Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego mój pies mnie nie rozumie?

Żyjemy w świecie, który wymaga perfekcji. Porównujemy się z innymi i robimy wszystko, aby osiągać coraz lepsze wyniki. Pragniemy doskonale wyglądać, dużo zarabiać, stworzyć idealną rodzinę i otaczać się inspirującymi ludźmi. Nie ma w tym nic złego, o ile nasze wymagania nie będą przerysowane, a ich realizacja pozostanie w zasięgu rąk. Pamiętajmy jednak, że ideał to złudne pojęcie. Czy zawsze trzeba iść po trupach do celu?
No dobrze, ale jaki to ma związek z pytaniem zawartym w temacie? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, zachęcam do zapoznania się z niniejszym artykułem.

dlaczego pies mnie nie rozumie

Dlaczego mój pies mnie nie rozumie – dylematy właściciela psa

Relacja na linii właściciel – pies ma bardzo dużo wspólnego z relacjami międzyludzkimi. Także tutaj potrzebne jest wsparcie, zrozumienie i miłość. Pies, który czuje, że jest kochany, a właściciel akceptuje go takim, jaki jest, sprawia mniejsze problemy behawioralne i szybciej się uczy. Opiekunowie, którzy wymagają od swoich psiaków zbyt wiele, dyscyplinują i robią wszystko, aby szybciej pojęły komendy, muszą liczyć się z tym, że zwierzę nie będzie zmotywowane do działania. Większość ras psów lepiej reaguje na pozytywne metody szkoleniowe oparte na nagrodach słownych i rzeczowych. Podobnie jak ludzie zwierzęta źle reagują na stres, zamykają się w sobie i popełniają więcej błędów. Właściciel, który jest zorientowany wyłącznie na wykonywanie zadań i przechodzenie na wyższe etapy szkolenia,  przestaje traktować zwierzę jako przyjaciela i zaczyna je „tresować”, co daje na ogół skutek odwrotny do zamierzonego. Intencja wprawdzie nie jest zła, ale sposób realizacji celu może budzić zastrzeżenia…

dlaczego mój pies mnie nie rozumie

Dlaczego mój pies mnie nie rozumie – problemy behawioralne u psów

Zaakceptowanie faktu, że nasz pupil nie jest idealny, pomoże nam przeprowadzić szkolenie w sposób, który będzie satysfakcjonujący dla obydwu stron. Zrozumienie niektórych ćwiczeń i komend wymaga niekiedy kilku- albo kilkunastokrotnego powtórzenia. Jeżeli pies potrzebuje więcej czasu na przyswojenie ćwiczeń, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki i nie stosować kar. Brak zrozumienia i parcie na przód mogą powodować rozwój poważnych problemów behawioralnych. Pies, czując, że nie spełnia oczekiwań właściciela, zaczyna zachowywać się nerwowo i nieracjonalnie, np. szarpać smyczą, szczekać czy gryźć zabawki.

Zwierzę, otrzymując negatywny komunikat z naszej strony, reaguje na niego w specyficzny dla siebie sposób. Wyobraźmy sobie następującą sytuację:
 Jesteśmy w parku i prowadzimy pupila na smyczy. Nie zatrzymujemy się nawet na krok, podczas gdy pies próbuje uporczywie zerwać się ze smyczy i polecieć w sobie znanym kierunku. Widząc jego nerwowe zachowanie, nie reagujemy, tylko przyciągamy go ku sobie. Czy to odpowiednia reakcja? Raczej nie, bo mimo naszych starań, pies wciąż próbuje się zerwać. W tym miejscu rodzi się pytanie: Dlaczego mój pies mnie nie rozumie?

Dlaczego mój pies mnie nie rozumie? – jak powinniśmy postąpić gdy pies ciągnie na smyczy?

W przypadku, gdy pies przeciąga na smycz, nie powinniśmy się z nim siłować. Nie oznacza to też, że mamy mu ustąpić. Konsekwentne wychowanie polega na tłumaczeniu pewnych rzeczy i zainteresowaniu się naszym podopiecznym. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby przystanięcie i trzymanie smyczy bez jej przyciągania. Dopiero gdy pies się nieco uspokoi można pójść na przód.
Taki model zachowania pozwala efektywnie współpracować z psem i dawać mu do zrozumienia, że jesteśmy obok niego, obserwujemy reakcję i w każdej chwili możemy zainterweniować. Każde zwierzę potrzebuje uwagi i czasu na to, aby zbudować trwałą relację ze swoim opiekunem. Dając mu ten czas i wsłuchując się w jego potrzeby, możemy mieć pewność, że odwdzięczy się tym samym.

dlaczego mój pies ciągnie na smyczy

Dlaczego mój pies mnie nie rozumie – trudne czworonogi

U niektórych psów problemy behawioralne są na tyle poważne, że całkowicie zakłócają normalne funkcjonowanie. Jeżeli zatem okaże się, że twój pies – mimo starań i poświęconego czasu – nadal będzie zachowywał się nerwowo, odwracał wzrok i chodził w kółko, prawdopodobnie nadszedł czas na wizytę u specjalisty.

Warto pamiętać, że problemy behawioralne mogą dotyczyć wszystkich psów. Nawet w rasach, które są z natury łagodne, występują pewne odstępstwa. Jeżeli zatem zauważysz, że pies potrafi szczekać, warczeć i zachowywać się nieadekwatnie do sytuacji, reaguj! Wcześnie wykryte problemy behawioralne, można skutecznie leczyć.

Tagi artykułu: