Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego pies je trawę?

     Jedzenie trawy przez psa nie powinno budzić niepokoju, o ile czworonóg nie robi tego nagminnie. Gdyby jednak zdarzyło się, że pies zjada trawę w dużych ilościach, a później wymiotuje, powinniśmy zastanowić się, czy wszystko z nim w porządku. W poniższym artykule omówimy najpowszechniejsze przyczyny zjadania tego nietypowego „przysmaku” oraz poradzimy właścicielom co robić w wypadku „uzależnienia”.

Przyczyny jedzenie trawy przez psa

    Najczęstszą przyczyną zjadania trawy u psówzapędy behawioralne. Psy jedzą niekiedy rzeczy, których normalnie nie powinny spożywać, gdyż nie są im niezbędne do prawidłowego rozwoju. Są to, np. trawa, papier, tworzywo sztuczne czy jakaś tkanina. W wielu przypadkach zwierzę je rzeczy niejadalne, gdyż jest ciekawe ich smaku. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczymy się na swoich błędach! Dość często czworonóg przeżuwa także z nudów lub dla zabawy.  Jeżeli pies zbyt często podjada nietypowe przekąski, skonsultujmy się z weterynarzem. Być może w grę wchodzą problemy neurologiczne.

   Innym powodem są zachcianki żywieniowe. Być może dieta pupila nie jest urozmaicona, a on sam cierpi z powodu niedoborów jakiejś substancji odżywczej.  Psy mogą jeść trawę również w celach oczyszczających,  by wywołać wymioty.

    Jeżeli nie chcemy, aby trawa zaszkodziła naszemu zwierzakowi, warto sprawdzić czy była wcześniej traktowana pestycydami lub nawozami. Większość preparatów do utrzymania trawników posiada informacje na opakowaniu, że nie jest bezpieczna dla zwierząt domowych.

Przed wizytą u weterynarza należy dokładnie przyjrzeć się czworonogowi i odpowiedzieć sobie na trzy pytania:

1.       Czy pies je trawę łapczywie?

2.       Czy pies wymiotuje po zjedzeniu trawy?

3.      Czy możemy zaobserwować pewnie schemat działania? Być może pies je trawę, kiedy nie otrzyma regularnego posiłku? Czy jest możliwe, aby robił to z głodu?

Jeżeli odpowiesz twierdząco na przynajmniej dwa z powyższych pytań, wiedz, że coś może być nie w porządku. To sygnał, że należy zgłosić się do weterynarza.

Dlaczego pies je trawę?

dlaczego pies je trawę

Tagi artykułu: