnie jest ono wywołane nieodpowiednim posłaniem, gdy jest umiejscowione w złym miejscu, za bardzo twarde czy za małe. Sen może być również zaburzony zwłaszcza u starszych psów różnymi dolegliwościami bólowymi takimi jak: bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa, stawów, bólami reumatycznymi i wieloma innymi schorzeniami. W takich przypadkach, aby pomóc psu w osiągnięciu spokojnego snu, powinno się zasięgnąć porady weterynarza.

czy psy też mają sny

Czy psy też mają sny? Czy śnią im się koszmary?

Wśród starszych i bardzo młodych psów, szczeniaków do zaburzeń snu może również dojść przez potrzebę częstszego załatwiania się, aby ulżyć psu w tym dyskomforcie powinno się na ostatni spacer wychodzić z czworonogiem zaraz przed snem. Przyczyną zwiększonej aktywności w nocy i problemami z zaśnięciem może być również brak odpowiedniego wysiłku fizycznego. Musimy pamiętać, że nasz pupil potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu w zależności do swojego wieku i predyspozycji związanych z rasą. Niestety właściciele bardzo często popełniają rażący błąd, głaskając psa podczas snu, czym go rozbudzają i przerywają mu głęboki sen. Podczas obserwacji śpiącego psa łatwo możemy zauważyć, jakie ma on sny czy są to przyjemne, kolorowe sny czy może jednak senne koszmary.

Jeśli piesek podczas snu chrapie, przebiera łapkami i delikatnie poszczekuje to oznacza, że ma przyjemny sen, postarajmy się go wtedy nie budzić niech dalej śni sobie swój piękny sen. Skomlenie, zgrzytanie zębami a nawet ujadanie i drgawki mogą świadczyć o przeżywaniu złego snu, sennego koszmaru. Powinniśmy wtedy delikatnie pogłaskać psa, aby się przebudził i uspokoił.

Przyczyną zaburzenia snu może być również bardzo nieprzyjemna i często niebezpieczna przypadłość, jaką jest bezdech przeważnie występująca u takich ras psów jak Buldog angielski i Shar pei. Te rasy często w trakcie snu przestają na krótką chwilę oddychać, a następnie gwałtownie z charakterystycznym charczeniem próbują zaczerpnąć powietrza. Jeśli taki objaw obserwujemy u swojego pupila, a tym bardziej jeszcze jak ma on sporą nadwagę powinniśmy to skonsultować z weterynarzem, który w takim przypadku zaproponuje odpowiednie leczenie, aby ulżyć psu i nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jeśli posiadamy psa obronnego, który powinien pilnować i bronić nas oraz naszego dobytku powinniśmy odpowiednio zadbać o to, aby był on w nocy w miarę aktywny, czyli spał dosyć czujnie. Przede wszystkim takiego psa nie możemy karmić wieczorem, ostatni posiłek powinien dostać po południu, wtedy jego jelita będą miały czas to przerobić i nie doprowadzi to do nadmiernej senności, bo wiadomo, że spożywanie pożywienia przed spaniem właśnie do tego doprowadza.

Odpowiednio dbając o swojego psa możemy być pewni, że będzie on spał spokojnie i będzie miał wspaniałe i przyjemne sny.

Tagi artykułu: