Udostępnij ten artykuł.

Czy psy mają sumienie?

Pełne żalu spojrzenie, pokulony ogon, spuszczony łeb – tak zachowują się psy, gdy właściciele odkryją ich poważne przewinienia. Większość opiekunów tłumaczy sobie, że reakcja psów stanowi wynikową świadomej kontemplacji nad złym uczynkiem.

Pies spuszcza łeb, chcąc pokazać, że rozumie swój błąd i chce go naprawić…
Nic bardziej mylnego!

 

Naukowcy z University of Adelaide próbują obalić teorię, jakoby psy czuły wyrzuty sumienia! Zwierzęta nie tyle odczuwają smutek z powodu wyrządzonej krzywdy, ile zdają sobie sprawę, że wejście w rolę pokutnika łagodzi ludzki gniew. Zdaniem Susan Hazel, specjalistki nauk weterynaryjnych, to ludzie stosują antropomorfizm, kiedy patrzą na psią mordkę i widzą wielkie smutne oczy łypiące spod ściągniętych powiek. Również prof. Jaak Panksepp, neurolog i psychobiolog z Washington State University's College of Veterinary Medicine, przyznaje, że psy najprawdopodobniej nie rozumieją, że źle postąpiły, bowiem ich mózgi działają nieco inaczej niż ludzkie, nie pozwalając przeżywać moralnych dylematów.

Psy nie zachowują zatem w pamięci niektórych działań i nie utożsamiają ich z czymś złym; kiedy właściciel ruga je za pogryzioną kanapę, nie odnoszą się do zachowań z przeszłości, a jedynie reagują na zachowanie opiekuna. Z racji tego, że psy są pierwszymi udomowionymi zwierzętami i żyją z nami od tysięcy lat, doskonale poznały mowę ciała i wiedzą, w jaki sposób wkupić się w łaski.

czy psy mają sumienie

spuszcza łep, ma smutne oczy czy pies ma sumienie


Co za tym idzie karcenie psa za złe zachowanie nie przyniesie żadnych skutków dydaktycznych i nie sprawi, że pies nie postąpi podobnie w przyszłości. Wszystko przez to, że zwierzę nie wie, za co jest karcone, a krzyk jedynie wzmoże w nim uczucie stresu i spowoduje rozwój destrukcyjnych skłonności.

Tagi artykułu: