Udostępnij ten artykuł.

Czy psy mogą pić mleko? i wiele innych pytań na temat diety psa

Gdzie dowiedzieć się czy psy mogą pić mleko, czego nie może jeść pies, co podawać szczeniakom i co dać psu na biegunkę? Na te i wiele innych pytań na temat diety psa, odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

Powiemy wam jak i czym karmić swojego psa i czego unikać w codziennym żywieniu. Psy, tak jak wszystkie inne zwierzęta, w tym także ludzie, muszą jeść by żyć. Nie ma w tym nic odkrywczego, jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak umiejętnie dobrać składniki codziennej diety psa. I tu właśnie jest przysłowiowy pies pogrzebany.

Jeśli zastanawiasz się:

• dlaczego pies je trawę

• co podać psu na biegunkę

• czy surowe jajko dla psa będzie dobrym pomysłem

• czego nie mogą jeść psy

• jak dbać o prawidłowy rozwój szczeniaka lub masz wiele innych wątpliwości i pytań, nie możesz zakończyć czytania artykułu w tym miejscu.

Odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania związane z żywieniem psów. Obalamy mity i stereotypowe poglądy na temat psiego jedzenia. Zacznijmy więc od trawy, a raczej od pytania, dlaczego psy jedzą trawę. Takie zachowanie naszego pupila dla wielu jest oznaką problemów żołądkowych lub choroby psa. Nic bardziej mylnego. Przyczyn jest wiele, ale w zasadzie wszystkie odpowiedzi na pytanie o to dlaczego pies je trawę, sprowadzają się do odpowiedzi: bo tak. Po prostu, psy często zjadają różne rzeczy z czystej ciekawości. Pies może mieć także ochotę na zupełnie inną przekąskę niż ta, którą mu serwujemy. Jeśli więc zauważyliśmy, że pies wcina trawę w ogrodzie, ale nie robi tego zbyt często i nie wymiotuje nią, nie ma powodów do obaw.  czy psy mogą pić mleko,czy psy mogą pić mleko,czy psy mogą pić mleko,czy psy mogą pić mleko

Czy psy mogą pić mleko?

A czy psy mogą pić mleko? Specjaliści w tej dziedzinie są podzieleni. Nawet jeśli wasz pies nie ma problemów z trawieniem laktozy (zdolności te zanikają u niektórych psów z wiekiem) i chętnie pije mleko, warto podawać mu je od czasu do czasu. Zbyt częste picie mleka przez psa może doprowadzić do różnych powikłań.

czy psy mogą pić mleko

Co gotować psu?

Obok gotowej karmy dla psa, równie istotne jest podawanie naszemu pupilowi naturalnego jedzenia. W takim razie, co gotować psu? Jak zbilansować jego dietę, by była jednocześnie smaczna i zdrowa?

Zapomnijmy o resztach z naszego stołu. W tern sposób możemy spowodować więcej szkody niż pożytku. W ludzkim jedzeniu często znajduje się bowiem to, czego pies nie może jeść.

Pełnowartościowy posiłek dla psa, powinien składać się z trzech elementów:

  1. mięsa
  2. warzyw
  3. wypełniacza.

Jeśli chodzi o mięso, psy nie pogardzą z pewnością sparzoną lub ugotowaną porcją wołowiny. Mięso to jest jednocześnie chude i pożywne, dlatego bez obaw możemy podawać je również psom, które mają problem ze zbyt dużą wagą. Nie wszystkie psy z kolei tolerują mięso drobiowe. Jeśli więc Twój pies nie chce jeść ugotowanego kurczaka czy indyka, nic na siłę. Warto spróbować również z mięsem z królika. Zdecydowanie nie należy gotować psu kości, gdyż jest to dla niego niebezpieczne. Szczególnie kości z drobiu, mogą stanowić zagrożenie, gdyż po przegryzieniu łamią się na wiele ostrych kawałków. Może to doprowadzić nawet do przebicia przewodu pokarmowego. Jakie jeszcze mięso powinien jeść pies dla prawidłowego rozwoju? Niektóre psy uwielbiają wieprzowinę, inne – dosłownie i w przenośni – jej nie trawią. Aby mieć pewność co do nawyków żywieniowych naszego psa, najlepiej przetestować na nim różne rodzaje mięsa. Wtedy przekonamy się co gotować psu, a czego pies jeść nie powinien.

Jakie warzywa można podawać psu

Odpowiedz na pytanie jakie warzywa dla psa będą najlepsze, jest podobnie skomplikowana jak w przypadku mięsa.

Jednak tutaj śmiało możemy wymienić grupę warzyw dla psów niewskazanych. Należą do nich: cebula, fasola, groch i inne rośliny strączkowe.

Mogą one powodować wzdęcia, skręty żołądka, a nawet poważne choroby, takie jak anemia. Czy powinniśmy przygotowywać ziemniaki dla psa? Wielu specjalistów uważa, że psy mają ogromne problemy z trawieniem ziemniaków. Na dodatek, nie dostarczają omne żadnych wartości odżywczych, więc dla naszego psa są kompletnie bezużyteczne. Jeśli więc chcemy przygotować ziemniaki dla psa, róbmy to wyłącznie raz na jakiś czas.

jakie warzywa można podawać psu np. marchewkę

Z pełną odpowiedzialnością możemy dawać naszym psom następujące warzywa: brokuły, kalafior, cukinię, buraki, marchewkę, seler.

Warzywa dla psów mają dużą wartość odżywczą i są źródłem, witamin. Dlatego, wiele z nich powinniśmy podawać im na surowo. Zaliczyć można tutaj marchew, ogórek czy pomidor. Rośliny bulwiaste (buraki, seler), można ugotować w wodzie lub na parze. Oczywiście to, jakie warzywa dla psa stanowią przysmak, a jakie pozostawi on nietknięte, zależy od natury i charakteru naszego psiaka. Nie każdy pies zje marchewkę czy seler, jednak z ogólnego puntu widzenia, warzywa w diecie psa powinny stanowić niezwykle istotny element. Prawidłowe żywienie psa to jeden z najważniejszych elementów dbałości o jego prawidłowy rozwój. Szczeniaki i dorosłe psy powinny mieć dietę zbilansowaną i dopasowaną do potrzeb danej rasy.

A co z wypełniaczami? Najlepsze dla naszych psów będą makarony i ryż. Nie tylko pozwalają one psu się nasycić, ale również bardzo smakują większości psów. Alternatywą dla makaronu (jeśli pies ma nadwagę), mogą być płatki owsiane.  Wiele psów lubi także kaszę, która może być odpowiednim wypełniaczem, jeśli tylko ziarna nie mają zbyt wielkich rozmiarów. Z tego powodu, kasza jaglana dla psa nie będzie najlepszym pomysłem. Jeśli nasz pies lubi kaszę, warto ograniczyć się do kaszy gryczanej, a i tę powinniśmy podawać maksimum 1-2 razy w tygodniu.

czy psu można podawać jajko

Jajko dla psa?

Co jeszcze możemy podawać naszym psom, a czego pies dla prawidłowego rozwoju jeść nie powinien? Popularny wśród właścicieli czworonogów jest spór o jajko dla psa. Czy można je podać? Czy surowe jajka dla psów będą odpowiednie? Zasadniczo, nie ma przeciwwskazań do podawania jajek psom, jednak powinniśmy włączać do psiej diety jajka gotowane na miękko lub na twardo. Surowe jajko dla psa nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak jajka smażone.

Co dać psu na biegunkę?

Zła dieta, w szczególności pełna produktów, których nasze psy nie trawią, może być źródłem wielu dolegliwości i chorób naszych psów. Jedną z najpopularniejszych jest z pewnością biegunka. Powody mogą być rozmaite: od nieświeżego jedzenia, poprzez brak predyspozycji do trawienia poszczególnych produktów. Co podać psu na biegunkę, aby obyło się bez wizyty u weterynarza? Przede wszystkim odstawiamy pokarm na 24 godziny i podajemy psu wyłącznie wodę. Możemy podać również psu siemię lniane ugotowane na wodzie. W żadnym wypadku nie należy podawać psu mleka, gdyż wyłącznie nasili ono objawy. Jeśli jedna nie wiemy, co dać na biegunkę psu, warto skonsultować to ze specjalistą, ponieważ nie znamy przyczyny dolegliwości. Jeśli będzie nią ciało obce w przewodzie pokarmowym lub brak tolerancji na karmę, niezbędna jest interwencja weterynarza.

Tagi artykułu: