Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego pies się trzęsie?

Zwierzęta miewają czasem dziwne, trudno wytłumaczalne zachowania. Tak właśnie bywa z psami czy kotami. Weźmy na przykład takie dreszcze – czy to wyłącznie efekt przeziębienia? Przecież nawet psy owinięte w urocze kocyki czy zwierzęce kurteczki mogą doświadczyć trzęsących dreszczy. 

To dlatego, że niskie temperatury nie są jedyną rzeczą, która powoduje, że nasi futrzani przyjaciele mogą zadrżeć! Masz psa i zastanawiasz się nad przyczynami jego pewnych zachować?

Konieczne przeczytaj ten artykuł i jeszcze dziś sprawdź, dlaczego pies się trzęsie Czy to wyłącznie wynik choroby?

Dlaczego pies się trzęsie?

Wiele rzeczy może powodować dreszcze lub drżenie psa. Psy często drżą z zupełnie nieszkodliwych powodów. Jednak czasami ich dreszcze mogą być wręcz wołaniem o pomoc. Może to wynikać z radości, że jesteś w domu, lub stanowi efekt jedzenia czegoś toksycznego i otrucia. Co jeszcze może powodować, że pies drży? Ponadto kiedy dokładnie należy podjąć stanowcze działania w związku z tym? Jakie są najczęstsze powody, dla których pies drży lub trzęsie się? Czy konieczne jest leczenie? Kiedy powinieneś porozmawiać z weterynarzem? Oto podajemy najczęstsze powody, dla których psy wpadają w taki właśnie stan. Podpowiadamy też, co można wtedy zrobić, aby w razie potrzeby im pomóc!

Dlaczego pies się trzęsie - zbytni chłód i nadmierne wyziębienie organizmu.

Najprostszą odpowiedzią na pytanie „Dlaczego Twój pies się trzęsie?”, jest to, że może się po prostu nadmiernie wyziębił. Drżenie ciała w zbyt zimnym otoczeniu, jest jego mimowolną reakcją. To rzecz zupełnie naturalna. Taka reakcja organizmu ma na celu wywołanie lepszego pompowania krwi, w celu podniesienia temperatury ciała. Drżenie mięśni to ich swoisty ruch, a więc wytwarza też ciepło. Obie te funkcje razem zapobiegają hipotermii, czyli nadmiernemu wychłodzeniu, a nawet śmierci z tego powodu.

dlaczego pies się trzęsie porady dla właściciela

My ludzie reagujemy na zimno dokładnie w taki sam sposób. Mniejsze psy, takie jak np. Chichuachua czy York, mogą być bardziej podatne pod tym względem na dreszcze, niż większe rasy. Jest tak, ze względu na brak masy ciała i odpowiedniej izolacji. Co powinniśmy zrobić gdy nasz pies trzęsie się z zimna? Otóż, jeśli Twój pies nie radzi sobie dobrze na chłodzie i mrozie, rozważ ograniczenie jego ekspozycji na te czynniki. Postarajmy się o kuwetę, niech malutki psiak załatwia się do niej. A na dwór wychodźmy z nim np. tylko raz dziennie. Sweterek czy psia kurteczka również mogą pomóc lepiej zachować ciepło i złagodzą dreszcze.

Pamiętajmy też, by miejsce psa, jego legowisko było ciepłe i przytulne. Dotyczy to szczególnie psów podwórzowych. Ich buda musi być ciepła, chroniąca przed wiatrem i deszczem. Jeśli pies często drży, daje tym dowód, że tak nie jest. Legowisko dla psa w pobliżu kaloryfera czy otworu grzewczego też nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Rozhartowuje i może być przyczyną wynikających z tego problemów zdrowotnych.

Pies się trzęsie bo jest podekscytowany

Wiele psów drży i trzęsie się również, gdy są szczęśliwe lub podekscytowane. To swoisty efekt pobudzenia emocjonalnego. Jest też teoria głosząca, że to zewnętrzna manifestacja intensywnych pozytywnych emocji. Nie ma więc niebezpieczeństwa w tym rodzaju dreszczy. Najprawdopodobniej zjawisko to zatrzyma się u pupila, gdy się oswoi z sytuacją i uspokoi. Czy można mu w tym pomóc? W większości przypadków możemy spokojnie zignorować tego typu dreszcze. Jednak niektórzy behawioryści eksperci od psich zachowań, jak np. Cesar Millan ostrzegają też. Dlaczego? Ponieważ taki wiecznie podekscytowany psiak może przez to stać się ogólnie nadmiernie nadpobudliwy. Zbyt często powtarzające się zachowanie tego typu powinno więc być powstrzymane. Zaleca się nagradzanie w tym celu psa, za zrelaksowane zachowanie i odwracanie od niego wzroku, gdy się zbyt ekscytująco zachowuje.

Dlaczego pies się trzęsie - stres, niepokój i strach u psa

Inne intensywne emocje, które także mogą powodować trzęsawki i dreszcze, to strach i niepokój, bo rodzi to nadmierny stres. W tym przypadku dreszcze nie są szkodliwe same w sobie. Jednak stres nie jest dobry dla Twojego psa tak samo jak i dla Ciebie. Co powinniśmy wtedy uczynić? Najlepiej postarać się uspokoić psa i jeśli to możliwe, usunąć źródło nadmiernego niepokoju i strachu, czyli stresu.

Przykładowo, Twój pies ma skłonność do drżenia podczas burzy. Spróbuj wtedy pomóc mu zachować spokój, wprowadzając zabawki terapeutyczne lub maskując odgłosy grzmotów (np. niegłośną muzyką). Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zauważysz, że coś konsekwentnie powoduje, że Twój psiak zaczyna drżeć, spróbuj przekierować jego uwagę. Pamiętaj też, że przecież psy są ogólnie bardzo spostrzegawcze.

Jeśli więcTy jako opiekun jesteś zestresowany, niespokojny lub przestraszony, to Twój pies bardzo dobrze rozpozna te emocje i odpowie podobnie. Po prostu Twoje emocje udzielą się także i psu. Gdy jednak w takich stresowych sytuacjach zachowujesz spokój i ignorujesz stresor, Twój pies też to wyczuje i stwierdzi, że nie ma się o co martwić. Innymi słowy, Twoja pewność siebie doda też takiej pewności Twojemu psu. Twój strach, wywoła natomiast strach i stres u Twojego psa.

Dlaczego pies się trzęsie - szukanie uwagi u swojego właściciela

Jeśli będziesz pocieszać swojego psa za każdym razem, gdy się trzęsie, nabierze złego nawyku. O co chodzi? Otóż Twój pies może wtedy nauczyć się, że taka telepka stanowi doskonały sposób na zwrócenie Twojej uwagi. Niektóre psy robią to nawet wtedy, gdy błagają o jedzenie, gdy właściciel robi im dietę odchudzającą. Wszystko po to, by zdobyć współczucie. Co powinieneś z tym zrobić? Behawiorysta Cesar Millan zwraca uwagę, że chociaż to zachowanie nie jest szczególnie szkodliwe, wzmacnianie go nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie ma innego powodu, dla którego Twój pies może drżeć, najlepiej więc ignorować takie cwane zachowanie naszego pupila.

Dlaczego pies się trzęsie bo może jest chory lub coś go boli

Dreszcze u psa mogą także oznaczać, że Twój pupil cierpi z jakiegoś powodu. Pies być może ma jakąś chorobę. Dreszcze i drżenie mięśni mogą być objawami niekiedy nawet poważnych schorzeń, takich jak np. nosówka. Może to również oznaczać hipoglikemię, chorobę Addisona i zapalną chorobę mózgu, a także bardziej powszechne dolegliwości, jak rozstrój żołądka. Ciągłe dreszcze mogą też być oznaką tak zwanego uogólnionego zespołu drżenia, zwanego również zespołem wstrząsów.

Często stan taki stanowi efekt przewlekłej choroby, którą można złagodzić za pomocą leków. Co jeszcze można wtedy zrobić? Powinno się też wtedy poszukać dodatkowych innych oznak choroby lub urazu. Łatwiej będzie wtedy zdiagnozować co psu może dolegać. Jeśli zaś dreszczom towarzyszy też nietypowe zachowanie u Twojego psa, natychmiast skontaktuj się wtedy z lekarzem weterynarii. Opowiedz mu koniecznie o wszystkich zaobserwowanych objawach, nawet, jeśli wyglądają na pozornie ze sobą niezwiązane.

dlaczego pies się trzęsie na storość

Dlaczego pies się trzęsie – starość.

Często zdarza się, że osłabienie mięśni nóg powoduje drżenie i trzęsawki u psa. Może to być efekt problemów zdrowotnych jak np. dysplazja stawowa, czy jakieś kłopoty neurologiczne. Często jednak pojawia się niestety wraz z wiekiem zwierzęcia. Dreszcze mogą być również oznaką reumatoidalnego zapalenia stawów, lub bólu stawów wynikającego z jakiejś jeszcze innej przyczyny.

Co powinieneś wtedy zrobić? Otóż jeśli zauważysz, że Twój starzejący się piesek zaczyna się trząść, najlepiej poproś o pomoc lekarza weterynarii. Ten zbada go i wyda diagnozę, jaka może być tego przyczyna. Obecnie jest wiele możliwości kompleksowych badań u psów, włącznie z tomografią komputerową. Wiele takich schorzeń wieku podeszłego u zwierząt można też skutecznie zaleczyć i przynieść pożądaną ulgę.

Dlaczego pies sie trzęsie - drżenie a napady padaczkowe.

Normalne dreszcze i drżenie to jednak coś zupełnie innego niż taki atak, napad. Jeśli taka reakcja się przydarzy u psa, to mięśnie napinają się wtedy niemal do granic możliwości. Zwierzę traci przy tym zarówno mobilność, jak i świadomość tego, co dzieje się w otoczeniu. Zwykle ma wtedy bardziej lub mniej wywalony język i zaciśnięte szczęki. Ciężko mu oddychać. Taki nagły napad silnych drgawek, to atak padaczki. Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę ma napady padaczkowe i nie było jeszcze leczone z tego powodu, zareaguj!

Zabierz je jak najszybciej do lekarza weterynarii! Chociaż większość przyczyn drżenia u psów jest stosunkowo nieszkodliwa, najlepiej skontaktować się w tym celu z weterynarzem. Jeśli zastanawiasz się, "dlaczego pies się trzęsie", tylko weterynarz może ostatecznie wyjaśnić, co powoduje ten stan. Lekarz na pewno zdiagnozuje też, czy z pupilem dzieje się coś poważnego. Czy to raczej nic groźnego, czym należałoby się martwić. Nawet jeśli nie ma powodów do obaw, to dopiero po ocenie lekarza weterynarii ostatecznie zyskasz ewidentny spokój.

Dlaczego pies się trzęsie – kiedy odwiedzić weterynarza?

Już wiesz, że psy trzęsą się i drżą z różnych powodów. Może to być z podniecenia, bólu, choroby czy starości, a bywa nawet powodowane nudnościami i wymiotami. Trzęsienie się i drżenie mogą być też niekiedy objawami czegoś poważnego, np. zatrucia, urazu, choroby nerek, czy urazu. Przyjrzyj się więc pupilowi i postaraj się zaobserwować, czy nie towarzyszy temu np. biegunka, wymioty, lub kulawizna i utykanie. Następnie jak najszybciej, najlepiej natychmiast udaj się i porozmawiaj ze swoim weterynarzem.

Tagi artykułu: