Udostępnij ten artykuł.

Dlaczego psy i wilki wyją do księżyca?

Dlaczego psy i wilki wyją? Zjawisko to budzi zwykle wiele znaków zapytania. O ile wycie wilków obserwujemy tylko na filmach przyrodniczych, to wycie psów często dotyczy naszych własnych domowych pupili. Dlaczego więc psy i wilki tak się zachowują? Czy to oznacza coś złego? Konieczne dowiedz się, dlaczego psy i wilki wyją? Przeczytaj jak zachowuje się wyjący pies i wilk. Jeszcze dziś sprawdź, kiedy najczęściej można usłyszeć wycie wilków i wycie psów?

Często zdarza się tak, że gdy wychodzimy z domu, zostawiając psa samego, to zwierzak zaczyna wyć, skomleć i szczekać pod naszą nieobecność. Robimy sobie wtedy wrogów wśród sąsiadów, którzy nie chcą codziennie wysłuchiwać kilkugodzinnego wycia za ścianą. Gdy zezłoszczeni wezwą policję, można wtedy otrzymać mandat za zakłócanie porządku i miru domowego. To nierzadki problem właścicieli psów. Warto, więc dowiedzieć się, dlaczego psy i wilki wyją? Czy można coś na to u psów poradzić i jak to zrobić?

dlaczego psy i wilki wyją

Czy wilki i psy wyją do Księżyca?

Scenę wilka wyjącego do księżyca nocą można zobaczyć w wielu filmach i książkach. Czy jednak jest to zjawisko występujące w rzeczywistości? Absolutnie nie jest to żadna prawidłowość i jeśli się wydarza czasem, to wyłącznie przypadkowo. Księżyc owszem ma wpływ na życie na Ziemi, jednak nie deprymuje zachowania psowatych. Około 3-4 mld lat temu, Księżyc był jeszcze młodą planetą krążącą dużo bliżej Ziemi (ok. 150 tys. km os Ziemi, podczas gdy obecnie jest to ok. 400 tys. km). Jego wpływ na nasz glob był więc znacznie silniejszy niż teraz. Wywoływał pływy morskie i oceaniczne znacznie wyższe od obecnych. Krążąca woda wdzierała się więc daleko w głąb lądów, skąd porywała i przemieszczała luźny materiał mineralny. Wielu biologów ewolucjonistów uważa obecnie, że to mocno zbełtane i nieustannie krążące środowisko utworzyło tzw. „bulion pierwotny”. Umożliwił on powstanie i rozwój życia na Ziemi. Obecnie jednak pływy tworzone bliskością Księżyca są niewielkie i na pewno nie mają one znaczenia dla zachowania się psowatych. Również barwa i jasność Księżyca na to nie wpływa, poprawia jedynie jakość polowania w ciemnościach nocy. Powodem, dla którego w filmach pokazuje się zwykle wycie wilków na tle jasnego Księżyca jest fakt, że zwyczajnie najlepiej je wtedy widać, a cala sytuacja w zamierzony sposób wzbudza większą grozę. Kontrast wilka wyjącego na tle Księżyca, ukazuje groźne zwierzę, sugerując jeszcze groźniejszą sytuację, jaka ma się pojawić za chwilę. To idealny scenariusz filmowego horroru lub dramatu. Pytanie – czy psy i wilki wyją do Księżyca – jest, więc zupełnie nietrafne. Powinniśmy raczej zapytać, – dlaczego psy i wilki wyją?

dlaczego wilki wyją

Dlaczego i kiedy można usłyszeć wycie wilków?

Wycie wilków usłyszymy i w dzień i w nocy. Najczęściej wilki wyją jednak wieczorem, pomiędzy godziną 20 i 24, a także wcześnie rano (ok. godziny 3 lub 4, czy 5 nad ranem). Wycie wilków jest też uzależnione od długości dnia i nocy, pory roku oraz aktualnej fazy księżyca. Generalnie, jak zatem widać – nie można mówić o tym, że wilki wyją głównie czy tylko do Księżyca. Badania robione na wilkach (m.in. w Puszczy Białowieskiej, w USA czy Kanadzie) dowodzą, że ich wycie stanowi głównie sposób komunikacji. Wyciem wilki komunikują się pomiędzy sobą i zacieśniają więzy grupy-watahy. Oznajmiają w ten sposób stadu swoje aktualne położenie – „ja tu jestem” – lokalizując się w lesie. Ułatwia im to pod wieloma względami życie. Samotne osobniki mogą w ten sposób wyszukać sobie nowe stado lub partnera. Młode nawołują tak swoich rodziców, wzywając do nory w razie niebezpieczeństwa, sygnalizując czas karmienia i szukając ich w terenie. Cała wilcza wataha wyciem ogłasza też po całej okolicy, że dany obszar został przez nią zajęty i stanowi jej terytorium i rewir łowiecki. Inne wilki nie powinny, więc ryzykować wkraczania na nie swój teren. Wycie wilków ma tu odstraszać inne stada grożąc, że spotkanie dwóch niezależnych watah będzie zagrożone bezpośrednią i krwawą walką. W trakcie takich potyczek może nawet dochodzić do zagryzień słabszych osobników przez wilki przeciwnej watahy.

Radosne wycie wilków kończy też udane polowanie, przywołując członków stada do jedzenia i odstraszając intruzów mogących czyhać na kradzież resztek. Wiki radosnym wyciem cieszą się też, gdy wszyscy członkowie watahy szczęśliwie wrócą z łowów. Księżyc ma z wyciem wilków tylko taki związek, że moment jego wzejścia w czasie ciemnych letnich nocy stanowi dla tych zwierząt sygnał do wyruszenia na polowanie. Wilki wyją wtedy, ale nie do Księżyca, lecz aby zwołać w ten sposób watahę na wspólne łowy.

wycie wilków

Charakter i zmienność wycia u wilków

W ciągu roku intensywność wycia grupowego wilków jest zmienna. Najmniejsza jest na początku wychowu szczeniąt, ponieważ wilki nie mogą wtedy zdradzać położenia nory z młodymi. Siła rzeczy wilki w tym okresie nie wokalizują. Wycie wilków przybiera natomiast największą intensywność w czasie lata i jesieni. W tym czasie podchowane szczenięta uczą się porozumiewać wyciem. Drugi okres intensywnej wokalizacji wilków przypada na wspomniany okres rui (w styczniu i lutym), gdy samce wyciem nawołują się z samicami. Wycie wilków jest bardzo charakterystyczne i różni się swym zorganizowaniem od wycia u psów. Najpierw zaczyna wyć pojedynczy głos zwykle dominującego samca. Dopiero po nim zaczynają dołączać się do niego kolejne osobniki, włącznie z dominującą waderą na czele. Dźwięk wycia jest przy tym smętny, jednostajny i trwa od kilku do kilkunastu sekund. Wilki często też powtarzają wycie raz za razem, przy czym jedna taka sesja może trwać nawet do 2 minut.

Czy wycie psów ma to samo podłoże co wycie wilków?

Współcześnie psy domowe ewolucyjnie Dalego odbiegły od swoich przodków wilków. Udomowienie psa mogło mieć miejsce nawet i 30 tys. lat temu (to nadal kwestia dyskusyjna). Mimo tak odległego czasu, psy wciąż mają wiele wspólnego z wilkami. Na przykład odkryto, że kod genetyczny DNA psów i wilków jest zgodny nawet w 99%! Jednak psy nieco inaczej się odżywiają (nie polują), wiodą inny tryb życia, mają inny wygląd i9 są bardzo przywiązane do ludzi. Zwykle też radośnie szczekają i popiskują, zamiast używać charakterystycznego dla wilków sposobu porozumiewania się poprzez wycie. Wyjący pies nie jest, więc częstym widokiem. Jednak nie wycie psów nie zanikło zupełnie, a dotyczy raczej nieco innych sytuacji. Naukowcy twierdzą też, że wycie psów, podobnie jak i pierwotne wycie wilków, nadal jest obecne w genach tych zwierząt. Chcąc, więc zrozumieć, dlaczego udomowiony pies chce czasem wyć, należy przy tym za każdym razem odnosić się do sposobu porozumiewania się wilków za pomocą wokalizacji.

dlaczego psy i wilki wyją do księżyca

Wycie psów jako nawoływanie stadne

 Wilcza rodziną jest wataha, lecz psie stado i jednocześnie cały najbliższy świat stanowi ludzka rodzina. Dlatego więc, gdy cała ludzka rodzina wychodzi do pracy, na zakupy czy do szkoły, pozostawiony samotnie w domu pies podejmuje próby przywołania swoich bliskich do siebie, za pomocą wycia. Stad też psia frustracja i niszczenie przedmiotów. Zwierzaka należy wiec od małego uczyć zostawania samemu w domu, by nie obawiał się samotności i porzucenia. Wycie psa odpowiada tu nawoływaniu się wilczej watahy za pomocą wycia. Tak samo wyciem nawołują się też samotne i zagubione wilki. Wycie psa niewiele ma jednak wspólnego ze śmiercią, jak głosi wiele legend i plotek. To tylko jeden ze sposób zwykłej psiej komunikacji wokalnej. Wyjący pies wie, że będzie słyszany o wiele dalej, niż gdyby szczekał, czy skomlał. Woła właściciela do siebie w ten sposób, nie wiedząc wcale, że ten mógł akurat stracić życie. Takie sytuacje to czysty przypadek, wedle naukowców.

Każdy pies ma indywidualną tonacje głosu

Tak samo głosem różnimy się i my ludzie. Psy rozpoznają się więc na odległość właśnie po głosie. Wycie psów służy też przekazaniu różnych wiadomości i podobnie jak u wilków, informuje: o prawach do terytorium, ostrzega by rywale trzymali się z daleka, umożliwia lokalizację z innymi psami i znalezienie towarzystwa. Wyjący pies zawsze też czuje sie pewnie na swoim terytorium, jeśli jest inaczej, to nie będzie innych prowokować wyciem. Psy wyją, więc z powodu smutku, samotności i pragnienia towarzystwa, często też ze strachu z powodu pozostawienia ich samych w domu, lub zamknięcia w osobnym pomieszczeniu. Wyjący pies informuje wtedy i o samotności i o poczuciu zagrożenia. Współczujące zawracanie do psa, bo ten wyje, tylko wzmaga w nim takie zachowanie. Aby pies nie wył, od szczenięcia trzeba go uczyć samotnego zostawania w domu, gdy trzeba.

wycie psa do księżyca

Czasem psy wyją chóralnie podobnie jak wilki

 Takie wycie całego stada psów służy dodatkowo także zacieśnianiu więzów stada i obwieszczaniu jego terytorium (np. sfora psów zaprzęgowych). Tak wyje też sfora psów myśliwskich na polowaniu, wspólnie oznajmiając zdobycz. Psy też czasem, gdy sytuacja tego wymaga wyją w nocy, ale podobnie jak i wilki, nie wyją wcale do księżyca. W nocy jest po prostu ciszej i przez to dalej niesie się głos. Czujące samotność przy budzie psy podwórzowe rozmawiają tak wtedy czasem tęsknie z innymi tak samo samotnymi psami, przykutymi na zawsze łańcuchem do jednego miejsca.

Niektóre psy wyciem reagują też na dźwięki syren, klaksonów itp.

Wycie psów może wzbudzić np. jadąca na sygnale karetka, straż pożarna, czy klakson rowerowy. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy jeszcze nie rozwiązali tej zagadki do końca. Być może kojarzy im się to z wyciem zwołującej się sfory, której chcą odpowiedzieć i przyłączyć się.

Tagi artykułu: