Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Czym karmić szczeniaka Shih tzu?

Czym karmić szczeniaka Shih tzu?

Karmienie psa może wydawać się bardzo prostą czynnością, która nie wymaga żadnych skomplikowanych przygotowań i planowania. Nic bardziej mylnego. Różne rasy psów mają różne potrzeby żywieniowe; zmianę trybu podawania posiłków można dostrzec nawet w obrębie tej samej rasy - wszystko zależy, bowiem od wieku czworonoga oraz jego aktualnej kondycji zdrowotnej. Karmienie szczeniaka

Shih tzu nie jest trudne, jednakże w celu utrzymania dobrego zdrowia u zwierzęcia, właściciel musi realizować jego specyficzne wymagania odnośnie do jakości podawanych posiłków.

Najważniejszą sprawą w karmieniu zwierzęcia jest zachowanie regularności i podawanie posiłków w ściśle określonych porach. Dzięki temu właściciel utrwali prawidłowe zachowania, a także będzie w stanie przewidzieć, kiedy należy udać się na spacer.

Ilości podawanej karmy są uzależnione od wagi i wieku psa. Przyjmuje się, że w wieku szczenięcym pies powinien dostawać około ½ uncji suchego pokarmu dla każdego funta wagi. Pokarm powinien być podawany cztery razy w ciągu dnia w wymienionej wyżej proporcji. Kiedy pies osiągnie dwunasty tydzień życia należy zredukować liczbę porcji do dwóch w ciągu dnia. Nie należy przy tym zmniejszać porcji pokarmowych - jeden posiłek powinien zastąpić dwa mniejsze.

Niektórzy właściciele uważają, że zostawiając jedzenie dla ich Shih Tzu spełniają swój obowiązek w sposób należyty i nie muszą przejmować się innymi sprawami. W rzeczywistości jednak szczenięta są bardzo łakome i mogą pochłonąć cały posiłek z miski w przeciągu kilkunastu minut. Może to prowadzić do poważnych problemów żołądkowych, wzdęć i innego typu przypadłości. Kontrola gramatury posiłku pozwoli utrzymywać prawidłową wagę psa; należy przy tym zaznaczyć, że Shih Tzu często cierpią z powodu nadwagi i otyłości, która jest bardzo częstym problemem wśród psów dojrzałych.

Czym karmić szczeniaka Shih Tzu – dobór karmy

Hodowcy i lekarze weterynarii sugerują, że szczenięta rasy Shih Tzu powinny otrzymywać wysokiej jakości karmę, która zaspokaja ich szczególne potrzeby żywieniowe. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla zwierzęcia i stosowanie się do zaleceń lekarza. Najzdrowszymi pokarmami dla Shih Tzu są: wątroba, mózg, chude kawałki mięsa (w szczególności mięso z kurczaka, które nie posiada małych kosteczek) jagnięcina, ryby, warzywa (takie jak ziemniaki lub brokuły) i skrobia - ryż i makaron. Posiłki muszą być zracjonalizowane; oznacza to, że nie powinny zawierać zbyt dużo skrobi, mięsa i warzyw. Przygotowywanie domowego jedzenia ma prawie same korzyści; właściciel może, bowiem kontrolować jakość posiłków oraz samodzielnie określać ich skład. Karmy sklepowe nierzadko zawierają substancje, które mogą zaszkodzić szczeniętom oraz sztuczne konserwanty.

karma royal canin dla szczeniąt shih tzu do 10 miesiąca życia

karma royal canin dla szczeniąt shih tzu do 10 miesiąca życia

Czym karmić szczeniaka Shih Tzu - alergie pokarmowe

Zarówno szczenięta jak i dorosłe psy rasy Shih Tzu są bardzo podatne na wszelakie alergie pokarmowe oraz uczulenia. Tym bardziej zasadne wydaje się dostosowanie diety i zachowanie odpowiednich proporcji do szczególnych wymagań pokarmowych zwierzęcia.

Przysmaki dla psa Shih Tzu

Podobnie jak wszystkie inne rasy również Shih Tzu nie powinny dostawać ludzkich przysmaków. Psy bardzo źle reagują na słodycze i czekoladę i nawet niewielkie ich ilości mogą doprowadzić do poważnych powikłań chorobowych. Właściciele nie powinni podawać szczeniętom również mleka, ani wszelkich produktów mlecznych.

Tagi artykułu: