Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego mój pies chodzi w kółko, zanim ułoży się do snu?

Pewnie każdy właściciel psa nie raz zastanawiał się nad tym, dlaczego jego ukochany pupil chodzi w kółko, zanim ułoży się do snu. Podobnie psy zachowują się również w innych podobnych sytuacjach. Przeczytaj – dlaczego mój pies chodzi w kółko, zanim ułoży się do snu. Sprawdź, dlaczego pies chodzi w kółko w różnych innych sytuacjach. Kiedy i dlaczego psy kręcą się w kółko?

Jeśli stawiasz sobie pytanie – dlaczego mój pies chodzi w kółko, zanim ułoży się do snu? – musisz wiedzieć, że nikt nie jest jak na razie do końca pewny przyczyny takiego zachowania u psów. Powstało jednak wiele różnych, bardziej lub mniej wiarygodnych i sensownych teorii na ten temat. Specjaliści i weterynarze twierdzą przy tym, że jest to nawyk pozostały jeszcze w czasach, gdy psy jako wilki żyły w stanie dzikim. A jak jest naprawdę? Sprawdź, dlaczego pies chodzi w kółko w różnych innych sytuacjach. Kiedy i dlaczego psy kręcą się w kółko? W jakim stopniu zachowania takie są dla psów naturalne?

pies chodzi w kółko zanim pójdzie spać

Dlaczego mój pies chodzi w kółko, zanim ułoży się do snu – legowisko

Okazuje się, że kręcenie się psa w kółko to zupełnie zwyczajne i naturalne zachowanie. Nie musimy się więc martwić, jeśli obserwujemy to u swojego pupila. Z jakiego jednak powodu przed spaniem psy wykonują tajemnicze kręgi wokół swojego posłania lub depcząc po nim, zanim się ostatecznie na nim umoszczą i zasną? Co oznacza ten dziwaczny psi rytuał? Dotąd powstało wiele niekiedy bardzo różnych teorii wyjaśniających omawiane zjawisko, dlaczego psy kręcą się w kółko. Najpopularniejszym jest pogląd, że psy kręcą się w kółko przed ułożeniem do sny dlatego, iż chcą w ten sposób ugnieść i umościć miejsce wybrane na legowisko. Jest to zachowanie atawistyczne odziedziczone po dzikich przodkach wilkach. W warunkach naturalnych ma to umożliwić przydeptanie i wygniecenie rosnących ziół, traw i liści w taki sposób, by powstało wygodne legowisko. Zimą z kolei zwierzak mości tak sobie dołek w śniegu. Inna teoria mówi z kolei, że psy z miejsca przyszłego legowiska odstraszają również w ten sposób insekty i gryzonie. Dreptanie wokół miejsca przeznaczonego na legowisko służyło więc zwyczajnemu wyrównaniu i zabezpieczeniu podłoża dla własnej wygody i komfortu spania. Zachowanie to do dzisiaj u psów stanowi coś w rodzaju budowania sobie własnego gniazda. My ludzie też mościmy sobie legowiska do spania, choć w manualnie bardziej zorganizowany sposób.

Dlaczego mój pies chodzi w kółko, zanim ułoży się do snu w legowisku

Dlaczego psy kręcą się w kółko przed snem – szukanie bezpieczeństwa

Kręcąc się w kółko, psy pokazują również innym pobratymcom (przodkowie psów wilki prowadzą stadny tryb życia), że wybrany fragment terytorium został przez nie „zajęty“ i nikt inny nie ma już do niego prawa. W tym celu psy mogą też ocierać się pyskiem i grzbietem o zajęte podłoże, by oznaczyć je swoim zapachem, jako już zajęte (zaznaczanie/oznaczanie swojego terenu, praw do danego terenu). Pies w naturalny sposób szuka ciepła, spokoju i bezpieczeństwa w miejscu zajmowanym do spania. Pies kręcąc się w kółko wącha też swoje legowisko dokładnie i z każdej strony. Moszcząc się szuka takiej pozycji i miejsca, z którego będzie miał możliwość dogodnej obserwacji otoczenia i szybkiej reakcji w razie niebezpieczeństwa. Zabezpiecza się przed nim jeszcze zanim zaśnie. W dzikim życiu w niebezpiecznej głuszy to bardzo ważna zapobiegliwość! Niegdyś zachowanie to decydowało nawet o życiu lub śmierci. Jednak dlaczego pies chodzi w kółko także dzisiaj, skoro już nie mieszka w lesie? Dlaczego po tylu tysiącach lat nasze rozpieszczone, udomowione pupile nie pozbyły się pierwotnych nawyków? Otóż obecnie psy faktycznie mieszkają bezpiecznie z ludźmi, więc mogą w pełni czuć się bezpiecznie. Jednak pewne zachowania odziedziczone od przodków nie zanikły i dają o sobie znać do dnia dzisiejszego. Mimo że dawno stały się już nieprzydatne, omawiane nawyki pozostaną w psim zachowaniu prawdopodobnie jeszcze bardzo długo.

Dlaczego psy kręcą się w kółko przed snem – własna bezpieczna nora

Podobne do kręcenia się w kółko na legowisku przed snem, jest też drapanie i „przekopywanie” przez psa koców, dywanów, pościeli na tapczanie, rzuconych na ziemię ręczników, swojego legowiska itp. To również pierwotne zjawisko atawistyczne, odziedziczone po przodkach. Psy naśladują w ten sposób zwyczajne wykopywanie nor. Takie zachowanie zapewnia im komfort i bezpieczeństwo. Psy mogą też chcieć kopać nory w czasie upałów i silnego nasłonecznienia, ponieważ takie wnętrze oferuje też spokojna ciemność i chłód, jako ochronę przed udarem cieplnym (przegrzaniem organizmu). Nora stanowi również naturalne, idealnie przytulne i ciepłe schronienie w czasie zimowych mrozów i śnieżyc. Nory chroniły przecież i zabezpieczały przodków psów zarówno przed niebezpieczeństwami, jak i przed przegrzaniem czy zamarznięciem.

kopanie przez psa bezpiecznej nory

Uwaga! Pamiętajmy jednak, że zbyt długie, niekiedy nawet całonocne krążenie psa wokół posłania nie musi być zjawiskiem naturalnym! W takim układzie powinno wzbudzić czujność właściciela zwierzaka. Dlaczego? Ponieważ taka nerwowość i bezsenność u psa może być sygnałem tego, że z psem coś jest nie w porządku. Może mieć na przykład jakieś problemy zdrowotne – np. biegunkę, choroby nerek, problemy neurologiczne, stan zapalny stawów, czy bóle nowotworowe). Mając psa trzeba go więc codziennie obserwować i reagować, gdy zauważymy u niego jakieś nieprawidłowości i dziwne zachowania. Jeśli zauważymy coś podejrzanego, należy zaprowadzić pupila do gabinetu weterynaryjnego i poprosić lekarza o diagnozę.

Dlaczego pies chodzi w kółko również w innych sytuacjach?

Psy kręcą się w kółko nie tylko przez snem, ale też jeszcze w paru innych sytuacjach życiowych, jak np. przed załatwieniem swoich potrzeb fizjologicznych (przed oddaniem kału i moczu), czy w sytuacji podekscytowania i radości, a także goniąc i próbując złapać swój ogon. Dlaczego psy kręcą się w kółko również w takich sytuacjach?

Dlaczego pies chodzi w kółko gdy chce się załatwić?

W przypadku chęci wypróżnienia się pies drepcze w kółko, by przygnieść rośliny, które mogłyby utrudniać mu spokojną defekację i siusianie. Nie ma więc w tym zachowaniu przy tej okazji niczego dziwnego. Naukowcy zjawisko to poobserwowali jednak dokładniej i doszli do wniosku, że można tu zastosować również zupełnie inną, dosyć dziwną teorię. Opiera się ona na zjawisku tzw. magnetorecepcji. Jest to zdolność niektórych organizmów żywych (np. pewnych mikroorganizmów, czy ptaków), polegająca na możliwości wykrywania zmienności natężenia ziemskiego pola magnetycznego. Zwierzęta takie idealnie orientują się przestrzennie dzięki temu mechanizmowi przystosowawczemu. Być może również i psy wykorzystują linie ziemskiego pola magnetycznego, aby wypróżniać się w konkretnym kierunku. Badacze obserwując wypróżniające się psy odnotowali, że preferują one załatwianie się ustawiając się przy tej okazji w osi północ-południe. Teza ta jest jednak na razie słabo poparta innymi badaniami. Pies kręci się w kółko przed wypróżnieniem również dlatego, że przecież bądź co bądź wystawia wtedy swoje skrywane zwykle i wrażliwe miejsca intymne na możliwość ataku. Musi więc dobrze wiedzieć, co dzieje się dookoła niego, a przede wszystkim z tyłu!

pies kręci się w kółko gdy się chce załatwić

Dlatego bardzo ważne jest nie tylko znalezienie odpowiedniego miejsca na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych, ale też zabezpieczenie się przed atakiem wrogów w tym momencie. Specjaliści zwracają ponadto uwagę, że psy znaczą przecież zawsze swój teren, więc rozsiane w pewnych miejscach feromonowi zapachy innych osobników mogą na naszego pupila działać odpychająco. Właśnie dlatego pies kręcąc się w kółko szuka odpowiednio neutralnego zapachowo miejsca na defekację lub oddanie moczu. Psy znakują też takie miejsca, a najlepiej sprawdzone uważają za swoje ulubione do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nie należy zatem poganiać psa, gdy ten kręci się zbyt długo szukając dogodnego miejsca na siusianie. Trzeba mu pozwolić na spokojne wyszukanie sobie jak najlepszego i najbezpieczniejszego miejsca.

Dlaczego pies chodzi w kółko goniąc za swoim ogonem?

To zjawisko trudno racjonalnie wytłumaczyć. Po co w ogóle psy mogą chcieć gonić własny ogon? Widok psa kręcącego się w kółko w pogoni za własnym ogonem jest co prawda śmieszny, jednak należy wiedzieć, że takie zachowanie oznacza poważne problemy. Na pewno nie jest to zabawa ze strony psa! U tak zachowujących się psów występują bowiem zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, nazywane u ludzi tzw. nerwicą natręctw. Takie kręcenie się w kółko za gonem dowodzi, że pies jest zaniedbywany i mocno brakuje mu kontaktu z człowiekiem. Z powodu braku ruchu, zabawy i szkolenia zwierzak odczuwa straszną nudę i narastającą frustrację. Więc dlaczego psy kręcą się w kółko w tej sytuacji? Ponieważ chcą okazać, że cierpią psychicznie, bo chcą kontaktu i bliskości, lecz nie jest to dla nich osiągalne. Taki zaniedbany emocjonalnie przez właściciela pies daje mu w ten sposób do zrozumienia, że gwałtownie potrzebuje zainteresowania z jego strony. Przy tej okazji naukowcy analizujący zachowania psów zauważyli, że najczęściej problemy takie mają psy z dużym temperamentem i ruchliwe, szczególnie owczarki niemieckie i bulteriery.

Tagi artykułu: