Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego pies merda ogonem?

Czy energiczne merdanie ogonem zawsze oznacza chęć do zabawy i zbliżenia się do opiekuna? Jak interpretować psie zachowania? Co mówi pies, kiedy merda ogonem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule "Dlaczego pies merda ogonem?". Zapraszamy do lektury!

Słowniczek – jak interpretować psie zachowania?

  • Merdanie ogonem – powszechnie uznaje się, że merdanie ogonem jest oznaką radości. Oczywiście jest w tym dużo prawdy, niemniej pamiętajmy, że kiedy pies merda ogonem, nie musi być wcale szczęśliwy – merdanie jest bowiem oznaką ekscytacji, która może mieć różne podłoże.
  • Merdanie opuszczonym ogonem przy jednoczesnym schyleniu głowy – wyraz uległości. Pies boi się reakcji swojego pana, albo chce pokazać, że jest mu podległy.
  • Powolne merdanie ogonem – pysk może być lekko otwarty, spojrzenie spokojne, uszy niestojące: pies jest spokojny i zadowolony.
  • Merdający wysoko ogon, najeżona sierść i odsłonięte zęby – pies manifestuje swoją siłę, chce sprawiać wrażenie większego niż jest. Ma to na celu odstraszenie przeciwnika.
  • Ogon schowany między nogami, uszy położone po sobie – pies manifestuje swoją słabość, stara się wydawać mniejszy niż jest w rzeczywistości, niekiedy oddaje także mocz. Taka postawa świadczy o uległości.
  • Ogon merda energicznie, łokcie na podłożu, zad podniesiony do góry – pies zachęca nas do podjęcia aktywności i zabawy. Niekiedy także skacze, odbiega lekko w tył, po czym szybko wraca do pozycji wyjściowej.
  • Kołowe merdanie ogonem – to jeden z najbardziej interesujących elementów psiego języka. Kołowe merdanie wyraża stan wysokiego zadowolenia i radości, nastrój zabawowy.

Dlaczego pies merda ogonem?

Merdanie ogonem psa Dalmatyńczyka

W prawo – w lewo

Skoro już wiemy, że psi ogon wskazuje na nastrój naszego pupila, możemy iść o krok dalej. Otóż stosunkowo niedawno włoscy naukowcy odkryli, że kierunek machania ogonem jest mocno związany z asymetrią pracy półkul mózgowych. Co więcej psy potrafią także w pewnym stopniu komunikować się między sobą przez merdanie.
Wyniki badań są dość zaskakujące. Zdaniem naukowców psy machają ogonem w prawo, kiedy są zadowolone, np. kiedy dostają posiłek albo widzą swojego pana, a w lewo, gdy są narażone na stres lub niepokój. Dzieje się tak, ponieważ w czasie merdania ogonem w lewo aktywuje się prawa półkula mózgowa, a w prawo – lewa. Ta ciekawa zależność umożliwia wychwycenie nastawienia innych czworonogów do interakcji; kiedy psy widzą przedstawiciela swego gatunku żwawo poruszającego ogonem w lewo, ich puls przyspiesza i stają się dość nerwowe. Kiedy pies macha ogonem w prawo, są w pełni spokojne i zrelaksowane.
Dlaczego tak się dzieje? Możliwości są dwie – albo w grę wchodzi „transfer emocjonalny”, czyli podświadome podejmowanie nastroju innego czworonoga i dostosowanie się do niego, albo próba wzajemnego ostrzegania się przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Ciekawostka!

Psy nie merdają ogonem w samotności bez względu na to, czy pozostają w dobrym, czy złym nastroju. 

Tagi artykułu: