Udostępnij ten artykuł.

Dieta psa z przewlekłą niewydolnością nerek

Żywienie psa z przewlekłą niewydolnością nerek jest bardzo trudnym zadaniem, wymagającym specjalistycznej wiedzy, systematyczności i optymalnego doboru składników. Zachowanie pożądanych proporcji między poszczególnymi składnikami diety może sprawiać duże problemy, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie gotowej specjalistycznej karmy weterynaryjnej dostępnej w dobrych sklepach. Wybór karmy dla psa chorego na nerki powinien odbywać się przy udziale prowadzącego leczenie lekarza weterynarii, który posiada pełną wiedzę na temat stanu zdrowia i kondycji psa.

Zaburzenia równowag metabolicznej a dieta psa z przewlekłą niewydolnością nerek

Na skutek mocznicy psy tracą apetyt i stopniowo chudną. Bardzo ważne jest zatem, aby podawane jedzenie im smakowało, powodując tym samym wzrost jego podaży. W wyniku utraty zdolności wydalania fosforu wtórnie występująca nadczynność przytarczyc prowadzi do hipokalcemii, a w perspektywie do hiperkalcemii. Na skutek zaburzonej gospodarki wapniowej dochodzi niekiedy do powstawania ubytków w tkance kostnej z jednoczesnym powstawaniem zwapnień w tkankach miękkich.
Często spotykanym objawem przewlekłej niewydolności nerek u psów (PNN) jest wzrost ciśnienia tętniczego, które może być efektywnie ograniczany przez zmniejszenie poboru sodu. Zaburzony cykl rozrzedzania i zagęszczania moczu przez nerki prowadzi do intensywnego wypłukiwania witamin z ustroju. Komponując dietę dla psa z przewlekłą niewydolnością nerek, powinniśmy wziąć zatem pod uwagę wzrastające zapotrzebowanie właśnie na witaminy oraz wodę (pojawiający się wielomocz może doprowadzić o odwodnienia organizmu psa). Jeżeli pies wykazuje wodowstręt, zalecane jest rozwadnianie posiłków do konsystencji papki lub zupy. W skrajnych przypadkach wykorzystuje się metodę nawadniania podskórnego lub dożylną kroplówkę nawadniającą.

Karma dla psów z niewydolnością nerek Vet Life Renal

Karma dla psów z niewydolnością nerek Vet Life Renal

Skład diety

  • Dieta psa  z przewlekłą niewydolnością nerek powinna zawierać jedynie wysokosprawne białko, które ogranicza ilość niebezpiecznych metabolitów, i zapobiega procesowi wykorzystywania przez organizm własnych tkanek. Nadwyrężone zmianami chorobowymi nerki nie są w stanie usunąć z organizmu dużych ilości szkodliwych substancji azotowych powstałych w wyniku katabolizmu białek. Ograniczenie ilości spożywanych białek nie tylko wspomaga leczenie, ale także wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia psa.
  • Jeżeli chcemy efektywnie przeciwdziałać wtórnej nadczynności przytarczyc, warto ograniczyć podaż fosforu. Jego nadmierna ilość, która nie została usunięta przez szwankujące nerki, wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną organizmu u psa.
  • Wzbogacając dietę o przeciwutleniacze (m.in. witaminy E i C oraz flawonoidy), ograniczamy procesy degeneracyjne zachodzące w obrębie nefronów.
  • Obecność błonnika w diecie psa działa pobudzająco na spowolnione procesy trawienne. Włókna, które nierozpuszczaną się w wodzie, mechanicznie wspierają perystaltykę jelit, zaś rozpuszczalne – w wyniku fermentacji – wzbogacają  florę bakteryjną układu pokarmowego.

Niedobory białkowe w diecie „nerkowców” musza być uzupełniane innego rodzaju energią, np. węglowodanami i tłuszczami. Przy przewlekłej niewydolności nerek  u psów występują także wysokie niedobory witamin – przede wszystkim z grupy B i żelaza – które powinny być stale uzupełniane.

Specjalistyczne karmy weterynaryjne dla psów chorujących na niewydolność nerek  nie tylko zaspokajają zapotrzebowanie na wszystkie wyżej wymienione składniki diety, ale także charakteryzują się wysoką kalorycznością. Jest to bardzo ważne w przypadku psów, które nie są zainteresowane jedzeniem, osłabionych oraz mających skłonność do wymiotów.

Dieta psa z przewlekłą niewydolnością nerek Trovet Renal&Oxalate RID Canine

Karma dla psów chorujących na niewydolność nerek Trovet Renal&Oxalate RID Canine

Domowa dieta dla psa z niewydolnością nerek

Czworonogi, które nie są przyzwyczajone do gotowych karm, mogą być karmione w naturalny sposób. Podstawą domowej diety jest ryż, który uzupełniamy niewielkimi ilościami białego pieczywa lub rozgotowanych ziemniaków. Dzienna dawka mięsa nie może przekroczyć 200 gramów – zwierzęta w zaawansowanym stanie chorobowym nie powinny wcale jeść mięsa.  Głównym źródłem tłuszczów i nienasyconych kwasów tłuszczowych są wysokojakościowe, tłoczone na zimno oleje roślinne, które dodajemy do posiłku. Co jakiś czas warto dodawać do strawy marchewkę lub wmieszać osobno ugotowane, rozdrobnione jajko na twardo, które stanowi dobre źródło dobrze przyswajalnego białka i – co więcej – zawiera znikome ilości fosforu.
Produkty zawierające duże ilości fosforu, np. ryby czy konina, powinny zostać zupełnie wyeliminowane z diety psa. Najbardziej wskazane jest podawanie mięsa drobiowego oraz z rzadka wołowiny, która jest dobrym źródłem żelaza.

Jak ograniczyć podaż fosforu?

Aby obniżyć podaż fosforu, należy zmniejszyć udział kości w diecie, a jako źródło wapnia używać skorupek jaj kurzych, które posiadają właściwości wiążące jony fosforanowe, uniemożliwiając wchłanianie się fosforu w jelitach.
Kolejnym sposobem jest podawanie psu jedynie warzyw i owoców o niskiej zawartości fosforu m.in. gruszek, jabłek, pomarańczy, porzeczek, śliwek, kalafiora, kapusty, marchewki, pietruszki oraz pomidora. Owoce i warzywa podajemy wyłącznie po uprzednim ugotowaniu.

Rosół dla psa z przewlekłą niewydolnością nerek

Rosół dla psa z przewlekłą niewydolnością nerek

Pies nie lubi wody

„Dowadnianie” psa jest bardzo ważnym elementem diety. Im więcej wody przepłynie przez organizm, tym więcej produktów katabolitycznych zostanie zeń wypłukanych. Jeżeli nasz pies nie lubi wody w czystej postaci, warto gotować mu rosołki – wywary mięsne bez soli i przypraw, które pachną mięsem i są chętniej chłeptane przez nasze pupile. Dla uzyskania bardziej zwartej konsystencji możemy dodać odrobinę żelatyny.

Suplementy diety

Zanim zdecydujemy się na zakup jakiekolwiek suplementu diety, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. W zależności od stanu zdrowia, kondycji, wieku oraz ogólnego samopoczucia zwierzęcia, możemy stosować następujące preparaty: fosforan wapnia, węglan wapnia, chlorek potasu, multiwitamina dla psów (lub wit. C, E, B), wapń dla psów i siarczan żelaza (wymaga próby, bywa źle tolerowany przez zwierzęta).

Tagi artykułu: