Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Czy wiesz, dlaczego psom powinno się dodawać do karmy dla psów tran?

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, że nawet najlepsze karmy dla psów mogą nie dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta psa powinna być urozmaicona, bogata w białko, witaminy i dobrej jakości tłuszcze. Wielu weterynarzy i hodowców poleca, by oprócz karmy dla psów, okresowo podawać także specjalne suplementy diety. Mamy tu na myśli m.in. witaminy dla psa, preparaty odżywcze, a także tran.

Niektóre psy ze względu na wiek lub stan zdrowia powinny regularnie przyjmować różne suplementy diety, które wspomagają leczenie określonych dolegliwości oraz uzupełniają niedobory ważnych dla organizmu witamin lub minerałów.

Jakie suplementy dla psa?

Warto zwrócić uwagę, czy twój pies otrzymuje odpowiednią dawkę witamin B1, B2, B5, B6, B12, PP, C, H, a także wapnia, potasu, magnezu, fosforu, jodu, żelaza, selenu, manganu, kwasu foliowego i choliny. Pierwszymi objawami niedoboru witamin są: wypadanie sierści, apatia i częste przeziębiania.

dlaczego warto podawać do karmy dla psów tran

kapsułki z tranem dla psa

Dlaczego tran w diecie psa jest ważny?

Dobre karmy dla psów wzbogacane są rożnymi witaminami, jednak rzadko kiedy posiadają w składzie tran. Nawet karma dla szczeniaka, mimo to, że zawiera składniki mineralne dostosowane do wieku i potrzeb, nie zawiera tranu, tak ważnego dla dorastającego psa.

Tran jest koncentratem oleju pozyskiwanego z wątroby dorsza lub ryb pokrewnych. Jest on niezwykle drogocenny dla organizmu psa, gdyż zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6, a także witaminy A i D. Niektórzy powiadają, że tran jest dobry na wszystko i wcale nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Tran zawiera składniki, które wspomagają regenerację tkanki kostnej i chrzęstnej, wzmacniają zęby i poprawiają wzrok. Dodawany zimową porą do karmy dla psów tran, redukuje zmęczenie i chroni przed  infekcjami, które przecież zdarzają się i psom.

Tran jest wskazany w szczególności szczeniętom, które są w okresie intensywnego wzrostu oraz sukom ciężarnym, ale warto go podawać także zdrowym, dorosłym psom – na pewno nie zaszkodzi, a pomoże wzmocnić organizm i poprawi wygląd sierści psa.

tran dla psa w kapsułkach

tran dla psa w kapsułkach

Bez problemu kupisz specjalny tran dla psa w rożnych postaciach. Niektórzy producenci oferują specjalne kapsułki z tranem, które dawkuje się w zależności od wielkości psa i indywidualnego zapotrzebowania. Dostępny jest również tran w postaci płynnej lub suchej. Możesz także podawać psu zwykły tran dostępny w aptece, gdyż nie różni się on niczym od tranu dla psa.

Tagi artykułu: