Udostępnij ten artykuł.

Dieta dla psa seniora

Nie wszystkie psy mogą spożywać te same pokarmy. Niektóre rasy psów muszą dostosować się do ścisłych norm żywieniowych, podczas gdy inne mogą jeść zarówno pokarm mokry jak i suchy. Psy z cukrzycą i schorzenia przewodu pokarmowego również są zmuszone do spożywania określonych posiłków, a wszelkie odstępstwa od normy mogą skończyć się dlań tragicznie.
Nawet, jeżeli nasz pies nie chorował w młodości i wieku dojrzałym, to jego dieta i tak powinna ulec zmianom w okresie starczym. Odpowiednio zbilansowana dieta dla psa seniora pozwoli mu zachować dobrą kondycję zdrowotną i nie doprowadzi do jakże częstego problemu otyłości wśród sędziwych czworonogów.

Kompilując dietę dla psa seniora należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  1. wskaźnik masy ciała,
  2. wskaźnik przemiany materii oraz
  3. poziom aktywności zwierzęcia.

Zapotrzebowanie na składniki energetyczne jest znacznie mniejsze u starszych zwierząt, aniżeli u młodzieży i szczeniąt. Starsze psy nie są już tak skore do uprawiania ćwiczeń fizycznych i wesołego hasania po parku i znacznie chętniej spędzają czas na kanapie. Weterynarze zalecają, zatem, aby podawać psu pokarmy o zmniejszonej kaloryczności oraz te o obniżonym poziomie tłuszczu. Karma psów starych musi być dostosowana do specyficznych potrzeb czworonoga. Jej głównym zadaniem jest dostarczenie do organizmu łatwo przyswajalnego białka, które szybko się wchłania i odbudowuje ubytki powstałe na skutek spadku beztłuszczowej masy ciała zwierzęcia.

Właściciele psów seniorów często uskarżają się na problem braku apetytu u psów. Zazwyczaj wynika on z osłabienia zmysłów powonienia i smaku u psów, co prowadzi w rezultacie do zmniejszonego łaknienia. Kompletne ignorowanie zmniejszonego apetytu nie jest jednak wskazane, gdyż nie zawsze zwiastuje on syndrom „starczego braku apetytu”.
W wieku starczym znacznie wzrasta wrażliwość przewodu pokarmowego. Wchłanianie pokarmów i ich trawienie również przebiega w nieco inny sposób, dlatego też psy nie mogą jeść tych samych produktów i karm, co ich młodsi krewni. Właściciele, którzy chcą uchronić swoje zwierzęta przed problemami natury gastrologicznej, powinni kupować im specjalne, zbilansowane karmy, które są dostępne we wszystkich sklepach zoologicznych.

Częstotliwość podawania posiłków u starszych psów zmienia się w stosunku do wcześniejszej ich diety w dość radykalny sposób. Od siódmego roku życia psy otrzymują pokarmy o mniejszej gramaturze, ale za to do czterech razy w ciągu jednego dnia. Sucha karma nie jest zalecana, gdyż starsze zwierzę może cierpieć na nadwrażliwość dziąseł i gryzienie suchych drobinek stanowi dlań wielką męczarnię. Jeżeli właściciele koniecznie chcą podawać psu suchą karmę, powinni odpowiednio wcześniej rozmiękczyć ją w wodzie.

Dieta dla psa starego - zdrowie psa

Starsze psy mogą uskarżać się z powodu licznych przypadłości zdrowotnych. Bez wątpienia najczęstszymi schorzeniami dopadającymi starsze psy są: zaparcia, zaburzenia trawienia, niewydolność wątroby, zaćma, problemy z dziąsłami i wypadanie zębów.
Jeżeli właściciel dbał o swojego pupila i zabierał go na regularne wizyty do weterynarza, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dożyje on swoich dni w spokoju i nie będą go się imać żadne choroby i przypadłości zdrowotne.
Zewnętrznymi przejawami starzenia u psów są: problemy z chodzeniem (pojawienie się choroby zwyrodnieniowej, bądź dysplazji stawów biodrowych - problem w szczególności dotyczy psów ras dużych), wypadanie włosów i zaburzenia widzenia.

Szczególnym problemem u starszych zwierząt, który na szczęście pojawia się stosunkowo rzadko, jest ujawnienie się alergii na daną grupę pokarmową. Pies może uczulić się na dany produkt, bądź substancję w każdym weku i niestety nie ma uniwersalnego sposobu na wyleczenie tej przypadłości.

.Jedynym sposobem na zapobieżenie przykrym skutkom alergii pokarmowej jest karmienie zwierzęcia specjalną karmą, która zawiera bilans właściwych dlań składników i jest hipoalergiczna. Hipoalergiczna dieta dla psa seniora powinna być stosowana do końca życia zwierzęcia, co jest zapewne dość kłopotliwe zarówno dla samego właściciela jak i również dla zwierzęcia. W sklepach z artykułami zwierzęcymi znajdziemy karmę, która jest wypreparowana z myślą o zwierzętach starych i cierpiących zarówno z powodu alergii jak i również innych dolegliwości.

Tagi artykułu: