Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego mokry pies śmierdzi?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego mimo częstych kąpieli ich pies śmierdzi. Całą sytuację dobrze podsumowuje lekarz weterynarii Dorota Sumińska, przekonując, że pies śmierdzi „mokrym psem” tylko wtedy, gdy jest mokry. W normalnych okolicznościach pachnie suszonymi grzybami.

Dlaczego mokry pies śmierdzi?

Psy mają bardzo niewiele gruczołów potowych; te nieliczne występują między palcami oraz w okolicach nosa. Gruczoły nie służą do chłodzenia, ale do pozostawiania informacji o stanie emocjonalnym naszego zwierzęcia – o jego radości, smutku, strachu czy miłości. Funkcję termoregulacyjną pełni natomiast pysk, dlatego tak ważne jest, aby pies noszący kaganiec mógł swobodnie oddychać. Zdecydowanie najlepszym rodzajem kagańca jest kaganiec fizjologiczny, który dopasowuje się do anatomicznych kształtów pyska i jest bezpieczny w użytkowaniu. Zdecydowanie odradzamy zakup kagańca nylonowego, tzw. weterynaryjnego, który szczelnie oplata pysk psa, nie dając mu możliwości zaczerpnięcia powietrza.

mokry pies Tornjak Samba

Tornjak SAMBA Dalmatinski Vrisak vel Emilka po kąpieli błotnej

Dlaczego mokry pies śmierdzi? – Gruczoły łojowe

Skóra psów zawiera dużo gruczołów łojowych, których wydzielina doskonale chroni przed zarazkami i zanieczyszczeniami, pokrywając skórę i włos. Warstwa powinna być możliwie jak najcieńsza, ponieważ jej głównym składnikiem jest łój. Nadmiar tłuszczu na skórze, oprócz tego że powoduje zatykanie się porów, jełczeje i zaczynają się w nim mnożyć bakterie; co więcej łój okropnie swędzi. Skóra z łojotokiem zaczyna chorować; zdarza się, że występują na niej łyse placki, jest podatna na infekcje i swędzenie. Taki łojotok może wywołać u zdrowego psa nadmierna pielęgnacja, która przyczynia się do dodatkowego pobudzenie gruczołów do silniejszego wydzielenia.

wycieranie sierści u psa

czy po kapieli pies śmierdzi czy pachnie? dla psiarzy to "specyficzny zapach"


Pamiętajmy, że pies to nie człowiek! Nawet najsłodszy i najbardziej uroczy czworonóg nie może być kąpany w szamponach i odżywkach przeznaczonych dla ludzi! Nigdy nie słuchajmy zaleceń osób, które twierdzą, że włos psa najlepiej myć w Garnierach czy innych cudach. Owszem, ludzkie szampony mogą być świetne, nadawać objętość i wygładzać włos, ale absolutnie nie nadają się dla zwierząt.

Tagi artykułu: