Udostępnij ten artykuł.

Czy psy są bardziej tolerancyjne od wilków?

Naukowcy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu obalili podtrzymywany od stuleci mit o silnych więzach stadnych w populacji psów. Czy psy są bardziej tolerancyjne od wilków, Czy psy są bardziej tolerancyjne od wilków

Jak się okazuje domowe czworonogi wcale nie są tak tolerancyjne wobec członków swojego stada; o wiele większe przywiązanie wobec pobratymców wykazują chociażby wilki. Psy mają o wiele silniej zaznaczoną hierarchię stada.

Friederike Range i Zsófia Virányi przeprowadziły serię testów behawioralnych na zwierzętach wychowanych w Centrum Badań Wilków w Ernstbrunn. Stada wilków i psów dorastały osobno. W czasie eksperymentów pary zajmujące wysokie miejsce w hierarchii były karmione wespół z osobnikami podrzędnymi. Zwierzęta otrzymywały miskę surowego mięsa lub dużą kość.

Czy psy są bardziej tolerancyjne od wilków


Wyniki obserwacji były zaskakujące. Otóż wilki, które zajmowały podrzędne miejsce w stadzie, często wykazywały agresję i broniły pożywienia. Psy natomiast wycofywały się i nie wszczynały konfliktów.  Ogólnie rzecz ujmując ani wilki, ani psy, nie zachowywały się szczególnie agresywnie; nigdy nie doszło do otwartej sprzeczki.

Czy psy są bardziej tolerancyjne od wilków

Z przeprowadzonych badań wynika, że wilki są bardziej tolerancyjne w stosunku do swoich braci, natomiast psy wrażliwsze na hierarchię w stadzie i niechętne do podejmowania walki z osobnikami wyżej postawionymi. Najlepszym tego dowodem jest hardość wilków, które mimo istnienia hierarchii rzucają wyzwanie partnerom. Osobniki dominujące owo wyzwanie przyjmują i najwyraźniej tolerują, gdyż ani razu nie zaatakowały osobnika słabszego. Eksperymentatorzy wyjaśniają, że u psów agresja była przywilejem partnerów, którzy zajmują wysoką pozycję.

zabawa watahy wilków

Warto mieć w pamięci, że tolerancja umożliwia współpracę wilków, co daje z kolei dobrą podstawę do ewolucji współpracy ludzi i psów. Kiedy ludzie udomowiali wilki, wybierali najprawdopodobniej osobniki uległe, które mogły dostosować się do nowych warunków i nie próbowały atakować swoich opiekunów. W relacjach międzygatunkowych najważniejszą kwestią jest bezkonfliktowość. Zdolność do słuchania się  opiekunów i podążania za nimi sprawia, że psy były i będą doskonałymi partnerami dla ludzi.

Tagi artykułu: