Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Czym nas urzekają słodkie pieski?

Już od dawien dawna wiadomo, że najlepszym i najwierniejszym przyjacielem człowieka jest pies. Psy tak samo jak ludzie chcą być kochane, dlatego bardzo szybko przywiązują się do kogoś, kto okaże im, choć trochę ciepła i zainteresowania. Niestety my ludzie często zapominamy, że te zwierzęta mają takie same uczucia jak my. Przygarniamy czy kupujemy małego słodkiego pieska przeważnie, jako prezent dla dziecka, bo właśnie o takim podarunku marzyło, ale gdy podrośnie, czy się już nam znudzi zaczynamy takiego pieska traktować jak niepotrzebny przedmiot. Psy są porzucane, przywiązywane do drzewa w lesie albo oddawane do schroniska. Jest to najgorszy czyn, jaki możemy zrobić, karzemy je za nasze winy, za nasz błąd, który my popełniliśmy biorąc go pod swój dach bez zastanowienia. Decydując się na takiego słodkiego pieska musimy dobrze się zastanowić, czego tak naprawdę chcemy i kim on ma być dla nas.

Czy zależy nam na ślicznej małej maskotce, zabawce czy stanie się on nieodłączną częścią naszej rodziny?

Nie każdy mały szczeniaczek po osiągnięciu dorosłości będzie nadal maleńkim, słodkim pieskiem, to wszystko zależy od rasy wybieranego psa. Siberian  husky, Owczarek niemiecki czy wiele innych psów większych ras, jako szczeniaki wyglądają cudownie słodko. Przypominają taką malutką, śliczną kuleczkę z pięknymi świecącymi oczkami i tak cudownie merdają ogonkami, jakie to jest słodkie i cudowne. Tak, to jest super, ale do pewnego momentu, gdy pies nie zacznie dorastać. Robi się większy, wymaga więcej opieki, zainteresowania, więcej jedzenia, a nawet często bywa tak, że może potrzebować opieki weterynaryjnej.

Yorkshire terrier, Chihuahua i inne pieski małych ras są bardzo poszukiwane i chętnie przygarniane przede wszystkim przez swój niewielki wzrost i pewność, że będą cały czas takie same, czyli, że już bardziej nie urosną. To fakt te psiaki wyglądają bardzo słodko, ale mają też swój charakter tak samo jak psy innych, większych ras. Te słodkie pieski to nie tylko przyjemność, ale też naprawdę duży obowiązek, a często też i spory kłopot. Każda z tych ras, większe czy mniejsze psy mogą zachorować, a wtedy konieczna jest wizyta u weterynarza, co wiąże się z kosztami. Najgorzej jest także podczas urlopu, gdy marzy się nam wyjazd, wtedy zmagamy się z dylematem, co zrobić z psem. Nie każdy potrafi podjąć rozsądną decyzję np. o umieszczeniu naszego pupila pod opieką kogoś bliskiego z rodziny, czy w hotelu dla zwierząt. Dużo osób niestety zwyczajnie pozbywa się kłopotu, oddając takiego psiaka do schroniska czy nawet porzucając go w lesie.


  • Słodkie pieski

  • Słodki szczeniak

Czy zastanawialiśmy się nad tym, co może czuć ten tak przecież mocno kiedyś przez nas kochany, nasz słodki piesek?

Dla niego w jednej chwili zawala się cały jego świat. Jego Pan czy Pani zostawiają go, bo nie jest on już dla nich ważny. Na pewno na samym początku nie zdaje sobie z tego sprawy, ale po pewnym czasie zaczyna to wyczuwać, że został porzucony i nie potrafi tego zrozumieć, bo przecież jeszcze niedawno był kochany, pieszczony, nasze dziecko się z nim bawiło, rzucało mu patyki na spacerze. Dla tego pieska to ogromny wstrząs, nie potrafi sobie z tym poradzić i wpada w wielką rozpacz. Często taki porzucony pies przestaje jeść, nic go nie cieszy, długo nie potrafi nikomu zaufać na nowo, bojąc się ponownego odrzucenia, a nawet bardzo często się zdarza, że z tęsknoty za swoim właścicielem po prostu zdycha. Pies jak nikt inny potrafi drugiej osobie za okazane mu serce odwdzięczyć się prawdziwą, bezwarunkową miłością. Pies nie potrafi mówić ludzką mową, ale potrafi wyrazić swoje wszystkie uczucia i pragnienia mową ciała tylko my ludzie nie możemy wymagać od naszych słodkich pupili, żeby nas słuchały, jeśli my tego nie robimy.

Warto poznać i zgłębić się bardziej w psią psychikę, wtedy będziemy mogli nawiązać odpowiedni kontakt z naszymi podopiecznymi. W obecnych czasach nie ma z tym żadnego problemu, o każdej rasie, którą chcemy mieć u swego boku lub już mamy w domu możemy dowiedzieć się bardzo dużo. Jest wiele dostępnych książek, publikacji czy stron internetowych poświęconym psom oraz każdej rasie z osobna. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu tego wiernego towarzysza musimy być pewni, że zostanie on z nami do końca, że nic i nikt nie zmieni podjętej przez nas decyzji, ze jest to najbardziej słuszna i odpowiednia decyzja, jaką mogliśmy podjąć. Wtedy unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, a nawet wyrzutów sumienia, które na pewno szybciej czy później, ale w końcu się pojawią. Posiadanie w domu takiego słodkiego czworonoga może być bardzo przyjemne np. po ciężkim dniu w pracy, gdy wieczorem zmęczeni wracamy do domu i mamy już dosyć wszystkiego, jak nawet nie mamy ochoty z nikim rozmawiać tylko odpocząć i pobyć samemu, całkiem zapomnieć o wszystkim, wtedy mamy naszego słodkiego pieska, który już od samych drzwi przyjaźnie się z nami wita, liżąc nas po ręce i merdając słodko ogonkiem. Ten nasz osobisty skarb sprawia, że to wszystko zostaje gdzieś w tyle, jesteśmy tylko my i on. Nic wtedy się nie liczy jest nam bezwarunkowo oddany i potrafi sprawić, że szybko poczujemy się lepiej.


  • Szczeniak Pomeranian.

  • Szczeniaczek kundelek.

Dlatego pamiętajmy słodkie pieski to nie zabawka tylko wspaniała istota mająca swoje uczucia. Musimy mu zapewnić odpowiednie warunki do godnego życia. Powinien mieć ciepłe, wygodne miejsce do odpoczynku, zawsze pełną miskę z jedzeniem i wodą, odpowiednią ilość ruchu, ale przede wszystkim dużo ciepła i miłości okazywanej jak najczęściej przez właściciela. Wtedy my i nasz psiak będziemy naprawdę szczęśliwi, razem można przenosić góry. Mamy w sobie tak dużo ciepła, miłości, że odrobina tego dana psiakowi, który takimi pięknymi, niepewnymi oczkami spogląda na nas zza krat boksu w schronisku nie będzie nas nic kosztować, a jemu w ten sposób ofiarowujemy wszystko, czego on może tylko pragnąć. Dla nas może się to wydawać nieistotne i zupełnie nieważne, ale dla takiego psiaka, których w schroniskach jest ogromnie dużo to wielka szansa na normalne życie, na bycie potrzebnym i kochanym. Te słodkie pieski znalazły się w tym nieciekawym miejscu właśnie przez nas, przez nierozważnych właścicieli, dla których one nie były wcale ważne tylko spełnieniem chwilowej zachcianki. Jak my ludzie byśmy się czuli, gdyby ktoś, kto był dla nas bardzo ważny nagle nas pozostawił i całkiem o nas zapomniał? Była by wielka rozpacz i żal, że my daliśmy z siebie wszystko, aby ta druga osoba była szczęśliwa, a ona odeszła i zapomniała. To samo czuje opuszczony pies, jego uczucia niczym nie różnią się od naszych. Okaż mu serce a ten słodki piesek odwdzięczy się Ci tym samym ze zdwojoną siłą. Pokocha Cię czystą, bezwarunkową miłością. Przed każdym złym krokiem, który chcemy wykonać w stosunku do naszego czworonożnego przyjaciela, pomyślmy, co my byśmy czuli w takiej sytuacji. Na pewno wtedy nikt z nas nie popełni żadnego błędu i wszyscy będą szczęśliwi. Jak banalnie to brzmi, tak to prawda to wielki banał, ale jak bardzo ważny i jakże często o tym zapominamy.

W obecnych czasach jesteśmy tak bardzo zabiegani, zajęci walką o przetrwanie, o życie na odpowiednim poziomie, że bardzo często zapominamy, co tak naprawdę w życiu jest ważne i co się liczy. Warto, choć na chwilę się zatrzymać, pomyśleć nad tym wszystkim i podarować maleńką cząstkę siebie takiemu słodkiemu psiakowi.

Tagi artykułu: