Udostępnij ten artykuł.

Dla kogo Landseer?

Wybór psa to ważna życiowa decyzja. W końcu to od niej zależy, jak Ty i Twój pies będziecie się dogadywać przez następne kilkanaście lat. Być może wpadł Ci w oko pies rasy Landseer i zastanawiasz się, czy to będzie dobry wybór.

Dla kogo Landseer będzie dobrym towarzyszem?

Być może dla Ciebie, jeśli spełniasz warunki opisane w poniższym tekście.

Sprawdź, czy Landseer podoba Ci się wizualnie

Landseer to pies o silnej, majestatycznej budowie ciała. Jest zdecydowanie dużym psem – przedstawiciele tej rasy dorastają do 82 cm. Charakteryzuje się masywną głową i szyją, silnym opuszczonym ogonem oraz dużymi łapami. Ma łagodne spojrzenie. Włos Landseera jest długi, gęsty i delikatny w dotyku. Lekko faluje się na grzbiecie i udach. W jego umaszczeniu występują dwa kolory: biel i czerń. Biel dominuje na całym ciele, a gdzieniegdzie pojawiają się czarne łaty. Głowa jest zazwyczaj w całości czarna.

Więc dla kogo Landseer? Dla osób, którym podobają się duże psy. Również dla tych, którzy mają odpowiednie warunki do posiadania dużego zwierzęcia.

dla kogo landseer rasa psa

Weź pod uwagę charakter Landseera

Landseery są z natury bardzo łagodne. Od zawsze wyróżniała je wyjątkowa gotowość do obrony słabszych, w tym dzieci. Jako towarzysze są wierne i oddane. Potrzebują dużo uwagi i miłości. Nie są to psy ani głośne, ani agresywne. Dobrze czują się w towarzystwie człowieka. Są przyjazne i zrównoważone, a samotność bardzo źle na nie wpływa. Można zabierać je ze sobą praktycznie wszędzie, bo są odważne i towarzyskie. Oprócz tego charakteryzują się wyjątkową inteligencją i szybko się uczą.

Więc dla kogo Landseer? Dla osób, które szukają dobrego towarzysza dla swoich dzieci. Warunkiem koniecznym przy planowaniu zakupu Landseera jest gotowość do poświęcenia mu dużej ilości czasu, ponieważ źle znosi samotność.

Zwróć uwagę na przysposobienie Landseera

Cechą charakterystyczną Landeera jest to, że uwielbia on pływać. Jego łapy są do tego specjalnie przystosowane – palce połączone są błoną pławną. Uwielbia się ruszać – nie tylko pływać, ale również spacerować i biegać.

dla kogo landseer pies będzie idealny

Więc dla kogo Landseer? Dla osób aktywnych. Być może takich, które chcą, żeby ich pies towarzyszył im podczas letnich wyjazdów nad jezioro lub chcą wykorzystać go jako pomocnika przy pracy ratownika wodnego.

Przekonaj się, czy pielęgnacja nie będzie dla Ciebie uciążliwa

Pielęgnacja Landseera nie jest skomplikowana, aczkolwiek może okazać się dość droga. W założeniu bowiem, do utrzymania psa w czystości wystarczy regularna kąpiel i czesanie 1-2 razy w tygodniu. Jednak z powodu gęstej sierści, utrzymanie sierści Landseera może okazać się wyzwaniem dla mniej doświadczonych hodowców. Sierść wymaga dokładnego szczotkowania, ponieważ ma tendencję do filcowania, a usuwanie kołtunów powoduje powstanie trudnych do ukrycia ubytków sierści. Należy ją rozczesać również przed każdą kąpielą. Dodatkowo, jeśli włosie jest zniszczone lub przesuszone, należy używać specjalnych odżywek i szamponów, które przyspieszą regenerację. Do rutynowych kąpieli dobrze jest używać szamponu o delikatnym składzie.

Więc dla kogo Landseer? Dobrze jest, jeśli przyszły właściciel Landseera ma doświadczenie w pielęgnacji psów z długim i gęstym włosiem, jednak jego brak nie będzie go dyskwalifikował. Jest to tylko kwestia wyrobienia odpowiednich nawyków, które pozwolą na prawidłową pielęgnację.

dla kogo landseer pies

Wiedz, że dobre zdrowie Twojego psa to podstawa

Choć Landseery wyglądają na psy o końskim zdrowiu i ogromnej krzepie, mają pewne tendencje, o których warto wiedzieć przed zakupem takiego psa. Wykazują one skłonność do dysplazji biodrowej, której prawdopodobieństwo wzrasta, jeśli w okresie szczenięcym, a później również dorosłym, właściciel będzie przekarmiał swojego pupila. Oprócz tego może się zdarzyć, że Landseer będzie cierpiał z powodu choroby serca. Ta dolegliwość jest uważana za przenoszoną genetycznie wśród członków rasy Landseera. Dlatego żeby uniknąć problemów, po zakupie warto udać się do weterynarza i sprawdzić, czy z sercem naszego psa wszystko jest w porządku. Jeśli okaże się, że cierpi on na wadę serca, należy zmniejszyć intensywność codziennego wysiłku, bo w przeciwnym razie może pojawić się zadyszka, kaszel, a nawet zapaść.

Więc dla kogo Landseer? Dla osób, które mają świadomość, że posiadanie psa nie oznacza tylko chwalenia się nim przed znajomymi, ale wymaga również poświęcenia i troski.

Tagi artykułu: