Udostępnij ten artykuł.

Dalmatyńczyk opis rasy charakter cena

Dalmatyńczyk. Nazwa tej rasy wywodzi się od chorwackiej Dalmacji, gdzie już w średniowieczu pojawiają się wzmianki o podobnych psach. Wykorzystywano je głównie do pracy w charakterze psów gończych.

Wysokość – psy powinny mierzyć w kłębie 55-61 cm, a suki 50-58 cm.

Waga Dalmatyńczyka nie powinna przekraczać 30 kg.

Umaszczenie Barwa podstawowa to czysta biel z licznymi plamkami w kolorze czarnym lub czekoladowym. Cętki występują na całym ciele i mają wyraźnie zarysowane kontury. Nos powinien mieć kolor czarny lub czekoladowy, dopasowany do koloru plamek. Szczenięta rodzą się całkowicie białe, a cętki pojawiają się po około dwóch tygodniach.

Pielęgnacja Krótki włos nie sprawia dużo problemów, choć Dalmatyńczyki potrafią obficie gubić sierść. W okresie linienia konieczne jest wyczesywanie jej raz dziennie.

Zdrowie Dalmatyńczykom zagraża skręt żołądka. Dodatkowo spotyka się u nich problemy z nerkami (cisawica lub kamica nerkowa), zachorowania na młodzieńczą nefropatię lub głuchotę. Żyją średnio 14-17 lat.

Rodzina Dalmatyńczyk nadaje się na psa rodzinnego pod warunkiem odpowiedniego wyszkolenia.

Dalmatyńczyk

Jest aktywny i zrównoważony, lubi towarzystwo i jest chętny do zabawy, także z dziećmi. Wobec obcych zachowuje nieufność. Ze względu na swoją wielkość i siłę powinien przebywać z najmłodszymi pod kontrolą dorosłych.

Cena szczeniat dalmatyńczyka waha się od 5500 do 6000 złotych. Cena z roku 2022.

Tagi artykułu: