Udostępnij ten artykuł.

Czym karmić szczeniaka?

Pierwsze, właściwe karmienie szczeniąt następuje w chwili ich pełnego odstawienia od matki, proces ten jest procesem naturalnym i powinien nastąpić w okresie około 3-tygodnia po ich przyjściu na świat. W tym okresie właśnie zdecydowana większość psich osesków jest w stanie samodzielnie jeść z pojemnika. Najchętniej są akceptowane przez w nie w tym okresie pokarmy mające miękkie i papkowate właściwości, dzieje się tak z w związku ze zwiększoną łatwością ich przyswajania przez szczenię.

Czym karmić szczeniaka zadajmy sobie te pytanie?

Najlepsze w tym okresie będą, zatem wszelkiego rodzaju produkty lekko strawne, dostarczające adekwatną ilość wartości pokarmowych i energetycznych do potrzeb szczeniaka. Należy zwrócić uwagę, że nawet młody szczeniak to już rosnący, a co za tym idzie rozwijający się organizm wymagający odpowiednich ilości białka i szeregu innego rodzaju składników mineralnych niezbędnych do właściwej rozbudowy jego tkanek i struktury kostnej.

Jedzenie właściwie przygotowane powinno zawierać zazwyczaj dwie części mięsa w stosunku do jednej części pokarmu roślinnego. W trakcie podawania pokarmu należy pamiętać, że w ogólnym cyklu żywieniowym młodego szczeniaka winien on być podawany w ilości cztery do pięciu razy dziennie, związane to jest z przyzwyczajeniem i nieprzeciążaniem przewodu pokarmowego młodego pieska.

Po upływie pięciu tygodni możemy zacząć podawać pokarm trzy razy w ciągu doby. Ważne jest także abyśmy nie dopuścili do przekarmiania i przejadania się młodego jeszcze organizmu szczeniaka, może okazać się to, bowiem równie niebezpieczne jak niedokarmienie naszego podopiecznego. Stosując gotowe produkty przeznaczone do karmienia szczeniąt warto przestrzegać podanych w ich charakterystyce wytycznych i zaleceń odnośnie karmienia psiaka. Korzystnym rozwiązaniem przed dokonaniem zakupu gotowej karmy dla naszego szczeniaka będzie konsultacja z lekarzem weterynarii w tej sprawie.

Dosyć często bardzo wiele osób w pierwszych chwilach odstawienia szczeniaka od matki zaczyna mu podawać krowie mleko, niejednokrotnie jednak w wielu przypadkach nie jest to najlepszym rozwiązaniem.

Wraz z rozwojem szczeniaka mleko pokazuje się być produktem mniej przychylnie tolerowanym przez psi organizm, nieumiejętnie podane może być przyczyną biegunki u młodego szczeniaka. W szczególnych przypadkach wymagających karmienia nim szczeniaka należy je odpowiednio rozcieńczyć z przegotowaną wodą lub też zaopatrzyć się w mleko pozbawione laktozy. Warto w tym celu odwiedzić klinikę weterynaryjną i całość zagadnienia w nieco bliższy sposób skonsultować z lekarzem specjalistą.

Tagi artykułu: