Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego pies łzawi?

Dlaczego pies łzawi? Jakie czynniki zewnętrzne mogą wywoływać łzawienie u psów? Czy łzawienie oczu u psa zawsze musi być objawem chorobowym? Oto najczęściej zadawane pytania, spróbujemy na nie odpowiedzieć. Zapraszamy do lektury.

Entropium i ektropium

Do stosunkowo częstych przypadłości okulistycznych powodujących nadmierne łzawienie oka u psa należą zaburzenia  związane ze złym ukształtowaniem powiek. Kiedy brzeg powiekowy podwija się w stronę gałki ocznej mówimy o entropium, kiedy wywija się na zewnątrz – ektropium. Nieprawidłowy kształt powieki u psa może w obydwu przypadkach prowadzić do uszkodzenia oka. Jest to związane z nieprawidłowym rozprowadzaniem filmu łzowego i większym narażeniem oka na czynniki środowiskowe. W przypadku wywinięcia - oko może być drażnione przez rzęsy, dając uczucie piasku pod powiekami. Długie drażnienie przyczynia się do uszkodzenia rogówki, na której z czasem może pojawiać się owrzodzenie. Choroba może mieć charakter nabyty albo wrodzony. Do wad nabytych dochodzi między innymi po urazie, na skutek odwodnienia lub silnego stanu zapalnego spojówek. Wrodzone wady dotyczą najczęściej psów i mogą ujawnić się zaraz po narodzinach lub w okresie wzrostu. Rasami predysponowanymi do entropium są: chow chow, buldog angielski, seter irlandzki, labrador, golden retriever, bernardyn oraz shar pei. Ektropium występuje z kolei u psów z dużą ilością luźnej skóry w obrębie kufy tzn. bloodhundów, cocker spanieli, bernardynów oraz retrieverów.

Skórzak oka u psa

Inną przypadłością wywołującą łzotoki jest tzw. skórzak, czyli fragment owłosionej skóry wykształcający się w wyniku nieprawidłowego rozwoju w obrębie spojówki bądź rogówki. Sierść, która porasta skórzaka, uraża spojówkę i rogówkę oka, powodując silne łzawienie. Objawy są podobne do tych, które występują w przypadku pojawienia się ciała obcego. Jeżeli stan zapalny spojówki pojawi się tylko w jednym oku, możliwe, że przyczyną jest ciało obce. Najbardziej niebezpieczne są źdźbła traw z haczykami utrudniającymi ich usunięcie. Jeżeli podejrzewamy, że w oku naszego pupila znajduje się drażniące ciało obce , należy wziąć pomocnika, przytrzymać psa i poświecić w oko latarką. Jeżeli zauważymy ciało obce, nie próbujemy go oczywiście usuwać, gdyż nieopatrznie możemy spowodować zranienie gałki ocznej. W takiej sytuacji udajemy się czym prędzej do weterynarza.

 

Zapalenie spojówek

Jeżeli oczy psa robią się czerwone i łzawią po nocy, przyczyną jest najprawdopodobniej zapalenie spojówek. Jeżeli przy tym pies nie ma podwyższonej temperatury ciała i zachowuje się normalni, schorzenie nie jest groźne, co nie znaczy jednak, że nie wymaga konsultacji z weterynarzem.

Łzawienie połączone z pojawieniem się ropnej wydzieliny świadczy najczęściej o ropnym zapaleniu spojówek u psa. W takiej sytuacji weterynarz może przepisać krople lub maść z antybiotykiem. Jeżeli antybiotyk okaże się nieskuteczny, bardzo możliwe że nasz piesek cierpi na entropię. Jedyną, sprawdzoną metodą leczenia jest mały zabieg chirurgiczny – łatwy do przeprowadzenia.

Uraz mechaniczny

Bardzo często przyczyną uszkodzenia oka psa jest uraz mechaniczny, który powstał w czasie zabawy lub podczas bójki z kotem. Warto pamiętać, że koty skupiają się na ataku newralgicznych partii ciała przeciwnika, dlatego często atakują wrażliwe okolice oczu psa – tym samym dają sobie czas na ucieczkę. Urazy są niezwykle niebezpiecznie zważywszy na obecność na kocich pazurach bakterii, które zostają wprowadzone w czasie urazu do różnych struktur oka. Na samym początku objawy mogą być niezauważone przez właściciela; dopiero po pewnym czasie pojawia się mocne łzawienie, bolesność i stan zapalny. Brak leczenia lub zbyt późne zgłoszenie się do weterynarza mogą skutkować poważnymi zmianami chorobowymi, utratą zdolności widzenia lub też utratą oka. Z tego względu tak ważna jest szybka reakcja przy każdym podejrzeniu urazu i zaobserwowaniu objawów świadczących o mechanicznym uszkodzeniu gałki ocznej.

Tagi artykułu: