Udostępnij ten artykuł.

Designerskie rasy psów - Goldendoodle, Puggle

W poniższym artykule przedstawimy najpopularniejsze, designerskie rasy psów, które podbijają europejskie i amerykańskie salony. Psy designerskie to innymi słowy hybrydy powstałe na skutek połączenia dwóch, zupełnie odmiennych ras psów. Najpopularniejszymi hybrydami są obecnie Puggle i Goldendoodle.

Hybrydowe rasy psów

Labradoodle stanowi połączenie Pudla i Labradora. Jego cechą charakterystyczną jest krótka i poskręcana sierść. Wyglądem oraz gabarytami nie różni się od zwykłego, znanego wszystkim Labradora Retrivera. Labradoodle powstał w Australii, a jego hodowla niosła za sobą wymiar praktyczny. Pies miał być przystosowany do pracy z ludźmi i jednocześnie cechować się hipoalergicznością. Hodowla psów jest prowadzona w sposób regularny i ciągle możemy odnotowywać zwiększanie się liczebności rasy. Psy nie są oczywiście pozbawione obciążeń genetycznych i podobnie jak inne czworonogi cierpią na typowe przypadłości. Ponadto zwierzęta są bardzo posłuszne, żywotne i pełne energii. Doskonale dogadują się z człowiekiem i bardzo lubią dzieci. Sławną posiadaczką psa tej rasy jest Jennifer Aniston.

Goldendoodle powstał w wyniku kojarzenia dwóch ras psów zatwierdzonych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną: Pudla i Golden Retrivera. Mimo wszystko nie został włączony do grona psów rasowych. Historia rasy sięga lat dziewięćdziesiątych XX wieku; psy zostały wyhodowane na terenach australijskich i zaraz potem sprowadzone do Stanów Zjednoczonych. Goldendoodle nie są wprawdzie rasą hipoalergiczną, jednak wskaźnik uczuleń stoi na bardzo niskim poziomie. Psy są bardzo towarzyskie i skore do zabawy- stanowią typowy przykład psów rodzinnych i do towarzystwa. Goldendoodle są nieco mniejsze aniżeli Labradoodle i po tym też można je rozpoznać. Psy bardzo szybko się uczą i przyswajają nowe komendy.

Puggle powstały na skutek krzyżowania Beagle i Mopsów. Pierwsze osobniki rasy Puggle zostały wyhodowane w latach osiemdziesiątych XX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych w stanie Wisconsin i zarejestrowany w tamtejszym American Canine Hybrid Club. Puggle są generalnie zdrową rasą, zaś ich najpoważniejszym problemem zdrowotnym są tak zwane „cherry eyes”. Psy pełnią rolę psów do towarzystwa i nie zostały wyhodowane dla żadnego, konkretnego celu.


  • Designerskie rasy psów

  • Designerskie rasy psów

  • Designerskie rasy psów

Cockapoo to hybryda powstała na skutek krzyżowania Amerykańskiego Cocker Spaniela, Angielskiego Cocker Spaniela oraz Pudla. Rasa jest w Polsce praktycznie niespotykana. Pierwsze wzmianki o Cockapoo pochodzą z lat 50. XX wieku- oficjalna prezentacja rasy nastąpiła jednak dopiero w latach sześćdziesiątych. Psy posiadają wszystkie najlepsze cechy wymienionych wyżej ras. Są pogodne, ciepłe, przyjazne człowiekowi i towarzyskie. Nie ma w nich cienia agresji, dzięki czemu doskonale odnajdują się w domach z nawet bardzo małymi dziećmi.

Schnoodle (po polsku pudlosznaucer) to rasa psa powstała na skutek krzyżowania Sznaucera standardowego oraz Pudla. Rasa została uznana przez American Canine Hybrid Club, jednak nie doczekała się włączenia do listy psów zatwierdzonej przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Schnoodle bywają kłopotliwe w utrzymaniu, gdyż wymagają regularnego strzyżenia i trymowania. Jeżeli zaś chodzi o charakter mają zdecydowanie więcej cech zbieżnych ze Sznaucerami niźli Pudlami. Zostały stworzone jako psy do towarzystwa i takie też funkcje pełnią.

Shih-Poo to niezwykle wdzięczna i zarazem przecudna rasa psów, która stanowi wynik krzyżowania Shih Tzu z Pudelkiem. Shih-poo to typowy pies domowy i do towarzystwa, który potrzebuje do szczęścia jedynie swojego właściciela. Pies ma bardzo wdzięczny charakter i jest niebywale słodki. Nie pełni żadnych pracowniczych funkcji.

Lista psów hybryd - designerskich ras psów

Bernedoodle, Borador, Borkie, Spoodle, Cockapoo, Cavapoo, Goldendoodle, Labradoodle, Labrakita, Lurcher, Pomchi, Puggle, Schnoodle, Shih-Poo, Shorkie.

Tagi artykułu: