Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Czym karmić boksera?

Psy, niezależnie od rasy i stopnia rozwoju, winny mieć zbilansowaną, obfitą w składniki odżywcze dietę, która umożliwi im prawidłowy rozwój. Podczas ustalania diety psa należy mieć na względzie fakt, że boksery są dosyć żarłoczną rasą i bardzo często występuje u nich nadwaga. Właściciele powinni ściśle trzymać się ustalonych godzin obiadowania i w żadnym wypadku nie dokarmiać zwierzęcia pomiędzy posiłkami. Standardowe boksery, których wysokość w kłębie dochodzi do 60 cm nie powinny ważyć więcej niż 30 kg. Suki osiągają zazwyczaj wysokość 55 cm, a ich waga nie przekracza 25 kg.

Dieta bokserów winna opiewać na trzy rodzaje składników: budulcowe, energetyczne i regulujące. Składnikami budulcowymi są przede wszystkim białka i substancje mineralne, które wspomagają prawidłowy wzrost kości i tkanek w organizmie. Składniki energetyczne, czyli węglowodany i tłuszcze, umożliwiają zwierzęciu podejmowanie wysiłku fizycznego i stałej, dziennej pracy. Składniki regulujące, to jest witaminy i błonnik, wspomagają pracę organizmu i dostarczają mu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Zapotrzebowanie na dystrybucję białka w organizmie jest różne i zależne od wieku czworonoga, jego wagi i wielkości. Jeśli zwierzę podejmuje w ciągu dnia znaczny wysiłek fizyczny, absorpcja białka znacznie się zwiększa, w związku z czym należy dostarczać do organizmu nieco większe ilości. Dobrym źródłem wapnia dla młodszych i nieco starszych osobników są chrząstki mięsne i tkanki łączne, które należy spożywać w postaci surowej. W wapń bogate są również suplementy diety takie jak gryzaki i specjalnie preparowane kości, które mają utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej.

Czym karmić boksera?

Niezbędnym składnikiem diety zwierzęcia jest mięso. Mięso zawiera zestaw składników, które pomagają psu prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Wśród nich możemy wyróżnić: tłuszcz, węglowodany, substancje smakowe, witaminy i substancje mineralne. Boksery nie powinny  być żywione mięsem o wysokiej zawartości tłuszczu. Najbardziej preferowanymi rodzajami mięsa są więc surowe mięsa wołowe, baranie i końskie. Jeżeli budżet nie pozwala nam karmić psa szlachetnym mięsem, spokojnie możemy przerzucić się na podroby takie jak wątroba, śledziona czy serce. Jako, że pochodzenie podrobów może być nie do końca pewne, należy podawać je psu jedynie w formie gotowanej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest urozmaicenie diety zwierzęcia. W żadnym wypadku nie powinniśmy karmić naszego czworonoga samym mięsem i samymi podrobami. Zgodnie z kalkulacjami dietetyków mięso winno stanowić około 20% diety psa. Dobre uzupełnienie karmy stanowią wszelkiego rodzaju owoce i warzywa. Młode psy bardzo chętnie piją mleko, jednakże podawanie go starszym osobnikom jest niepotrzebne i zbyteczne. Mleko stanowi dobre źródło białka, jednakże podawanie go w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń układu pokarmowego. Pies musi mieć również stały dostęp do przegotowanej wody- należy ją wymieniać przynajmniej kilka razy dziennie. Karma zwierzęcia musi być odpowiednio rozdrobniona i podawana w czystej misce.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani, że dieta boksera jest odpowiednio zrównoważona i zbilansowana, warto dokonać analizy produktu defekacyjnego. Kał zwierzęcia stanowi ważną informację odnośnie do prawidłowej diety i stanu zdrowia. Jeśli kał przybiera barwę jasno-brązową możemy być pewni, że prawidłowo odżywiamy czworonoga. Intensywny kolor kału świadczy o zbyt dużej ilości tłuszczu w diecie podobnie zresztą co biegunka. W takich sytuacjach należy ograniczyć spożywanie mięsa przez naszego czworonoga. Biały odcień kału sygnalizuje zbyt obfite spożywanie szpiku kostnego. Oczywiście, obserwacje ograniczone do określenia koloru kału nie są do końca miarodajne. Wiele ukrytych schorzeń takich jak nieżyt żołądka, może być wykrytych jedynie poprzez specjalistyczne badania i konsultacje z lekarzem weterynarii.

Właściciel boksera winien mieć wzgląd na produkty, których kategorycznie nie powinien podawać swojemu pupilowi. W żadnym wypadku nie należy podawać zwierzęciu pokarmów, które zostały uprzednio przyprawione. Fasola, kapusta, pieprz i ziemniaki bardzo często powodują rozstrój żołądka zwierzęcia i są trudno przyswajalne przez organizm. Węglowodany i błonnik są dostarczane do organizmu wraz z suchą karmą. Warto pamiętać, że jej obecność w diecie czworonoga jest niezbędna i warunkuje prawidłowy rozwój zwierzęcia. Innym źródłem węglowodanów jest kasza jęczmienna, śruta żytnia oraz suchy chleb.

Bardzo ważnym składnikiem diety boksera są witaminy. Jeśli nie jesteśmy pewni, że nasz pupil otrzymuje wystarczającą dawkę witamin i mikroelementów, powinniśmy zakupić preparaty wielowitaminowe, które są łatwo wchłaniane przez organizm. Witaminy są szczególnie ważnym składnikiem diety ciężarnych samic. Odpowiednie dawki witaminy A, C, D i E wpływają bowiem na prawidłowy przebieg ciąży.

Jeżeli nie chcemy uciekać się do podawania zwierzętom witamin w postaci leków i prebiotyków, możemy skorzystać z naturalnych rozwiązań. Naturalnym źródłem witamin są przede wszystkim oleje roślinne, drożdże piwne, a także marchew. Z mięs należy wyróżnić wątrobę, nerki i mózg. Substancje mineralne są niezbędnym składnikiem diety czworonoga i zapobiegają powstawaniu wielu schorzeń. Są również niezwykle istotnym składnikiem diety młodych psów, u których dopiero kształtuje się tkanka kostna i stabilizuje działanie gruczołów wydalniczych. U starszych psów brak odpowiedniej ilości substancji mineralnych prowadzi do obniżenie odporności i bezpłodności.

Tagi artykułu: