Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego pies liże swoje łapy

Może nieraz widzisz, jak Twój pies z wielkim zaangażowaniem liże łapy. Niektórzy się tym martwią, myślą, że to objawy jakiejś choroby u zwierzaka. Postaramy się wyjaśnić, kiedy i dlaczego pies liże swoje łapy.

 

Dlaczego mój pies liże łapy? Czy jest się czym niepokoić?

Sporadyczne wylizywanie łap nie jest powodem do zmartwienia. Problem pojawia się wtedy, gdy zwierzak zaczyna tak często lizać łapy, że pigmenty znajdujące się w skórze zaczynają wybarwiać sierść na różowo. Potem pojawiają się placki bez sierści. Wtedy na pewno trzeba się udać do weterynarza i przebadać psa. Dlaczego pies liże swoje łapy? Z różnych powodów.

Do jednych z najczęstszych zalicza się  rany, odciski, odparzenia albo insekty. Zdarza się, że liżąc łapy pies stara się walczyć ze świądem skóry, spowodowanym alergią. Do poważniejszych powodów zalicza się grzybicę, guzy, torbiele i stany zapalne na łapach i poduszkach.

dlaczego pies liże swoje łapy poradnik

Inne, nie zdrowotne przyczyny lizania łap przez psa

Behawioryści zwracają uwagę, że czasami uporczywe lizanie łap jest powodem zaburzeń psychicznych. Pies może przeżywać sporo stresów, które stara się rozładowywać właśnie wylizywaniem łap. Jest to tik nerwowy, podobny do obgryzania paznokci u ludzi. Lizanie łap go uspakaja. Zdarza się, że psy w ten sposób reagują na ból spowodowany na przykład uciskiem obroży na karku lub innymi niedogodnościami.

Niektóre psy reagują nerwowo, gdy zmieniają miejsce zamieszkania, właściciela lub w domu pojawia się nowy zwierzak lub dziecko.

Sporo psów liże łapy ponieważ się nudzi! Brak ruchu, kontaktu z człowiekiem i innymi zwierzętami doprowadza go stanu, w którym potrzebuje znaleźć sobie zajęcie. To zaczyna lizać swoje łapy.

Kiedy lizanie łap może być groźne dla zwierzaka?

Zdarza się, że pies zaczyna nie lizać, ale wręcz wygryzać sierść na łapach. Prowadzi do powstawania bolesnych ran i podrażnień skóry. Łapy stają się opuchnięte, krwawią lub nieprzyjemnie pachną, a pies zaczyna kuleć. W takiej sytuacji zawsze należy się jak najszybciej skonsultować ze specjalistą.

Jak zapobiegać lizaniu łap u psa?

Jeżeli stan zdrowia psa jest w porządku, należy starać się odwracać uwagę od lizania. Zwierzę przyzwyczajone do lizania, będzie starało się to robić przy każdej nadarzającej się uwagi. Staraj się poświęcać mu więcej uwagi. Daj więcej zabawek, gryzaków itp. Nie daj mu się nudzić.

Jeżeli lizanie łap jest spowodowane alergią, zmień psu dietę. Kup specjalna karmę dla alergików lub wyklucz z posiłków najbardziej podejrzane produkty. Najbardziej uczulające są: wołowina, drób, mleko, jaja, zboża, ryż, ziemniaki, pomidory. Czasami jedynym objawem alergii jest właśnie niepokój, nerwowość i lizanie łap czy innych części ciała. Zmiana diety może przynieść poprawę, ale czasami niezbędne jest leczenie sterydami.

Jeżeli pies liże łapy z powodu zaburzeń psychice, niezbędna może się okazać pomoc specjalisty. Behawiorysta ustali przyczynę zachowania psa i pomoże się z nią uporać. Psy, które liżą swoje łapy mogą cierpieć na lęk separacyjny, trudności z przystosowaniem się do otoczenia albo reagować agresywnie wobec niektórych ludzi czy zwierząt. Tak jak pisaliśmy wcześniej, lizanie jest formą odreagowania stresów.

border collie liże swoje łapy dlaczego

Jeżeli Twój pies liże łapy na tyle sporadycznie, że nie uważasz to za problem, nie musisz nic robić. Gorzej, jeśli pies robi to codziennie, co z czasem przyczynia się do większych problemów, powstawania ran i ubytków w sierści. Wtedy problem należy skonsultować z weterynarzem, który dokładnie przebada zwierzaka.

Tagi artykułu: