Udostępnij ten artykuł.

Czy wiesz dlaczego Twój pies ziewa?

Od momentu, kiedy psy stały się zwierzętami domowymi, uczyły się zasad komunikacji z ludźmi. Psy nie potrafią mówić, ale za to doskonale opanowały werbalną i niewerbalną komunikację polegającą  na wykonywaniu określonych gestów i wydawaniu dźwięków. Niektórzy właściciele nie potrafią odczytywać sygnałów psów. Często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że gdy pies ziewa, odwraca głowę lub macha ogonem, przekazuje pewne komunikaty. Nauczenie się rozpoznawania mowy ciała psa jest ważne, aby lepiej rozumieć jego potrzeby, a także by nie wywoływać u niego nadmiernej agresji lub strachu.

dlaczego psy ziewają

ziewający kundelek

Dlaczego psy ziewają?

Psy wypracowały przejrzysty i uniwersalny system znaków, działań i zachować, dzięki którym nie tylko się komunikują, ale również zapobiegają konfliktom. Sygnały te określa się CS (Calming Signals), czyli sygnały uspokajające. Pies używa sygnałów, by ostrzec swojego właściciela, przekazać mu, że się czegoś boi, nie chce nadmiernej czułości lub nie życzy sobie zbyt bliskiego kontaktu. Większość psów nie lubi nadmiernej ekscytacji człowieka i przesadnej egzaltacji. Kiedy czuje, że człowiek przekracza jego granicę komfortu, stara się mu o tym „powiedzieć”. Ponadto w celu uporania się ze stresem wykorzystuje różne gesty uspokajające, do których zalicza się ziewanie.

Dlaczego pies ziewa?

Ziewanie psa budzi wiele kontrowersji wśród ludzi. Wielu uważa, że jest to wyraz zmęczenia lub znudzenia. W rzeczywistości ziewanie psa to prosty sposób na wytłumienie emocji, wyciszenie i zrelaksowanie. Często pies po ekscytacji wywołanej spacerem lub zabawą, zaczyna ziewać. Nie dlatego, że jest zmęczony, ale dlatego, że chce się uspokoić. Podobnie jest w sytuacjach stresowych. Psy często ziewają, gdy znajdują się w obcych miejscach, na przykład u weterynarza lub w zatłoczonym autobusie. W ten sposób próbują uporać się ze swoimi emocjami.

czy wiesz dlaczego twój pies ziewa

ziewanie psa

Inne sygnały uspokajające i ostrzegawcze u psów:

Ø      Odwracanie głowy – sygnał dyskomfortu, strachu.

Ø      Sygnalizowanie oczami – zainteresowanie, wrogie nastawienie.

Ø      Odwracanie się – chce zwrócić uwagę na siebie.

Ø      Oblizywanie nosa – pies oblizuje nos przy bliskim kontakcie z innym psem lub człowiekiem, stara się zachować dystans, mówi „nie podchodź za blisko”.

Ø      Machanie ogonem – radość, ale i niepewność, obawa przed nadmiernym „przytulaniem”.

Ø      Bezruch – postawa pasywna, obrona przed konfliktem albo agresją innego zwierzęcia lub człowieka.

Ø      Powolne poruszanie się – uspokaja właściciela, spowalnia ruchy lub opanowuje agresję.

Ø      Znaczenie terenu moczem – świadczy o faktycznym znaczeniu terenu lub jest objawem stresu.

 

Kiedy widzisz, że twój pies ziewa, nie zakładaj od razu, że jest zmęczony. Zastanów się, czy istnieje jakaś inna przyczyna ziewania. Czy pies nie miał za dużo wrażeń, czy znalazł się w zbyt stresującej dla niego sytuacji? Pamiętaj, że warto nauczyć się znaczenia sygnałów, które są wysyłane przez psy. Większość z nich jest uniwersalnych, choć może się zdarzyć, że twój pies przyzwyczai się do swojego własnego systemu komunikacji.

Tagi artykułu: