Udostępnij ten artykuł.

Czyszczenie uszu u psa

Psy posiadają długie kanały uszne. Dodatkowo zakrzywienie tych kanałów sprawia, że nie jest trudno o to, by wpadło tam ciało obce. Wyciąganie niechcianych elementów jest bardzo problematyczne ze względu na niemal prostopadłe nachylenie w połowie kanału usznego.

Jeśli twój pies pływa, jest także narażony na infekcje, które powstają w wyniku osiadania wody w poziomej części kanału usznego. Warto więc, uczynić czyszczenie uszu u psa naszym nawykiem, żeby uniknąć wizyt u weterynarza.

Niektóre rasy psów mają skłonności do alergii i infekcji uszu. Bardzo ważnym jest, by utrzymywać ich higienę na wysokim poziomie, by uniknąć cierpienia psa. Z ras psów o uszach opadających i długich wymienić można na przykład:  Shih Tzu, Dobermana, Cocker Spaniela.

sparawdzenie uszu u psa czy nie ma kleszczy, ciał obcych

Jak często należy sprawdzać uszy psa?

Właściwą decyzją byłoby sprawdzanie uszu psa przynajmniej raz tydzień, zwracając szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju podrażnienia, infekcje czy pasożyty. Sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku nie zajmuje dużo czasu, a może pomóc znaleźć problem już w zarodku, zanim infekcja czy innego rodzaju intruz narobi więcej szkód. Po prostu zajrzyj psu do ucha, sprawdź, czy nie ma zaczerwienienia, zgromadzonej woskowiny usznej czy innej wydzieliny.

Czasami może się zdarzyć, że ucho czworonoga wydziela nieprzyjemny zapach, co także może wiązać się z infekcją. Pies może się często drapać, pocierać uchem o powierzchnię, biegać w kółko za swoim ogonem czy tracić równowagę.

Jeśli zauważysz któryś z powyższych znaków wskazujących na infekcję, nie próbuj temu zaradzić na własną rękę. Psu sprawia to wielki ból, a infekcja traktowana w nieodpowiedni sposób może doprowadzić do poważniejszych powikłań.

Jeżeli twój pies nie ma żadnych infekcji, możemy przejść do czyszczenia uszu.

Czyszczenie uszu u psa - pięć prostych kroków

Aby zabieg czyszczenia uszu u psa przebiegł szybko i sprawnie, będziemy potrzebować długich (około 15cm) patyczków do uszu.  Jeżeli takich nie posiadasz, możesz użyć zwykłych, kosmetycznych patyczków.

Następnym krokiem będzie przygotowanie przekąski dla psa- jeśli chcesz, by pies zrobił coś, co nie do końca mu odpowiada, nagradzaj go za  dobre zachowanie. Dzięki nagrodzie będzie uczył się, że podczas czyszczenia uszu może liczyć na smakołyk, co ułatwi zabieg.

wlewanie praparatu do czyszczenia uszu u psa

Musimy także zaopatrzyć się w preparaty do czyszczenia uszu u psa, które znajdziemy na przykład na stronach internetowych. Kosztują około 10zł za 50ml produktu. Jeżeli pies nie ma podrażnień wewnątrz ucha, możemy kupić preparat, w którego skład wchodzi alkohol- dzięki temu kanał słuchowy szybciej wyschnie.

1. "Otwieramy" ucho i wlewamy preparat do tego momentu, aż zobaczymy jego nadmiar na zewnątrz.

2. Jedną ręką trzymamy ucho, a drugą masujemy kanał w taki sposób, by nasz kciuk znajdował się za uchem, a palce ręki posuwały się kulistymi ruchami w okolicach chrząstki. Masaż pomoże przede wszystkim rozbić grudki z woskowiny usznej.

3. Dmuchnij blisko ucha. Zazwyczaj psy uważają to za denerwujące, co sprawia, że zaczynają trząść głową.

4. Użyj gazy, by wytrzeć uszy psa.

5. Weź patyczek do uszu i oczyść kanał słuchowy. Nie próbuj jednak zanurzyć patyczka zbyt głęboko. Kanał słuchowy psa ma kształt litery L- wkładania patyczka głębiej mogłoby być nie tylko bolesne, ale także może doprowadzić do naruszenia ściany bębenkowej, a w najgorszym przypadku- do jej przebicia. Wystarczy, by patyczek nie przechodził przez zagięcie kanału.


  • PPP Pet Ear Cleaner - preparat do mycia uszu

  • Espree ear care do czyszczenia uszu psów

Czyszczenie uszu u psa - co zrobić, gdy pies nie współpracuje?

Jeżeli uważasz, że czyszczenie uszu u psa graniczy z cudem, być może popełniasz kilka błędów, które utrudniają ten proces. Jednym z nich może być nieodpowiedni poziom zdyscyplinowania twojego psa.

Większość psów nie lubi czyszczenia uszu, więc jeżeli chcesz, by twój pies lepiej to znosił, na początku naucz go, że kiedy zaczynasz trzymać czy chwytać jego uszy, masz zamiar czyścić jego uszy.To pozwoli mu przywyknąć. Dla rozproszenia uwagi możesz położyć trochę jedzenia w formie nagrody na talerzyku, podczas gdy ty będziesz czyścić psu uszy. Gdyby psa dopadł zły humor, nie kontynuuj. Odczekaj nawet do kilku godzin, zanim powtórzysz tę próbę. Dzięki temu unikniesz wyrobienia nawyku u psa, że czyszczenie uszu jest czymś nieprzyjemnym.

Nie pójdę do weterynarza

Czasem zdarza się, że właściciel woli przeprowadzić czyszczenie uszu u psa sam. Słusznie, ale tylko w przypadku, gdy nie jest to infekcja bakteryjna. W przypadku infekcji należy niezwłocznie udać się do weterynarza, ponieważ nieleczona może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w kanale słuchowym, albo może przyczynić się do powstania poważniejszych infekcji w okolicy ucha środkowego i ucha wewnętrznego.

 Jeżeli podejrzewasz, że twój pies może mieć infekcję ucha, umów się na wizytę u weterynarza, zanim zdecydujesz się wyczyścić mu uszy,gdyż czasami może to doprowadzić do pogłębienia problemu.

czyszczenie uszu u psa buldoga

Czyszczenie uszu u psa - domowe preparaty

 Niekoniecznie musimy kupować gotowe preparaty do czyszczenia uszu u psa przez internet. Możemy je, bowiem zrobić sami. Tutaj znajdziesz  recepty na domowe specyfiki do czyszczenia uszu.

Ocet, kwas borowy, alkohol

Proporcje: 50ml octu, 1/2 łyżki kwasu borowego, 4-5 kropel alkoholu do dezynfekcji ran.

Ten przepis jest bardzo prosty i pozwala na szybkie przejście do czyszczenia uszu u psa. Na początku musisz zmieszać ocet z kwasem borowym, a następnie dodać kropel alkoholu do dezynfekcji ran. Składniki trzeba dokładnie wymieszać. Tego preparatu możesz używać na przykład po tym, jak twój pies pływał w morzu bądź jeziorze.

Kiedy skończysz myć psu uszy, wytrzyj je ściereczką do twarzy lub po prostu- wacikiem kosmetycznym.

Ocet, letnia woda

Proporcje: 1/3 szklanki octu, 2/3 szklanki wody

Alkohol ma tendencję do wysuszania skóry. Jeżeli boisz się, że używanie preparatu zawierającego alkohol w przypadku czyszczenia uszu będzie zbyt ostre, możesz użyć tej mieszanki. Jest ona odpowiednia dla psów o suchej skórze. Warto wybrać ocet jabłkowy, aczkolwiek mieszanka będzie skuteczna także przy użyciu zwykłego octu.

Zaleca się, by namoczyć wacik kosmetyczny i delikatnie myć zewnętrzną część ucha. Nie wpychaj wacika zbyt głęboko, bowiem może to wyrządzić szkody. Dla ras o dużych uszach możesz użyć miękkiej szmatki- dzięki temu szybciej wykonasz zabieg.

Olej migdałowy, olej kokosowy, olej z oliwy z oliwek lub inny mineralny olej

Proporcje: kilka kropel oleju.

Ta recepta pozwoli pozbyć się grudek z woskowiny usznej. Niektóre psy mają tendencję do rozwijania większej ilości woskowiny niż inne, co objawia się nabudowywaniem tejże warstwy, a w afekcie pogorszy to słyszenie. Mieszanka olejów rozbije grudki, dzięki czemu można je z łatwością usunąć. Po wlaniu kilku kropel do ucha należy poczekać około pięciu minut, aż olej się rozprzestrzeni. Następnie wycieramy pozostałości czystym wacikiem bądź szmatką.

Tagi artykułu: