Udostępnij ten artykuł.

Czy psy są lepsze od kotów?

   Czy lepsze są koty, czy psy? Psiarze oczywiście będą uparcie twierdzić, że psy są lepsze od kotów, a kociarze odwrotnie! Dlatego osoby które myślą o wzięciu sobie zwierzaka, muszą się dobrze zastanowić co dla nich jest lepsze – pies czy kot? Dlaczego psy są lepsze od kotów? Czy tak jest naprawdę?

   Obecnie szacuje się, że łączna liczba kotów domowych na całym świecie przewyższa łączną liczbę psów nawet o ponad 200 milionów (w tym w USA przewyższa o 20 mln, a w Chinach nawet o 30 mln, przy czym w wielu innych krajach proporcje te wyglądają podobnie). Skąd ta większa popularność kotów? Czy to faktycznie popularność? Może o takiej liczebności decydują inne względy? Postaramy się obiektywnie odpowiedzieć na podstawowe pytanie ludzi chcących mieć w domu swojego zwierzaka – co jest lepsze, pies czy kot? Nasze porównanie nie ma jednak na celu wskazania z całą pewnością „tego lepszego” zwierzaka, gdyż zarówno kot jak i pies, mają swoje zalety i wady. To przyszyły właściciel wybiera zwierzę wedle jego cech, na których mu bardziej zależy i na które zwraca większą uwagę!

    Dlaczego psy są lepsze od kotów? Jeśli porównujemy psy z kotami, powinniśmy pamiętać, że są to dwa odmienne gatunki i zróżnicowane zwierzaki. Tak u kotów jak i u psów występują rasy, które dodatkowo różnią się między sobą w obrębie gatunku. Ras psów jest olbrzymia ilość (ok. 500). Są w różnych formach pokrojowych i wielkościowych, od ratlerkowych maleństw, po ogromne wilczarze irlandzkie i dogi niemieckie. A wszystkie koty domowe wyglądają niemal tak samo i nie różnią się zbytnio wielkością. Ich ras jest nieporównywalnie mniejsza ilość (ok. 140 ras). W naszym porównaniu uwzględniliśmy więc uśrednione cechy przedstawicieli obu omawianych gatunków. Zawsze trzeba też brać pod uwagę fakt, że każdy zwierzak jest inny i ma swoje konkretne cechy osobnicze, nawet, jeśli w obrębie rasy istnieją pewne stałe podobieństwa.

   Nie należy zakładać, że kot, czy pies jest lepszy. Bowiem zależy to od naszych indywidualnych potrzeb oraz aktualnych możliwości i oczekiwań. Dlatego nie wolno negować któregoś z obu gatunków. Należy raczej dobrze się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję o wyborze przyszłego pupila. Warto jednak wiedzieć, dlaczego psy są lepsze od kotów, według niektórych ludzi.

   Psy są powszechnie uważane przez ludzi za inteligentniejsze od kotów. Przechylają np. głowę w naszym kierunku i próbują zrozumieć każde wypowiadane do nich słowo. Koty zwykle ludzi ignorują, ucinając sobie w międzyczasie drzemkę. Nie słuchają z takim zainteresowaniem i oczekiwaniem jak psy, co do nich mówimy. Naukowo udowodniono zresztą, że psy są zdolniejsze i mają większy mózg. Wykonują nasze polecenia, są karne i można je świetnie szkolić. Natomiast koty chadzają własnymi ścieżkami. Niektórzy mawiają nawet, że pies gdy się postara, to nawet wdrapie się na drzewo, za to kot i tak nigdy nam nie zaszczeka.

   Z psami możemy pójść na każdy spacer, natomiast jeśli nauczymy prowadzić kota na smyczy, to nigdy nie da się go tak prowadzić jak psa, bo to po prostu nie leży w naturze kota. Psia uległość wobec człowieka to efekt bardziej zaawansowanego udomowienia, w porównaniu z kotem.

   Kiedy wracamy do domu, psy witają nas szczęśliwe i radosne, liżąc po twarzy i rękach. Za to koty zwykle będą obrażone i nie zawsze przybiegają na powitanie. Psy dają nam bezwarunkową miłość i przywiązanie aż po grób. Za to koty przywiązują się bardziej do miejsca, niż do człowieka. Koty zmuszą więc nas do płacenia za każdy błąd jaki wobec nich popełnimy, także jeśli zostawimy je na moment same. Psy są bardziej empatyczne w stosunku do ludzi, wszystko nam od razu wybaczą i lepiej wiedzą, kiedy jest nam smutno i próbują nas pocieszać. Pies nas obskoczy i wyliże, maksymalnie wymerda się ogonem, a radość jego będzie wielka i będzie miał przy tym widoczny psi uśmiech na pysku. Za to kot co najwyżej pomruczy i otrze się o naszą nogę. Będzie chętniejszy do współpracy głównie wtedy, gdy będzie akurat głodny.

Czy psy są lepsze od kotów?

Czy psy są lepsze od kotów?

  Kotów raczej nie obchodzi jak się czujemy, dopóki pamiętamy, by wyłożyć im jedzenie. Mamy nad nimi tyle władzy, na ile mamy kociego żarcia. Gdy kot nie ma ochoty na zabawę z nami lub pieszczoty, potrafi nawet pacnąć nas łapą lub podrapać. To urodzeni indywidualiści, którzy po prostu tylko nas tolerują. Nie znaczy to oczywiście, że nie uznają czasem naszej dominacji. Jeśli tak jest, to potrafią z wdzięczności i uległości przynieść nam na próg domu upolowaną mysz lub jakieś inne swoje trofeum. Za to psy przynoszą każdy aport, nawet kapcie prosto pod nasze nogi, gdy wstajemy z łóżka, lub przebieramy buty. Koty są zwierzakami, które generalnie sprawiają jednak mniej problemów, jeśli chodzi o wychowanie. Przede wszystkim nie musimy ich szkolić i tresować. Jednak znacznie trudniej jest je nakłonić do robienia czegoś, na co akurat nie mają ochoty. Są znacznie większymi indywidualistami niż większość nawet najbardziej krnąbrnych psów. Za to psy potrzebują lidera, czyli zdecydowanego przewodnika stada, co jest z kolei trudne dla wielu ludzi, stąd problemy wychowawcze z niektórymi psami.

    Psy bardziej słuchają się człowieka w porównaniu z kotami. Są szczęśliwe jeśli czegoś od nich oczekujemy i każemy im zrobić. Spełniają nasze komendy. Przychodzą do nas gdy je do siebie wołamy. Gdy jadąc w podróż zabierzemy ze sobą psa, to niemal każdy będzie grzecznie siedział na fotelu samochodu.Natomiast koty potrzebują własnego, na dodatek zamkniętego kosza. Poza tym, koty nie wykonują komend ludzi. Koty po prostu odbierają nasze wiadomości i kontaktują się z nami w swojej wolnej chwili i dopiero jeśli mają na to ochotę.Psy są więc bardziej lojalne w stosunku do nas niż koty. Pies zawsze będzie przy nas wierny i posłuszny. Jak coś nabroi, to pokornie przyjmie od nas karę. A kot będzie chodził przede wszystkim własnymi ścieżkami.

   Psy chętnie bawią się z ludźmi. Niejednokrotnie same prowokują zabawę. Koty także są bardzo rozrywkowe, szczególnie kocięta i osobniki młode. Jednak koty chętnie bawią się przez cały dzień przede wszystkim z małymi gryzoniami, robakami lub zabawkami. Bardziej reagują na sam przedmiot zabawy, nie na człowieka. Kot może się bawić małą myszą dopóki jej nie zamęczy. Psy natomiast interesują się zabawką najbardziej wtedy, jeśli na jej drugim końcu jest człowiek, lub drugi pies. Psu możemy rzucić piłkę lub inną zabawkę, pobiegać z nim, pospacerować, wytarzać się z nim i powalczyć na niby. Kota możemy raczej tylko głaskać lub drapać, albo pobawić się z nim w łapanie lusterkowego zajączka lub ruchliwej wstążki ciągniętej na patyczku, czy innej podobnej zabawki. Kota nie można też szkolić tak jak psa, choć bywają rzadkie wyjątki.

   Psy są bardzo opiekuńcze i obowiązkowe w stosunku do ludzi. Psy np. obudzą nas, gdy wybuchnie w domu pożar, lub gdy posłyszą włamywacza. Za to koty raczej cichutko wymkną się tylnymi drzwiami. Psy obronią nas przed agresorem, nawet za cenę własnego życia. Gdy stracimy przytomność będąc w domu sami z psem, ten z reguły będzie próbował nam jakoś pomóc, a gdy umrzemy, to zdechnie z głodu warując do końca przy naszym ciele. Za to koty nie czują takiej potrzeby. W chwili zagrożenia raczej uciekną, a później wrócą i nawet mogą próbować jeść ciało zmarłego (znanych jest wiele takich przypadków!).

   Psy uznają przede wszystkim swoją rodzinę domowników, czyli stado, za to obcym nie ufają, choć są czasem wyjątki. Kot za to będzie się łasił do każdego, jeśli akurat ma na to ochotę. Nie znaczy to wcale, że jak uważają niektórzy – koty są fałszywe. Decydują o tym bowiem inne względy. Pies łasząc się do nas, okazuje nam w ten sposób swoje przywiązanie i chęć zacieśnienia więzi, za to kot gdy się łasi do naszych nóg, po prostu chce w ten sposób znaczyć nas zapachem swojego ciała, taktuje nas tym samym jak swoisty słup ogłoszeniowy, na którym wywiesza info – „To moje terytorium! Ja byłem tu pierwszy!”.

Porównanie psa i kota

Czy psy są lepsze od kotów?

   Psy są zdecydowanie silniejsze od kotów i można je używać do pracy np. jako psy służbowe, policyjne, celne, w straży granicznej, jako psy ratownicze w straży pożarnej, GOPR, Pogotowiu Wodnym, jako psy pomocnicze dla ludzi chorych i upośledzonych, w kynoterapii (dogoterapii), jako psy pracujące w myślistwie (psy myśliwskie), do przenoszenia lub przewożenia ciężarów, jako psy pasterskie oraz w różnych psich sportach (np. wyścigi chartów, wyścigi psów pociągowych, cross psów, dog frisbee itp.). Możliwości jest wiele. Natomiast koty wogóle się do takich rzeczy nie nadają. Poza tym, to psy gonią koty, a nie na odwrót.

   Psy są mądrzejsze od kotów – to nie jest wymysł, lecz fakt udowodniony naukowo. Decyduje o tym m.in. interaktywność psów. Jedną z bardziej wyrazistych cech różnicujących psy i koty, jest wchodzenie w interakcje z człowiekiem. Psy pod tym względem o wiele bardziej przewyższają koty. Pies to zwierzę stadne, dlatego chętnie wchodzi we wszelkie interakcje ze swoim stadem, a członków ludzkiej rodziny traktuje właśnie jak swoje stado. Natomiast koty są indywidualistami i samotnikami. Kot domowy jest jednak bardzo towarzyski. Choć często potrzebuje chwili samotności, to jednak także lubi czasem wspólnie pobawić i poprzytulać się ze swoim właścicielem. Zdecydowanie nie są to jednak tak intensywne potrzeby jak w przypadku psów. Historie o tym, że koty nie reagują na swoje imię, też nie są do końca prawdziwe.

    Jeśli chodzi o ilość opieki, jaką musimy włożyć w wychowanie i utrzymanie obu gatunków, to psy z reguły bywają bardziej absorbujące. Jednak także i kota nie można pozostawić samemu sobie, także i jemu trzeba poświęcać swój czas i dbać o jego dobrostan. Z psem będziemy jednak nieporównywalnie bardziej zaabsorbowani i zajęci, choćby ze względu na codzienne, czasem długie i bardzo wysiłkowe spacery oraz psie sporty. Za to kot może pomieszkiwać z nami, niemal nie wychodząc z domu! Jednak chociaż o kotach mówi się, że zajmują się same sobą, to nie jest to prawdą. Każdemu zwierzęciu musimy poświęcać jakiś kawałek swojego czasu. Przewagą kota nad psem w tej kwestii jest to, że kot łatwiej dostosuje się do naszego harmonogramu dnia. Jeśli wracamy później z pracy, to kot raczej bez problemu to zaakceptuje, swoje potrzeby załatwi w domowej kuwecie. Wszystko będzie dobrze, jeśli poświęcimy mu odpowiednią ilość czasu po powrocie. Pies natomiast regularnie co jakiś czas koniecznie musi wyjść na zewnątrz i tu natury nie da się oszukać. Domatorzy i osoby zapracowane lub mało ruchliwe mogą więc wybrać kota, lub pasującą do takiego stylu życia rasę psa. Natomiast ludzie ruchliwi i lubiący spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, nie znajdą odpowiedniego do takich spacerów kociego kompana i powinni przede wszystkim sprawić sobie psa!

   Koty uwielbiają drapać różne przedmiotyi czasem kopać dołki w doniczkach z kwiatami, gdzie mogą siusiać. To może doprowadzić do poważnych zniszczeń w mieszkaniu. Jednak bywają także i psy, które z nudy, czy samotności potrafią gryźć meble, buty czy kapcie, a nawet szczekać i wyć. By nie było to problemem, trzeba po prostu nauczyć je zostawania samemu w domu i odpowiednio nakierować zainteresowanie zwierząt na inne, przeznaczone specjalnie dla nich przedmioty, które mogą niszczyć do woli (np. kość gryzakowa dla psa i pluszowa zabawka lub piętrowy stojak z drapakiem dla kota).

    Ostatnia kwestia to czystość. Tu oba gatunki różnie się przedstawiają, jednak zarówno kot jak i pies będzie gubił sierść (oczywiście poza rasami bezwłosymi i rasami wyjątkowo niegubiącymi sierści). Po prostu, po zwierzakach należy sprzątać i tyle! Nie ma tu żadnej taryfy ulgowej. Ponadto, i pies i kot wydzielają nieprzyjemne zapachy. Ich intensywność będzie jednak znacznie mniejsza, jeśli będziemy je odpowiednio karmić. U kotów wielkim problemem jest zapach moczu, szczególnie w przypadku kocurów, które lubią znaczyć nim swój rewir (więc także mieszkanie). Jednak kastracja skutecznie rozwiązuje ten problem. Poza tym, i kota i psa można przecież kapać, chociaż nie wszystkie koty to tolerują.

co jest lepsze kot czy pies, co jest lepsze pies czy kot, co lepsze kot czy pies, co lepsze pies czy kot, czemu psy są lepsze od kotów, czy lepsze są koty czy psy, czy psy są lepsze od kotów, dlaczego koty są lepsze od psów, dlaczego pies jest lepszy od kota, dlaczego psy są lepsze niż koty, dlaczego psy są lepsze od kotów, kot, kot czy pies, kot czy pies co wybrać, kot domowy, koty, pies, pies czy kot, pies czy kot wybór zwierzaka, porównanie psa i kota, porównanie psa z kotem, powody dla których koty są lepsze, powody dla których psy są lepsze, przewaga kota nad psem, przewaga psa nad kotem, psy, psy czy koty, psy dla początkujących, psy są lepsze od kotów, wady i zalety kota, wady i zalety kotów, wady i zalety psa, wady i zalety psów, wybór przyszłego pupila, wybór zwierzaka

Tagi artykułu: